IZMEDJU ISTINE I LAZI

Podgorica Mar 23, 1999

Specijalci OVK u Crnoj Gori

AIM Podgorica, 23.03.1999.godine

Postoji li sprega crnogorskih vlasti i pripadnika "OVK" koji se bore za nezavisno Kosovo? Celnici Bulatoviceve SNP vec danima ponavljaju kako posjeduju "nebrojene dokaze" za tvrdnje da u Crnoj Gori boravi nekoliko stotina "specijalaca OVK" prema kojima ovdasnji MUP nije preduzeo nikakve istra`ne radnje. Naprotiv. Pripadnici "OVK" ovdje su nasli "utociste, brigu, paznju i zastitu". Javnosti, ipak, jos uvijek nije ponudjen ni jedan konkretan dokaz koji bi potkrijepio ove optuzbe. Ako se, naravno, kao dokaz ne smatra partijsko saopstenje SNP u kome se kaze da crnogorsku policiju za prikrivanje terorista "terete nebrojene cinjenice, o cemu cijela Crna Gora zna i govori".

Pricu o osam stotina "specijalaca OVK" prikrivenih u Crnoj Gori lansirao je potpredsjednik SNP Predrag BulatoviC. U iznosenju veoma teskih optuzbi njemu su se potom pridruzili i ostali celnici te partije, pa se na stranackim tribinama moglo cuti i kako crnogorski MUP pripadnike "OVK": "regrutuje u nekakve svoje tajne kvazi-specijalne policijske snage koje bi, zavisno od komande iz nekog svjetskog centra moCi, usle u sukob sa gradjanima Crne Gore..."

Spekulacije o boravku pripadnika "OVK" u Crnoj Gori, i politicka instrumentalizacija ove teme nijesu novost. Talas nevoljnika sa Kosova koji se tokom ljeta prosle godine obreo u Crnoj Gori, dao je mnostvo materijala za razne manipulacije i nagadjanja. Tome su u znatnoj mjeri doprinijele i brojne obavjestajne sluzbe pod kontrolom zvanicnog Beograda. Sve glasnije optuzbe motivisale su celnike crnogorske policije da krajem ljeta izjave kako, prema podacima kojima raspolazu, medju raseljenim licima koja su sa Kosova dosla u Crnu Goru "nema onih koji pripadaju OVK, a nema ni clanova njihovih porodica". Ipak, pravu erupciju sveopsteg nezadovoljstva i sumnjicenja donio je veliki zbjeg koji je sredinom septembra zaustavljen u plavskom selu Meteh i potom deportovan u Albaniju. Crnogorske vlasti takav su postupak pravdale tvrdnjom da je u zbjegu bilo i nekoliko stotina prikrivenih pripadnika "OVK".

Potpredsjednik crnogorske Vlade Dragisa Burzan objasnjavao je da je hapsenje pripadnika "OVK", koji su usput odbacili uniforme i dugo naoruzanje, a kojih je u Metehu navodno bilo izmedju 400 (formacijski bataljon) i 1.100 (divizija) bilo nemoguCe izvesti a da se u opasnost ne dovedu zivoti djece i zena iz zbjega. Zato je ovdasnja vlast odluku o njihovom kolektivnom prebacivanju (deportaciji) u Albaniju ocijenila kao - "politicki utemeljenu, donesenu u krajnjoj nuzdi, na bezbjedonosnim aspektima i na potrebama da se izbjegnu moguCe katastrofalne posljedice za Crnu Goru".

Celnici SNP ni tada nijesu dijelili ovo misljenje, pa je potpredsjednik Savezne vlade Danilo Vuksanovic u crnogorskoj Skupstini izjavio kako bi "nekoliko oficira VJ" trebalo i krivicno da odgovara zato sto su "u dosluhu sa crnogorskim vlastima omogucili albanskim teroristima slobodan prolaz iz Crne Gore u Albaniju". Clanovi Vujanoviceve Vlade spocitali su Vuksanovicu neinformisanost i predlozili mu da u Generalstabu VJ "sazna ko je i zasto" omogucio pripadnicima "OVK" slobodan prolaz u Albaniju.

