STRAH I NADA

Sarajevo Apr 6, 1999

SFOR i incident u Strpcima

Banjaluka, 6. april 1999. (AIM)

SFOR se u Republici Srpskoj ovih dana nasao na ostrom udaru kritike. Neposredan povod: miniranje pruge Beograd - Bar u mjestu Strpci kod Rudog, jedinom dijelu ove saobracajnice koji u duzini od 14 kilometara prolazi kroz teritoriju Bosne i Hercegovine u sastavu Republike Srpske. Miniranje su izvrsile jedinice SFOR-a u subotu, 3. aprila, a prilikom izvodjenja ove akcije ubijen je iz vatrenog oruzja cuvar pruge Vidoje Tomic.

Alarmantnu vijest prvo su prenijeli svi mediji u RS. Vlada RS je odmah zakazala vanrednu sjednicu, a iz stranackih krugova pocela su stizati saopstenja sa osudama. Vijest je sutradan potvrdio portparol SFOR-a Dejv Skenlom, izjavljujuci da je "akcija preduzeta kao mjera predostroznosti kako bi se onemogucilo vojnim snagama SR Jugoslavije da udju i prolaze kroz BiH". Skenlom je demantovao vijest da je u ovoj akciji ubijen cuvar pruge. Potom se oglasio i Montgomeri Migz, komandant SFOR-a, izjavom da su priliko miniranja pruge dva civila pucala na vojnike multinacionalnih snaga. "Vojnici SFOR-a su uzvratlili na vatru i ne zna se sta je bilo sa njima nakon razmjene vatre", rekao je Migz.

Vlada RS je ostro osudila akciju SFOR-a i zatrazila hitan sastanak sa predstavnicima SFOR-a i Visokim prestavnikom za BiH Karlosom Vestendorpom, upozoravajuci da slicne akcije mogu izazvati nekontrolisane reakcije gradjana i sukobe sa snagama SFOR-a. "Ova akcija pokazuje da su se snage SFOR-a direktno umijesale u sukob NATO-a u SR Jugoslaviji", izjavio je nakon sjednice Vlade ministar odbrane Manojlo Milovanovic. Milovanovic je skrenuo paznju na nacin izvodjenja akcije miniranja, tvrdeci da o tome nije obavijestena lokalna vlast i stanovnistvo, sto je za mirnodopske uslove izvedena neprofesionalno. "Obrazlozenje SFOR-a da je to ucinjeno kako bi se sprijecilo manevrisanje vojnih potencijala Jugoslavije pravcem sjever-jug je bezvrijedno jer su postojali i drugi metodi da se to uradi. NATO je to mogao uraditi kilometar sjeverno ili kilometar juzno od tih 14 kilometara pruge koja prolazi kroz teritoriju RS", kaze Milovanovic.

Rajko Vasic, ministar informisanja u Vladi RS, izjavio je novinarima da ce Vlada "traziti garancije da se ubuduce ni jednim postupkom ne ruse objekti RS, bilo kakvog oni znacaja bili", a od Vlade Federacije BiH zahtijevati da se potpise zajednicka izjava da se vazdusni prostor i teritorija BiH ne mogu koristiti za "agresiju NATO snaga na SR Jugoslaviju". Marko Asanin, ministar za civilne poslove i komunikacije u Savjetu ministara BiH, upozorio je pismom predstavnike SFOR-a da njihova misija podrazumijeva i normalizaciju stanja u saobracajnim vezama, a ne njihovom unistavanju. "Narodi BiH ne smiju ni jednog momenta biti upleteni u agresiju NATO na SR Jugoslaviju", kaze Asanin.

O okolnostima ubistva cuvara pruge Vidoja Tomica oglasio se saopstenjem za javnost MUP RS nakon istrage i uvidjaja na licu mjesta. U saopstenju se navodi da je obdukcijom lesa utvrdjeno da je Tomic usmrcen hicem kal. 5,56 mm sa ulaznom ranom u predjelu ledja, a sam dogadjaj se opisuje ovako: "U vrijeme dok su vojnici SFOR-a postavljali eksploziv prugom je naisao jedan zeljeznicki radnik, koji je, nakon sto su ga sa uperenim puskama udaljili sa lica mjesta, o aktivnostima SFOR-a telefonom obavijestio sve cuvare na tom dijelu pruge. Nakon primljenog obavjestenja Vidoje Tomic je, sa automatskom puskom u ruci, izasao iz kucice i uputio se prema pruzi. Sa udaljenosti od 6o metara na njega su vojnici SFOR-a otvorili vatru iz automatskog pjesadijskog oruzja i usmrtili ga". U saopstenju se navodi da su cuvari pruge duzni imati i nositi automatsku pusku za vrijeme radne duznosti i da je Tomiceva puska bila zakocena i iz nje nije pucano.

O akciji SFOR-a na kraju je u bazi multinacionalnih snaga u Ramicima kod Banjaluke sa komandantom Montgomeri Migzom razgovarala je delegacija najviseg rukovodstva RS u kojoj su bili Zivko Radisic, predsjednik Predsjednistva BiH, premijer Vlade RS Milorad Dodik, ministar odbrane Manojlo Milovanovic i ministar unutrasnjih poslova Sredoje Novic. Sudeci po tonovima saopstenja koje je uslijedilo nakon sastanka, razgovori su urodili plodom. Komandant SFOR-a je obecao da ce SFOR ostati u okvirima mandata i slozio se sa zahtjevom Vlade da se izvrsi rekonstrukcija dogadjaja i sudi pociniocima ubistva cuvara pruge. Migz je uvjeravao delegaciju RS da ovaj incident nije uplitanje SFOR-a u intervenciju NATO-a u Jugoslaviji i da ne postoji opasnost od moguceg bombardovanja mostova na Drini, te zatrazio da se Radisic vrati na svoju funkciju u zajednicke organe BiH. "Samo svojim aktivnim djelovanjem u Predsjednistvu BiH Radisic bi mogao da utice na potpisivanje sporazuma koji ne bi dozvolio da se teritorija BiH koristi za eventualne napade na SRJ", prenio je poruku generala Migza ministar Milovanovic.

Poslednja akcija SFOR-a izazvala je do sada najvece uznemirenje javnosti. Obicni ljudi strahuju da se ratni pozar iz SR Jugoslavije ne prenese na BiH i ne ugrozi mir do koga im je iskreno stalo. Zbog toga sa nespokojstvom i sumnjicenjem govore o miniranju pruge od strane SFOR-a, plaseci se da to nije uvlacenje BiH u sukob. Razloge za strepnju potpiruju i ratoborne izjave nekih lidera nacionalnih politickih partija (radikala) na mitinzima podrske srpskom narodu u SR Jugoslaviji i eskalacija unutrasnje politicke krize.

Umirujuci tonovi saopstenja sa susreta delegacije RS sa komandantom SFOR-a generalom Migzom doprinijece smirivanju situacije i stisavanju strasti. Ukoliko uskoro uslijedi izbor vlade i preuzimanje ovlascenja predsjednika Republike, RS bi mogla krenuti ka izlazu iz politicke krize.

Branko Peric (AIM)