LUDA KUCA
Kad u jednoj familijii ima previse pretendenata, unutrasnjih i spoljnih, koji bi da igraju ulogu pater familijasa, efekti su predvidljivi - zeza lud zbunjenog.
AIM Skopje, 3. 03. 1999
Koliko god to apsurdno zvucilo ako se u Makedoniji i ne zivi najsjajnije (ne u odnosu na susedstva, vec na Evropu u kojoj, i po oceni stare, a bogami i nove vlade samo sto nije usla), onda je bar ovih dana zanimljivo posmatrati sto se u njoj dogadja. Kako je naravno sve na ovim prostorima u domenu politike i ova konstatacija se nje tice.Tesko da bi neko spolja mogao razumeti sto se zbiva na makedonskoj politickoj sceni u zadnjih tridesetak dana. Sve nekako ide po semi "ono sto se danas dogadja je mnogo jace od onog jucerasnjeg". Nije moguce da novo nije atraktivnije od jucerasnje top teme. A ono sto je juce bilo pitanje "biti ili ne biti" po drzavu, naciju, populaciju, vec sledeceg dana je marginalno u odnosu na najnoviju pretnju koja se dogadj uprkos volje ovdasnjih aktera. A ovdasnji mediji i hronicari upravo upadaju u tu semu kao dezurne zrtve. Oni dizu tenziju, panicno ukazuju na moguce katastrofalne posledice onog sto se dogadja, da bi vec sutradan zaboravili sve to i opet po istoj semi ponavljali istu gresku, ili da bi bili od nekog (politicara ili partije) upotrebljeni.
Tako je, primera radi, jedna ovdasnja TV stanica sa koncesijom na nacionalnom nivou ima svakog ponedeljnika emisiju koju vodi njen odgovorni urednik. Intrevju sa aktuelnim sugovornikom je njen zavrsni deo. Zadnjeg ponedeljka je to bio bivsi premijer Branko Crvenkovski. Vremetrajanje ovog intrvjua, u odnosu na ranije je duplirano, a da "kriticnosti" autora u odnosu na gosta i da ne govorimo. U istoj emisiji u kojoj je autor delio komplimente bivsem premieru, a ovaj pomenuo u krajnje negativnom kontekstu studenstske i srednjoskloske proteste kojima je rukovodio jedan mladi sadasnji pozicioni parlamentarac (a na kojima je bilo i parola tipa "Gasne komore za Siptare") voditelj je "dostojanstveno" otcutao da je upravo on u intervjuu povodom godisnjice istih tih demonstracija upravo s tim novim parlamentarcem forsirao tezu da je upravo on "mozak" tih dogadjaja! Jer jucerasnji prijatelji su danasnji neprijatelji - ili obrnuto.
Tezu da na makedonskoj politickoj sceni nije dosadno posredno dokazuje intenzitet zadnjih dogadjaja. Boli glava od unutrasnjih i spoljnih aktivnosti recimo gotovo citavog esalona nove vlasti. Bukvalno nema dana da se neko od ministara ne javi, ako ne konferencijom za stampu, onda bar izjavom o ovome ili onome, da neko od njih ne primi nekog svog stranog pretstavnika ili ne ode negde napolju i odatle ili nakon povratka ne obznani da je ucinio nesto sto, zbog efekata koje nosi mora proglasiti epohalnim.
Po toj semi ove nedelje Tajvan, ili tacnije uspostavljanje diplomatskih odnosa izmedju Republike Makedonije i Republike Kine (Tajvan) kao da gotovo nikog ne uzbudjuje. Iako je u oficijalnoj poseti Makedonije njen ministar spoljnih poslova zajedno sa tajvanskim bankarima ( pre toga Makedoniju prvicno snimila brojna ekspertska vladina delegacija, a narednih dana treba doci i delegacija privatnih biznismena i njhovih eksperta) sve u cilju da konacno odluce koliko ce to novaca iz ove drzave - kao pomoc ili direktna investicija - uci u Makedoniji. Iako su se do pre desetak dana lomila koplja izmedju opozicije i vlasti oko prodaje nacionalnih interesa Makedonije cinom priznavanja Tajvana i reakcije Narodne Republike Kine ( stavljanja veta na rezoluciju Saveta bezbednosti za produzenje mandata UNPROFOR-a), duznu paznju javnosti nije bila vredna cak i izjava kreatora "tajvanskog ulaska milijarde dolara u Makedoniji" Vasila Tupurkovskog, nekadasnjeg clana zadnjeg SFRJ-kolektivnog sefa drzave, lidera nove Demokratske alternative i direktora nove vladine Agencije za obnovu i razvoj Makedonije koji ce oblodaniti da u svojstvu privatne individue cetri puta od 1997 godine bio u Tajpeu i svaki put imao kontakte sa samim vrhom tajvanske drzave, sto je ranijih dana bilo dovoljno da se ovaj politicar, koji slovi kao najozbiljniji kandidat za sledeceg makedonskog predsednika, stavi na "razanj" javnosti. Niko to nije komentirao, kao sto je, samo po sebi, gluho prosla i njegova izjava istim povodom, na susretu sa tajvanskim novinarima, da ukoliko njegova licna aktivnost i rezultati nove vlade nisu zadovoljavajuci da se onda nece kandidirati na pretsednickim izborima koji se trebaju odrzati u novembru ove godine.
