VRACANJE U POSJED KUCA I STANOVA

Sarajevo Mar 15, 1999

KANTON 10 - HERCEGBOSANSKA ZUPANIJA

AIM, Livno 15.03.1999. Prema podacima livanjskog Ureda pomocnika ombudsmena Federacije BiH za Kanton 10, zakljucno sa zadnjim danom veljace ove godine, izbjegle, prognane i raseljene osobe nadleznim organima uprave u ovom kantonu podnijele su ukupno 1.713 zahtjeva za vracanje u posjed drustvenih stanova na kojima postoji stanarsko pravo prijeratnih korisnika i obiteljskih kuca na kojima postoji katastarsko pravo vlasnistva. Od tog broja, 1.467 zahtjeva odnosi se na vracanje drustvenih stanova, a 246 na vracanje obiteljskih kuca u kojima trenutno zive prognanici i raseljene osobe hrvatske nacionalnosti.

DRVAR

Najveci broj zahtjeva za povrat stanova i kuca ranijim korisnicima i stvarnim vlasnicima podneseno je nadleznim opstinskim organima uprave u Drvaru, ukupno 708, od cega 698 za vracanje stanarskog prava, a 10 za vracanje obiteljskih kuca. Podnosioci zahtjeva su prognanici i povratnici srpske nacionalnosti, a prema rijecima pomocnika federalnog ombudsmena u Livnu (a koji "pokriva" opcine Bosnsko Grahovo i Drvar) Branka Perkovica, u Drvaru jos nisu implementirani rezultati opcinskih izbora iz 1997. godine, niti postoji opcinski organ koji bi radio na rjesavanju zahtjeva za vracanje imovine njihovim vlasnicima.

"Predstavnici srpskog naroda u opcinskoj vlasti i administraciji uopce ne dolaze na posao, niti borave u Drvaru, a u takvoj situaciji ne rjesavaju se ni podneseni zahtjevi", kaze Perkovic pojasnjavajuci da su to razlozi sto u ovoj opcini do sada nije donijeto niti jedno rjesenje o vracanju u posjed kuca i stanova.

LIVNO

Opcinskom odboru za graditeljstvo i prostorno uredjenje u Livnu izbjegle i raseljene osobe srpske i bosnjacke nacionalnosti podnijeli su ukupno 276 zahtjeva od cega je 149 za vracanje stanarskog prava,a 127 za povrat obiteljskih kuca. Od ukupnog broja podnesenih zahtjeva rjesenja opcinskog organa donesena su u devet slucajeva u korist podnosioca, ali jos niti jedno rjesenje nije izvrseno. "Opcinski odjel imovinsko-pravnih poslova u Livnu nema predstojnika jer, navodno, niko nece da se prihvati tog posla, pa je u opcini formirana komisija za rjesavanje zahtjeva za vracanje u posjed kuca i stanova. No, ta komisija se jos nije sastala niti je rjesavala podnesene zahtjeve pripadnika manjinskih naroda", kaze Midhat Osmancausevic, pomocnik federalnog omudsmena za opcine Livno i Glamoc.

Osmancausevic istice da je do sada livanjskim Bosnjacima povratnicima vraceno desetak obiteljskih kuca u kojima su proteklih godina zivjeli hrvatski prognanici iz Bugojna, ali te su kuce vracene dogovorom privremenih korisnika i njihovih stvarnih vlasnika, zahvaljujuci cinjenici da su se hrvatski prognanici mogli vratiti u njihove obnovljene kuce na podrucju bugojanske opcine. On je kazao kako je dobio cvrsta obecanja predstavnika opcinske vlasti u Livnu da ce ovog proljeca poceti delozacije hrvatskih prognanika i domicilnih Hrvata koji ne posjeduju rjesenje opcinskog organa o privremenom koristenju i koji istovremeno koriste dvostruki stambeni prostor - kucu i stan.

