PONOVO PRORADIO ZAKON O INFORMISANJU

Podgorica Mar 15, 1999

Novi atak na medije u Srbiji

Zbog prenosenja informacije sa regularne konferencije za stampu, cija verodostojnost nije bila sporna, u Beogradu astronoskim novcanim kaznama kaznjena u istom danu tri dnevna lista Blic,Glas i Danas.

AIM, PODGORICA, 16. 3. 1999. (Od dopisnika AIM iz Beograda)

Ljiljana Blagojevic, gradski sekretar za kulturu Beograda, uspela je da jednim potezom utera u drzavnu kasu 770 hiljada dinara. Tolika je ukupna suma koju su duzna da na ime globe plate tri nezavisna beogradska dnevnika - "Danas", "Blic" i "Glas" - jer su svojim pisanjem diskreditovali, kompromitovali, te "povredili cast, integritet i dostojanstvo gradskog sekretara za kulturu Ljiljane Blagojevic" ( u slucaju "Glasa", dusevna bol je naneta jos i njenom suprugu, dramskom piscu Sinisi Kovacevicu). Tako je u petak, 12. marta, kada su sve tri prekrsajne presude izrecene, okoncana jos jedna "nedelja borbe protiv nezavisne stampe" zapoceta u ponedeljak, 8. marta, krivicnom presudom kojom se na po pet meseci zatvora kaznjavaju vlasnik "Dnevnog telegrafa" Slavko Curuvija i dvojica novinara ovog lista "za sirenje laznih vesti" koje su potpredsednika Vlade Srbije Milovana Bojica duboko potresle. Istina je da u "Dnevnom telegrafu" nigde nije napisano ono zbog cega je Bojic tuzio list, ali je sudija Prvog opstinskog suda Krsto Bobot ustanovio da "svaka rec ima svoje znacenje u svom kontekstu" i odrezao optuzenima po zakonu.

U slucaju ostala tri lista, rec je o prekrsajnom postupku na osnovu clana 69. republickog Zakona o informisanju. Liljana Blagojevic, sredovecna glumica koju publika pamti najvise po njenoj prvoj velikoj ulozi (prostitutka u Kusturicinom prvencu "Secas li se Doli Bel"), nasla se "iznenadjenom i uvredjenom" zbog toga ato su "Blic", "Glas" i "Danas" 5. marta preneli saopstenje sa sednice gradske "vlade u senci", odnosno, "sekretara za kulturu u senci" Gorice Mojovic koja je dan ranije ocenila da je kultura u prestonici u katastrofalnom stanju i da je za to odgovorna Blagojeviceva. Gorica Mojovic navela je, izmedju ostalog, primere Jugoslovenskog dramskog pozoriata koje je prvo izgorelo u pozaru, da bi zatim njenom ansamblu pripretilo rasturanje; Beogradskog dramskog pozorista ciji je upravnik naprasno smenjen i gde su posle njegovog odlaska znacajno mesto zauzele drame supruga Ljiljane Blagojevic kako je pisalo u "Glasu" (to je navelo Sinisu Kovacevica da se, mada mu ime nije pomenuto, pojavi kao drugo tuzitelj u procesu protiv ovog lista uz obrazlozenje da mu je tekst "naneo dusevnu patnju i da predstavlja hendikep" u ostvarivanju njegovih buducih autorskih prava); na kraju, sto je izgleda i najvaznije, ovim listovima je na dusu stavljeno prenosenje izjave Gorice Mojovic da je gradski sekretar za kulturu predao klub Bitef teatra na trajno koriscenje diskoteci "Kosava" ciji je vlasnik "prva kcerka drzave" Marija Milosevic.