I tek sto je prica o bolecivosti crnogorskog MUP-a prema pripadnicima OVK pocela da pada u zaborav, Predrag Bulatovic je ponovo uzburkao strasti tvrdnjom da je "VJ dala spiskove sa 800 imena specijalaca OVK koji su u Crnoj Gori i Vlada ime te spiskove...". Ali ne preduzima nista. Potkrijepljujuci tvrdnje potpredsjednika svoje partije predsjednik SNP i premijer Savezne vlade SRJ Momir Bulatovic "otkrio" je svojim pristalicame i detalje o tajnom susretu predsjednika Crne Gore Mila Djukanovica i lidera kosovskih Albanaca Ibrahima Rugove do koga je, navodno, doslo krajem prosle godine u Itaiji. "Predsjednik Crne Gore nikada do sada nije se susreo sa Ibrahimom Rugovom, ni u zemlji, niti u inostranstvu", demantovano je odmah iz Djukanovicevog kabineta.

Zanimljivo je da doskorasnji predsjednik Crne Gore nije ni pokusao da objasni zasto su on i njegov kabinet dozvolili da gradjani Crne Gore mjesecima ne budu obavijesteni o opasnosti koja im svakodnevno prijeti. Na osnovu toga moglo bi se zakljuciti da su, prema tumacenju vlasti iz Beograda, "specijalci OVK" u Crnoj Gori donedavno bili bezopasni, ili je politicki tajming za njihovo "otkrivanje" bio vazniji od bezbjednosti gradjana Crne Gore.

A mozda je ovdasnja vlast u pravu kada tvrdi da je cijela prica o boravku pripadnika "OVK" u Crnoj Gori izmisljena...?

Bilo kako bilo, mnogi sadasnju "ofanzivu" crnogorskih poklonika Milosevicevog rezima vide kao prirodan nastavak politike destrukcije koju beogradski rezim vodi prema Crnoj Gori, s ciljem da ovdasnje vlasti prikaze kao antisrpske i antijugoslovenske. Time bi se i dodatno mobilisalo clanstvo SNP, i ubrizgala nova doza, neophodnog, nacionalnog adrenalina. U cijeloj prici, samo naivne cudi to sto Momir Bulatovic i njegovi partijski drugovi ne traze hapsenje navodnih "specijalaca OVK" - vec svoje ucesce u kontroli rada crnogorske policije!

Zahtjevi za formiranje "nezavisne parlamentarne ili ekspertske grupe" koja bi preispitala rad ovdasnjeg MUP-a, a posebno njegovih specijalnih snaga otkriva i prakticniju stranu cijelog "slucaja". Jer, u svijetlu sve cescih nesporazuma republickih vlasti sa generalima VJ i nedoumicama vezanim za trenutni i buduci angazman jugoslovenske vojske u Crnoj Gori, aktuelna kampanja SNP i njihovi zahtijevi dobijaju i neke druge obrise.

Zato su lideri SNP i njihove pristalice kao vruc samar dozivjeli zajednicko saopstenje celnika crnogorskog MUP-a i komandnog sastava Druge armijske oblasti. Naime, nakon sastanka uprilicenog sredinom ove nedjelje saopsteno je da crnogorska policija i VJ "uspijesno saradjuju", i sto je jos vaznije, zajednicki su demantovane tvrdnje o prisustvu pripadnika "OVK" u Crnoj Gori, kao i insinuacije da tajni kanali za njihovo naoruzavanje vode preko manje clanice SRJ.

Tako ce, po svemu sudeCi, akcija "otkrivanja sprege terorista i crnogorske vlasti" (tumacenje SNP), odnosno, "uznemiravanje javnosti liseno uma i razuma" (kako na ove price gleda crnogorski ministar unutrasnjih poslova Vukasin Maras) epilog dobiti - na sudu. Naime, poslije medijske eskalacije optuzbi i kontraoptuzbi, u cio slucaj ukljucio se i drzavni tuzilac Crne Gore Bozidar Vukcevic. Vukcevic je saopsti da je "po sopstvenoj inicijativi" preduzeo odgovarajuce radnje, "u pravcu prikupljanja cinjenica i utvrdjivanja istine, povodom izjave Predraga Bulatovica...".

Koliko ce u eventualnom sudskom sporu Bulatovicu koristiti tvrdnje njegovog prezimenjaka, sefa partije i saveznog premijera Momira Bulatovica da SNP "kao ozbiljna politicka partija ima dokaze" za iznesene tvrdnje - ostaje da se vidi.

Zoran RADULOVIC (AIM)