BOSANSKO GRAHOVO

U bosanskograhovskoj opcini osobe srpske nacionalnosti, koje se zele vratiti, podnijele su 306 zahtjeva od cega je 301 za stanove na kojima postoji stanarsko pravo i 5 za obiteljske kuce. Jos nije donijeto niti jedno rjesenje o vracanju nekretnina, a po rijecima pomocnika ombudsmena, ni u ovoj opcini jos nisu konstituisani izvrsni organi vlasti, niti postoji suradnja izmedju izabranih predstavnika hrvatskog i srpskog naroda. Zapravo, u ovoj opcini jos uvijek funkcionira dvojna, odnosno paralelna vlast jer pored legalno izabranog Opcinskog vijeca, postoji i Opcinsko povjerenstvo u kojem su samozvani predstavnici Hrvata koji zive na podrucju bosanskograhovske opcine.

KUPRES

Na podrucju kupreske opcine podnesen je 221 zahtjev, 174 za stanove i 47 za kuce. Od ukupnog broja zahtjeva nadlezni opcinski organ donio je 55 rjesenja, a izvrseno je 40, ali u korist povratnika hrvatske nacionalnosti. Doduse, donesena su i dva rjesenja za vracanje drustvenih stanova osobama srpske nacionalnosti, ali ona ne mogu biti izvrsena iz jednostavnog razloga - stanovi su u toku rata tesko osteceni i nisu useljivi.

GLAMOC

Opcinski organ uprave u Glamocu zaprimio je ukupno 96 zahtjeva - 94 za stanove i 2 za kuce, a donijeto je i 17 rjesenja za stanove, za osobe srpske i bosnjacke nacionalnosrti koje trenutno zive na podrucju Federacije BiH i Republike Srpske. No, nijedno od tih rjesenja nije izvrseno, a prema rijecima pomocnika federalnog ombudsmena za Kanton 10, hrvatske vlasti u Glamocu sprjecavaju tamosnje hrvatske prognanike da napuste Glamoc i vrate se u svoja prijeratna prebivalista na podrucju Federacije BiH, cime bi se oslobodio veci broj kuca i stanova za povratnike srpske i bosnjacke nacionalnosti.

TOMISLAV GRAD

U opcini Tomislav Grad, zakljucno sa posljednjim danom veljace, zaprimljeno je 106 zahtjeva, 55 za kuce i 51 za stanove. Do sada nije rjesen niti jedan zahtjev iako u opcini postoji odjel uprave u cijoj je nadleznosti i rjesavanje zahtjeva iz ove oblasti.

OPSTRUKCIJA OPCINSKI VLASTI

Prema rijecima pomocnika federalnog ombudsmena u kantonu 10, odluka federalnog Parlamenta o produzenju roka za podnosenje zahtjeva za povrat stanova na kojima postoji stanarsko pravo do 06. ozujka 2.000 godine, dobro je dosla izbjeglim i raseljenim licima sa ovog podrucja jer je zbog raznih administrativnih i drugih prepreka, vracanje prijeratnih stanova do sada zatrazilo manje od jedne trecine onih koji na to imaju zakonsko pravo. "Opcinske vlasti su pri podnosenju takvih zahtjeva sporo reagirale, cak bi se moglo reci namjerno opstruirale primanje zahtjeva kako bi se odgodilo vracanje stanova njihovim prijeratnim korisnicima. Na ovaj nacin opcinski celnici su kocili provedbu Aneksa 7 Daytonskog mirovnog sporazuma i povratak izbjeglih i raseljenih osoba u njihova prijeratna prebivalista", isticu pomocnici federalnih ombudsmena u kantonu 10, Edita Maglica, Midhat Osmancausevic i Branko Perkovic, te dodaju kako od 1.713 podnijetih zahtjeva za vracanje kuca i stanova i 40 izdatih rjesenja po tim zahtjevima, niti jedno nije realizovano u korist povratnika bosnjacke i srpske nacionalnosti.

Nedzad VREBAC (AIM Livno)