POVISENA GOTOVOST SAMO U SFOR-u

Sarajevo Apr 3, 1999

VOJSKA FEDERACIJE BiH I NATO UDARI NA JUGOSLAVIJU

AIM, Sarajevo, 03.04.1999. Jake kopnene i zrakoplovne snage SFOR-a cuvaju mir u BiH, ali se, zbog NATO intervencije u Jugoslaviji, nerijetko postavlja pitanje hoce li i mogu li tekovine Daytona ostati neugrozene. Ovakve dvojbe nisu bez osnova, prije svega zbog toga sto se bombarduje susjedna zemlja i sto je takva blizina, u pravilu, vrlo rizicna. Tim prije sto se zna da je u ovom oruzanom sukobu narod u Republici Srpskoj mahom na strani Jugoslavije.

Cuvanje mira

U Federaciji BiH od pocetka NATO-akcije u SRJ, postoji odredjena kolicina zabrinutosti. (Istina. ima i zluradosti, ali ne u tako velikom obimu.) "Ulje na vatru" dosule su glasine o tome da se u oba bh. entiteta vrse mobilizacije. To je demantovano iz nadleznih komandi, ali kod dijela javnosti ostao je dojam o izvjesnom jacanju borbene gotovosti zbog dogadjanja u komsiluku. No, komandant SFOR-a, americki general Montgomery Meigs i zapovjednik Zajednicke komande Vojske Federacije BiH, Rasim Delic, odlucili su objaviti zajednicko saopstenje kome je intencija bila da se osnazi tvrdnje da SFOR ni u kom slucaju nece dopustiti da se mir u BiH narusava i da se dodatno argumentira stav da u Federaciji BiH nema mobilizacije.

"Opste stanje u BiH je stabilno i mi zelimo da ono takvo i ostane", izjavio je general Meigs poslije razgovora sa Delicem. "Narod u BiH je isuvise propatio i mi u SFOR-u ucinicemo sve sto mozemo da bi smo osigurali mir u BiH", rekao je on. Istovremeno, general Delic je
izjavio da "nema nikakve potrebe za bilo kakvom mobilizacijom, niti povecanjem borbene gotovosti": "Ono cime smo mi sada okupirani su izbjeglice koje u Federaciju BiH dolaze iz Sandzaka (Bosnjaci) i sa Kosova (Albanci) i mi zelimo da im osiguramo smjestaj. Naravno, u VF odvija se redovna obuka u koju se ukljucila i najmladja generacija regruta, takozvana martovska klasa. Primjecujemo da se iz komandi korpusa i zbora, kao i iz Zajednicke komande VF vrsi intenzivnija kontrola tog obucavanja i uopste zivota i rada u kasarnama", rekao je Delic.

Generali Meigs i Delic nastojali su da predstavnike medija uvjere u redovnost i normalnost zivota u svojim formacijama, ali je ostao utisak da SFOR-ovo ljudstvo ipak "jednim uhom" osluskuje detonacije u Srbiji i Crnoj Gori, i pomnije prati i kontrolise zracni prostor iznad BiH. General Meigs to smatra obicnim postupcima.

Rezervna varijanta

"Pripadnici SFOR-a, vjerujte, imaju mnogo posla. Kod nas ni prije ovih udara u Jugoslaviji nije bilo opustanja, pa zasto bi ga bilo sada? Nase ljudstvo u svakom trenutku svjesno je toga zasto je ovdje i mandat se odgovorno ispunjava", kazao je zapovjednik SFOR-a.

Podrazumjeva se da je komanda SFOR-a, kao dio NATO-vih snaga, u stalnom kontaktu sa stabom koji rukovodi bombardovanjem vojnih objekata u Jugoslaviji. To je prirodno i sigurno je da NATO-vi bombarderi aerodrome u BiH mogu smatrati reezervnim na koje se mogu bezbjedno spustiti, ako za tim ima potrebe. Drugog dana ove akcije dva takva mlaznjaka aterirala su na pistu zracne luke "Butmir" u Sarajevu.

"Ako borbeni avioni NATO-a budu letjeli na nizim visinama, vise ce biti izlozeni protivzracnoj odbrani Vojske Jugoslavije, pa ce, vjerovatno, biti i vise potrebe da se slijece na aerodrome u Sarajevu, Tuzli ili Mostaru", rekao nam je oficir SFOR-a koji je zelio ostati anoniman. On, nadalje, nije iskljucio mogucnost ostecenja NATO-vih letjelica u sljedecim fazama udara.

No, dok se za podrucje Federacije BiH moze reci da je sklono NATO-u, dotle je u Republici Srpskoj potpuno drugaciji odnos prema snagama te vojne alijanse. Stoga se pretpostavlja da pilot ostecenog NATO-vog aviona ne bi rado sletio na vojni aerodrom Mahovljani kod Banjaluke, buduci da zna da tamo ne bi bio dobrodosao.

Srpska iskusrenja

Vojska Republike Srpske solidarisala se sa Vojskom Jugoslavije i mnogi vjeruju da bi, da SFOR ne kontrolise granicu sa SR Jugoslavijom, neke formacije Vojske RS vec presle Drinu i pomogle svojoj "srpskoj braci". To, zapravo, ne bi trebalo cuditi ako se zna da neki vojni analiticari Vojsku RS smatraju "cetvrtom armijom" Vojske Jugoslavije. Beograd, naime, ima tri strategijske formacije - Prvu armiju za sjevernu i srednju Srbiju, Drugu armiju za juznu Srbiju i Crnu Goru i Trecu armiju za podrucje jugoistocne Srbije i Kosova.

Upitan o vezama VRS sa VJ, ministar odbrane Republike Srpske, general u penziji, Manojlo Milovanovic, je rekao da mu je poznata teza o "VRS kao cetvrtoj armiji VJ", ali da to nije tacno. "Mi sada vise saradnje imamo sa Vojskom F BiH nego sa Vojskom Jugoslavije", kazao je on nedavno u Sarajevu, ali malo ko je povjerovao u takvu njegovu tvrdnju. Naime, Vojska RS suvise je orijentisana na Vojsku SR Jugoslavije, u koncepcijskom, kadrovskom i logistickom smislu, kako u vrijeme rata u BiH, tako i poslije. No, izgleda da ipak postoji takozvani "svesrpski sporazum" da se takvo sto javno negira kako bi manje bilo sumnjivo ono sto se radi van domasaja javnosti.

Treba vjerovati da SFOR drzi pod kontrolom obje vojske u entitetima BiH, jer da nije toga moguce je da bi sve bilo drugacije. Previse veliki ulog je dat za mir u BiH da bi ga ponovno ugrozili.

Djuro KOZAR AIM Sarajevo