Na sudenjima zakazanim za isti dan i u isto vreme, sva trojica sudija brzo su ustanovili da je ugled Ljiljane Blagojevic i kao sekretara za kulturu i kao coveka narusen, jer, kako je samam Ljuljana Blagojervic rekla, ovih dana joj na gostovanjima publika zvizdi, njena kci ima probleme sa nastavnicima, a i pozorista bi mogla da bojkotuju komade njenog supruga da ne bi bila prozivana da ih na repertoar stavljaju zbog straha od smenjivanja. Sud je poverovao Ljiljani Blagojevic na rec da je upravnik Beogradskog dramskog pozoriata smenjen zbog manjka od 450 hiljada dinara i premalo premijera (kao da postoji pozoriste u gradu bez manjka); da Jovan Cirilov dosadasnji prvi covek Jugoslovenskog dramskog po sili zakona mora u penziju; da gradski sekretar za kulturu nije oduzeo klub Bitef teatru, vec je to odluka nadleznih republickih organa (zanimljivo, kao dokaz prihvacen je demanti direktora Bitef teatra Nenada Prokica objavljen bas u "Glasu"); da ona nema veze sa premijerama po romanu Vuka Draskovica "Noz" (mada igra jednu od glavnih uloga, prim. aut); da ona nije postavila Ljubisu Ristica (reditelj i funkcioner JUL) za selektora Bitefa; da nije tacno da se na Crvenom krstu posle smenjivanja upravnika igraju drame Sinise Kovacevica i da njemu, kao "jednom od dvojice najvecih zivih srpskih dramskih pisaca" (njegova ocena na rociatu nije potrebna protekcija)... Na kraju je presudjeno da novine moraju da plate.

Izrecene kazne direktno su proporcionalne udaljenosti uredivacke politike listova od volje rezima. Mada je bio tuzen i od Blagojevicke i od njenog supruga, najjeftinije je prosao "Glas" koji je kaznjen za ovo delo minimalnom kaznom: sudija Jadranka Dobrijevic odredila je 100 hiljada dinara globe izdavacu, NIP "Glas" i 50 hiljada glavnom i odgovornom uredniku Milanu Becejicu. Becejic objasnjava da su njegov list i on relativno blago kaznjeni zbog cinjenice da je novinarka, autor teksta "Unisteno sve sato vredi - pozorista na udaru levice" napisanog na osnovu saopstenja "vlade u senci" pokusala da cuje i drugu stranu, tj. Ljiljanu Blagojevic i bila odbijena.

"Zakon je tako napisan da presuda mora da bude izrecena", kaze Milan Becejic. "U slucaju Ljiljane Blagojevic, tragicno je sto je ona, kao osoba koju je SPO postavio na tu funkciju, udarila samar toj stranci, jer je SPO bio jedan od najzescih protivnika republickog Zakona o informisanju, a njegovi celnici izjavljivali su da nikoga nece tuziti po tom osnovu. Ovo je medvedja usluga i saveznom sekretaru za informisanje Milanu Komnenicu (SPO) koji sada pravi nacrt novog saveznog zakona. Njen licni poraz je u tome sto je ocigledno zaboravila da je pre dve godine duvala u pistaljku i da demokratija za koju se onda borila nema veze sa ovim republickim zakonom. "

Sudija Olivera Drecun kaznila je izdavaca tiraznog "Blica", firmu "Blic press", sa 150 hiljada, a glavnog i odgovornog urednika Veselina Simonovica sa 70 hiljada dinara zbog teksta pod naslovom "Vlada u senci o kampanji protiv kulture".

"Zakon o informisanju je necivilizacijski i nedemokratski, pa takvo misljenje imam i o onima koji ga primenjuju", kaze Veselin Simonovic. "Gest osobe koja se nazalost predstavlja kao sekretar za kulturu, a ponasa se tako da i sebe i stranku koja ju je postavila srozava na nekulturan i necivilizacijski nivo, pokazuje koliko je malo potrebno da se od opozicione stranke postane najgora socrealisticka partija. Sada mi je jasno zasto je ova stranka usla u vladu - ona se od vladajucih stranaka ne razlikuje. Osoba koja nas je tuzila toliko je minorna da o njoj ne vredi trositi reci."

Veselin Simonovic je u otvorenom pismu Vuku Draakovicu porucio da ga smatra odgovornim za ove presude, a istovremeno je ukazao na jednu od mnogobrojnih nelogicnosti u ovom slucaju: sudija za prekrsaje koji kaznjava sitne prestupnike pojavljuje se kao arbitar u sporu oko smenjivanja upravnika pozoriata, dakle u pitanju za koje je valjda nadlezna Skupstina grada. Zanimljivo je da je "Blic" jos u januaru objavio dugacak tekst Gorice Mojovic u kome je gradska sekretarica za kulturu napadnuta mnogo ostrije, ali na to nije bilo reakcije. Kada je novinar sa sednice otvorene za javnost u samo desetak redova preneo samo delic istih tih ocena, usledila je tuzba i presuda. Inace, ni ostala dva teksta nisu bila dugacka - najduzi je bio u "Glasu", nekih tridesetak redova - pa ispada da su prenete kritike na racun Ljiljane Blagojevic postale "najskuplje srpske reci".