Ne dize se preterana prasina i u odnosu na UNPREDEP koji je silom kineskog vetoa obustavio svoje monitoring aktivnosti na granici sa Albanijom i Kosovom i to bas u vreme kada je Milosevic zapoceo zestoku vojnu cistku na prostoru oko General Jankovica i Kacanika koji su na manje od 20 kilometara razdaljine od Skopja. Nova opozicija previse ne "trlja nos" novoj vlasti ni oko broja izbeglica, ni oko toga kako ce i gde oni biti smesteni. Ne u onoj meri u kojoj su predsednik Gligorov i prethodna vlada zeleli da ovdasnju javnost zastrase mogucom destabilizacijom povodom ulaska kosovara u Makedoniji i "mudrog" predloga o formiranju "humanitarnog koridora" kojim bi kosovski Albanci bili "sprovedeni" u Albaniju. Sa zadnje sednice makedonske vlade na kojoj se o ovom pitanju raspravljalo nije data informacija kako ce se pitanje izbeglica sa Kosova resiti. Saopsten je jedino limit da drzava ne moze primiti vise od 20 000 izbeglica. Lokacije na kojima bi oni bili primljeni nusu obelodanjene, iako je jasno da se zasad stvar sa onima koji (dnevno od 300 -500 ljudi) napustaju Kosovo, i koji po zvanicnim informacija zasad nisu vise od 6 hiljada, resava tako da su zbrinuti na osnovu solidarnosti makedonskih Albanaca koji ih na granicnim prelazima cekaju i smestaju u svojim kucama.
Ako UPREDEP odlazi onda je spas u NATO vojnicima koji se bukvalno trupaju u Makedoniji, kao deo logisticke pomoci za njihovo razmestanje na Kosovu ili cekaju odluku o konacnom njihovom razmestanju nakon druge runde pregovora u Francuskoj, gde ce dvorac Rambuje biti zamenjen vojnim barakama, jer se pokazalo da je Dejton valjda zbog smestaja bio efikasniji. Jer, ako vec nemate svoju armiju koja je sposobna da brani vase granice, tu su zapadni prijatelji koji nece dozvoliti presipanje rata na vasoj teritoriji. A ovi novi zastitnici "oaze mira" svakodnevno ulaze u Makedoniju po raznim putevima. Ako je tacno da je nova vlada donela kao jednu od prvih svojih odluka saglasnost da NATO stacionira 2300 vojnika koji bi igrali ulogu eventualnih izvlacivaca OBSE posmatraca sa Kosova, "uz tajnu" klauzulu "ako ustreba" za stacioniranje istog broja pripadnika zapadne alijanse, ukoliko se ovo drugo i prihati nije jasna razlika od 4600 do najmanje 6000 NATO vojnika koji bi se ovih dana nasli u Makedoniji. Ako na makedonskom nebu se ne mogu videti beli helikopteri UNPREDEP-a, koji su nesto vezbali s vremena na vreme, ovi novi "sareni" - maskirnim bojama - ponasaju se kao svoji na svojemu. "Treniraju strogocu" leteci nisko iznad Skopja. Ima infomacija iz civilne vazduhoplovne uprave da od njih ne traze dozvolu za dolaske vazduhoplova ili da najmanje najavljuju "niske" letove helikoptera. Njihove kolege na tlu, brojna vozila koriste i oznake koje mozete videti na gotovo svakom semaforu u gradu, kao paralelni sistem saobracajnih znakova .
U medjuvremenu aktuelni su efekti (srednjoskolkih) tuca na etnickoj osnovi. Policija cuva skole, ministar za obrazovanje najavljuje ubrzanu pedagosku aktivnost da bi se izbegli dalji incidenti, Po skolama se, na klasnim casovima, drzi "moralno-politicka nastava" o suzivotu, bratstvu - jedinstvu... policija daje ovim tucama poseban tretman. Utisak je da u "spontanitetu" ima previse "parametara" koji bi da relativiziraju makedonskih i albanskih radikala koji su se nasli u istoj vladi i opadanje medjuetnickih tenzija. Nakon svega, ne preostaje nista drugo vec da se postavi pitanje: sto li ce doneti dan koji dolazi?
AIM Skopje
ISO RUSI