SRPSKA OFANZIVA BEZ PRISUSTVA VERIFIKATORA

Podgorica Mar 22, 1999

(Za AIM Podgoricu pise dopisnik iz Pristine)

Pocela je dugo ocekivana srpska vojno-policijska ofanziva na Drenicu. To se dogodilo u subotu, na dan odlaska evropskih verifikatora (KVM) sa Kosova. Zanimljivo je primetiti da su dani vikenda gotovo uvek bili vreme kada je Beograd izvodio najznacajnije ili najspektakularnije vojne akcije od pocetka kosovskog rata. Neverovatno je kako se to ovaj put vremenski poklopilo sa odlaskom KVM-a. Ovo drugo je puka slucajnost i na nju se ukazuje samo kao na cinjenicu pripremljenosti srpske strane da izvede sveobuhvatnu vojnu ofanzivu na Drenicu u svakom pogodnom trenutku. Dakle, rec je o unapred planiranoj vojnoj operaciji koja se zeli predstaviti maltene kao potera za naoruzanim albanskim grupama koje su, prema srpskim izvorima, napale policijske stanice ili patrole u Srbici, Glogovcu ili na nekom drugom mestu. Uostalom, to pokazuje veliki broj, na stotine tenkova, oklopnih transportera i drugih vojnih i policijskih vozila. Izvor koji bi trebao da bude blizak UCK-u (Ushtria Clirimtare e Kosovës -Oslobodilaccka vojska Kosova) preneo je da su u subotu, prvog dana operacije, bili primeceni 60-tak tenkova koji nisu do sada vidjeni na kosovskim ratistima.

Opsta ofanziva na Drenicu izvedena je nakon veoma vidljivih visenedeljnih koncentracija oko tog regiona i neprekidnih sukoba u proteklih mesec dana na njegovoj istocnoj strani duz magistralnog puta Pristina - Vucitrn - Kosovska Mitrovica. U toj duzini prostire se planina Cicavica kao prirodna zastita Drenice sa istocne strane. Tokom proslogodisnje letnje ofanzive na Drenicu taj prostor pokazao se veoma otpornim na srpske napade. U proteklih mesec dana povremeno su vodjene ogorcene borbe za odrzavanje, zauzimanje ili jacanje odredjenih pozicija. I to i naoruzanje nisu ostavljali nikakve sumnje da je rec o pripremi operacije prodora u unutrasnjost Drenice. Osim iz tog pravca, Drenica je u subotu bila napadnuta iz pravca Glogovca, Srbice i Kosovske Mitrovice. Glogovac i Srbica se nalaze u samoj Drenici, ali ovi gradici bili su izolovane srpske vojne oaze unutar teritorije pod kontrolom UCK-a naseljene iskljucivo albanskim stanovnistvom. Drenica je najprostranija teritorija pod kontrolom UCK-a, najsnaznije uporiste oruzanog otpora srpskoj vladavini i centar ukupnog albanskog oruzanog otpora na Kosovu. Ovakav polozaj i uloga Drenice jasno ukazuju na osnovne ciljeve sadasnje srpske ofanzive. U tom nizu primarni su fizicko zauzimanje, ako ne cele, onda svakako najznacajnijih delova i tacaka teritorije. To bi ujedno trebalo da znaci i slamanje najsnaznijeg lokalnog uporista oruzanog otpora i, obzirom na ulogu Drenice unutr UCK-a, eventualno eliminisanje UCK-a kao hijerarhijski organizovane vojne strukture.

Drugo uporiste po snazi oruzanog otpora i vojnoj organizaciji, iza Drenice, trebalo bi da bude planinsko - ravnicarski teren Lapa i Shala e Bajgorës. To je severni deo Kosova izmedju Podujeva i Kosovske Mitrovice. Kako se rat sirio poslednjih dana i nedelja to je, uslovno receno ratiste, zadobilo trouglasti oblik unutar strateskih linija Pristina - Vucitrn - Kosovska Mitrovica, Pristina-Podujevo i Kosovska Mitrovica

  • Podujevo. Za razliku od drugih, ovo podrucje proslo je specifican put organizacije vojnog otpora. Na tim prostorim oruzani sukobi izbili su tek krajem leta prosle godine, a pripreme za otpor zapocele su u drugoj polovini proleca, nekoliko meseci pre prvih ozbiljnih neprijateljstava. Tamo je bilo vremena za pripreme i, sto je veoma znacajno, pripremama su rukovodili ljudi sa manjim ili vecim vojnim znanjima, pa i ratnim iskustvom.