Najveca zrtva bivse Doli Bel svakako je dnevnik "Danas" cijeg je izdavaca, preduzece "Dan-graf" zbog teksta "Gradska vlast protiv kulture", sudija Snezana Zec kaznila sa 250 hiljada, a glavnog i odgovornog urednika Grujicu Spasojevica sa 150 hiljada dinara. Podsetimo se, ovaj list je jos oktobra prosle godine, pre donosenja republickog Zakona o informisanju, zabranjen "zbog nepatriotskog pisanja" na osnovu uredbe Vlade Srbije o vanrednom stanju. Cinjenica da je "Danasu" odrezano gotovo duplo vise nego "Blic u", mada su tesktovi iste velicine, plasirani na istom mestu i sa gotovo istim citatima Gorice Mojovic - potvrduje uverenje da je ovaj dnevni list najveci trn u oku rezima.

"Za Blic i za Glas ovo predstavlja opomenu, a za nas

  • noz pod grlom", kaze Grujica Spasojevic. "Svakog jutra dolazim u redakciju ocekujuci neku novu presudu i nemam iluzija, posto je ovaj tekst jedan od najbezazlenijih koje smo objavili, a i to nije nas tekst vec puko saopstenje. Nastavicemo, ipak, da izlazimo dok budemo mogli i necemo da menjamo uredivacku politiku."

Na ove presude reagovale su i opozicione stranke: DS, DSS, Socijaldemokratija...Posebno je zanimljiv deo saopstenja Demokratske stranke : "Cinjenica sa je prljav posao ovaj put obavio SPO pokazuje da su vladajuce stranke u Srbiji - SPS, JUL, SRS i SPO - jedinstvene u politici gusenja ljudskih prava i slobode medija. Ljiljana Blagojevic, komesar za kulturu SPO, samo je dobila prljavu ulogu koju je kao profesionalna glumica veoma lose odigrala." Slicna metafora upotrebljena je i u saopstenju "Danasa" koje se zavrsava pitanjem se kako ce se glumica osecati na kraju ove prljave predstave. Nezavisno udruzenje novinara Srbije (NUNS) ocenilo je da odrzavanje ovog zakona prakticno zabranjuje svako ozbiljno informisanje. Potpredsednik Savezne vlade i lider SPO Vuk Draakovic posredno je aminovao potez Ljiljane Blagojevic odgovorivsi na novinarsku molbu za komentar presuda ovako: "Ako SPO mora da trpi vase lazi, privatna lica ne moraju". Kako je izjavila na sudenju, Blagojeviceva nije clan nijedne stranke, a njena pojavljivanja na mitinzima SPO, recitovanja pesmica o "Cica Drazi" i cinjenica da ju je SPO postavio na funkciju verovatno su puka slucajnost.

Da se ne bi pomislilo da rezim ima nacionalne predrasude prema beogradskim listovima, u petak 12. marta, republicki ministar informisanja Aleksandar Vucic na konferenciji za stampu u Pristini potvrdio je da je dnevnik na albanskom jeziku "Kosova sot" kaznjen sa cak 800 hiljada dinara zbog objavljivanja novogodisnjeg kalendara sa posterom terorista iz UCK. Odgovarajuci na pitanje novinarke lista o razlozima za kaznu, odgovorio je kontrapitanjem: "Za koliko ste vi zrtava i majki policajaca i civila, Srba i Albanaca, zavijenih u crno, odgovorni zbog direktnog podsticanja terorizma na ovaj nacin?" Nedeljnik "Gazeta Sciptare" kaznjen je sa takode 800 hiljada dinara, a pokrenut je postupak i protiv dnevnika "Rilindija". Ko je sledeci, brzo ce se videti.

Uros Komlenovic (AIM)