Za razumevanje sadasnje srpske ofanzive i teskih sukoba vodjenih u proteklih mesec dana na liniji Pristina - Vucitrn

  • Kosovska Mitrovica, znacajno je istaci da se podrucje Lapa i Shala e Bajgorës u vojnom i u svakom drugom ratnom naporu naslanjalo na Drenicu. Uprkos formalnog pripadanja raznim operativnim zonama Lap, Shala e Bajgorës i Drenica kao 2 ili 3 siroka teritorijalno povezana podrucja pod kontrolom UCK-a u vojnom smislu predstavljaju jedno ratiste. Zbog toga jedan od ciljeva sadasnje ofanzive trebalo bi da bude politicko razbijanje teritorijalnog jedinstva tih podrucja. Sa okruzenjem Drenice i sa drugih strana, racuna se i sa onemogucavanjem povlacenja glavnine snaga UCK-a, odnosno njihovim hvatanjem i unistavanjem. Naravno, ako bi se ostvarili postavljeni ciljevi u Drenici, prvi na udaru novih ofanzivnih operacija nasli bi se Lap i Shala e Bajgorës koji se terorisu neprekidnim granatiranjem i mitraljiranjem. Koncentracija velikih snaga vrsi se nedeljama, pa i mesecima, ali do sada sve se ogranicavalo na isterivanje albanskog civilnog stanovnistva iz njihovih domova i na pokusaje manjeg ili veceg grickanja pozicija UCK-a. Pristinci su proteklih nedelja mogli da cuju detonacije na desetak kilometara od grada iz pravca Vucitrna i Obilica. U subotu, sukobima su bila zahvacena i neka sela do Pristine koja se prostiru u pravcu Podujeva. To znaci da je podujevska linija fronta sada neprekinuta od Pristine do Podujeva.

Nema infromacija, ni kosovskih ni drugih, o eventualnim sukobima na drugim podrucjima Kosova. Sa globalnog vojnog stanovista i trenutnih oruzanih sukoba od posebnog interesa je stanje na pogranicnim podrucjima sa Albanijom i sa Makedonijom. Ako izostavimo cesce medjugranicne incidente na granici sa Albanijom i jedan takav incident na granici sa Makedonijom, u pogranicnom pojasu na kosovskoj strani poslednjih dana nisu zabelezeni veci oruzani sukobi. Medjutim, nedavni teski sukobi koji su izbili od Decana u pravcu Djakovice i Prizrena do Kacanika pokazuju da uprkos velikih srpskih koncentracija i brutalnosti, srpske snage nisu uspele etnicki da ociste od Albanaca pogranicni pojas i da izoluju Kosovo od prirodnog geografskog i etnickog zaledja.

Odlazak verifikatora sa Kosova do krajnosti je zaostrilo probleme nesigurnosti albanskog stanovnistva. Strahovanja su najrazlicitija. Dileme, takodje. Ali, jos se ne moze govoriti o masovnim pokretima ljudi. Raseljavanje je i dalje ograniceno na podrucja zahvacena sukobima ili na ona koja to mogu postati narednih dana. Ovde treba pomenuti pogranicne planinske predele Karadaka uz granicu sa Makedonijom koji pripadaju siroj gnjilanskoj regiji. Ovi prostori nisu do sada bili zahvaceni ratom, ali albansko stanovnistvo odlazi zbog velikog nagomilavanja trupa navodno u cilju skorog odrzavanja vojnih vezbi. Proteklih meseci takozvane vojne vezbe uvek su prerastale u manje ili vece oruzane sukobe. Do subotnjeg zaostravanja oruzanih sukoba, medjunarodne humanitarne organizacije vodile su u evidencijama raseljenih oko 250 hiljada Albanaca koji su izgubili svoje domove tokom proslogodisnjih sukoba i oko 60 hiljada koji su bili prinudjeni na raseljavanje zbog sukoba koji su izbili poslednjih nedelja. Njima sada treba dodati novih vise desetina hiljada. U delovima Drenice oko sela Prekaz gde je u nedelju prodrla srpska pesadija okupljena je grupa od oko 30 hiljada civila, a kod Glogovca i u samom gradicu, prema albanskim izvorima ima izmedju 15 i 20 hiljada raseljenih civila. Ti podaci se stalno menjaju jer je cela Drenica u pokretu. Medjutim, manjih ili vecih pokreta civila ima i u drugim delovima Kosova. Glavnina se i dalje krece unutar Kosova, ali nije beznacajan broj onih koji pokusavaju prodore u pravcu Makedonije. Sve procene govore da je humanitarna situacija kriticna i da se Kosovo nalazi na pragu humanitarne katastrofe.

Negativni psiholoski efekti odlaska verifikatora su mnogo siri. Stvoren je utisak da su Albanci sada konacno napusteni i da moraju da se suocavaju u svakom pogledu sa mnogo jacim protivnikom koji ne preza ni pred cim u ostvarivanju svojih ciljeva. Ovo je prva reakcija zbog neocekivanog ili bolje reci nezeljenog odlaska verifikatora koji su ucinili mnoge pozitivne stvari, pa cak i preko njihovog mandata. Medjutim, oni nisu mogli ni da zamrznu stanje, a kamoli da otvore put kosovskom resenju. Kada je situacija prevazisla njihove moci i mandat, oni su morali otici. Sada je ovde ostao mali broj humanitarnih organizacija, ostali su novinari i pretnje, odnosno kontrola situacije od strane NATO-a. To su izgleda jedini cinioci nekog nezavisnog nadledanja situacije na terenu i mozda ce moci bar malo u psiholoskom smislu da nadomeste odlazak verifikatora. Medjutim, svi oni, ukljucujuci pretnje NATO intervencijom u trenutnoj situaciji nemaju neki poseban prakticni znacaj. Gotovo svi albanski izvori beleze da je drugog dana sadasnje ofanzivne operacije vise albanskih sela u Drenici bila u plamenu, a na desetine hiljada Albanaca zimske dane i noci provode na otvorenom.

AIM Pristina Fehim REXHEPI