MERCEDES BENZ NA IZROVANIM PUTEVIMA

Tirana Feb 28, 1999

AIM JUNIOR Tirana

U decembru prosle godine dvojica inostranih istrazitelja, jedan Nemac a drugi Svajcarac, dosli su u Albaniju da bi istrazili trgovinu luksuznim vozilima koja su posto bi bila ukradena u Nemackoj i Svajcarskoj, prolazila kroz Albaniju. Oni su zeleli da saznaju da li je Albanija pretvorena u mesto destinacije ili pak tranzitnu zemlju u trgovpvini klima. Dvojica inostranih tuzitelja stupili su u kontakt sa njihovim albanskim kolegama koji vec godinama istrazuju trgovinu kolima, ali ne uspevajuci da je zaustave. Izgleda da njima nije bilo tesko da nadju odgovor. Dovoljno je proci izrovanim putevima Albanije da bi se videlo kakvi se automobili, cak i poslednjih modela, krecu po njima.

Njihove najnovije vlasnike jedna luksuzna kola koja u zemljama zapadne Evrope kostaju 40 do 50 hiljada dolara, kostaju 5 - 8 puta manje. Jedini zajednicki "defekt" koji ima vecina tih automobila koji se krecu putevima Albanije je taj sto su ukradena. Podaci policije govore da je odnos ukradenih vozila i onih regularnih skoro jednak.

Vec godinama Albanija je ukljucena u trgovinu ukradenih vozila. To je izazvalo da broj automobila koja se povecavaju na putevima Tirane bude vrtoglav za jednu siromasnu zemlju ciji drzavljani imaju vise mercedesa benza po glavi stanovnika nego sami Nemci.

Ukradena vozila u zemljama Zapadne Evrope prodaju se po veoma niskim cenama, koje variraju od 3 000 dolara za skromna kola, pa do 15 hiljada dolara za nove tipove Fiata 4x4. Njihov defekt je sto ne mogu nikako da izadju van Albanije, a sto se tice unutrasnje upotrebe sada vec postoji i veoma je ojacala citava vojska veoma sofisticiranih falsifikatora koji mogu da pretvore ukradeno vozilo u regularno. Ova vozila dobijaju pravo gradjanstva i koriste se (bez znanja) i od strane vladinih funkcionera. Cak se desilo da zrtve te trgovine postanu i visoki drzavni funkcioneri, kao sto je to bio slucaj sa hapsenjem od strane italijanske policije direktora Centralne banke, novembra 1997. godine prilikom voznje auta, koja je kupio u Tirani, ali koja su ukradena nekoliko meseci ranije u Italiji.

KANALI PRISTIZANJA UKRADENIH KOLA

Najveci i "najozbiljniji" je bez sumnje kanal kojim se dovoze ukradena kola iz Italije, koriscenjem trajekta. Automobili se kradu u velikim gradovima severne Italije, a zatim zavrsavaju na najvecoj pijaci vozila u Albaniji - u Dracu. Na toj pijaci moze sve da se nadje: od betonjerki i mini buseva, do kamiona, luksuznih kola i motorcikla. Cene su odlicne, bez obzira sto prateca dokumenta nisu originalna. Da bi mogla da se prodaju potrebna je pomoc falsifikatora. Prema izvorima policije, sasvim blizu Draca, tj. u Sijaku, postoji veoma efikasna industrija falsifikovanja koja je uspela da kopira i plasticnu marku koja se nalazi na sertifikatu na vlasnistvu nad vozilom. Promena broja sasije vrsi se pomocu izlivenog celika, dok za dobijanje drugih dokumenata od strane albanskih institucija i nije tako nemoguce ako postoji spremnost da se plati mito. Samo pre mesec dana albanski ministar unutrasnjih poslova suspendovao je sa posla sestoricu sefova za putni promet, zbog implikacija u trgovini ukradenim vozilima.

U poslednje vreme se primenjuje i metoda nasledjivanja dokumenata nekog starog vozila, sada vec neupotrebljivog za neko novo, ali istog tipa. To je i razlog sto luksuzna kola koja su u poslednje vreme usla u Albaniju krecu po putevima sa tablicama koje su izdate od strane policijskih zvanicnika jos 1991 - 1993. godine. Zanat kradje i falsifikovanja kola je poceo kao organizovani fenomen jos 1995 - 1996. godine. Dobar deo automobila koja se uspesno prodaju kod Platana u Dracu, u Velipoji ili Pogradecu su kola koja su "ugovorno" ukradena i koja stizu iz Italije. Vlasnici i trgovci se unapred dogovoraju da zajedno isceniraju kradju vozila. Cim to vozilo stigne u Albaniju italijanski vlasnik prijavljuje kradju kola pri Osiguravajucem drustvu, koje je primorano da isplati vlasniku vrednost kola u novcu. Veoma cesto Italijani sami dovoze svoja kola trajektom u Albaniju, starajuci se da se ona ne registruju na albanskoj carini. Posto ostave vozila u ruke trgovaca oni se vracaju avionima i prijavljuju kradju kola. Italijanski vlasnik prema prethodnom sporazumu dobija i deo sume koja se obezbedjuje prodajom kola.

Osim iz Italije, ukradena kola dolaze i iz Nemacke i Svajcarske. Da bi stigla u Albaniju ona moraju da prodju kroz glavni centar trgovine kolima - Bugarsku, zatim preko Makedonije u Albaniju. Ukradena vozila slobodno ulaze i uzlaze i iz Crne Gore.

KRADjA VOZILA U ALBANIJI I NJIHOV IZVOZ

Albanija ne samo da je postala jedan od "uvoznika" i redovni korisnika ukradenih vozila, vec i njihov izvoznik. Sada vec deo trgovine ukradenim vozilima koja se nalaze u Albaniji, prema policiji, sve vise prelaze u pravcu Makedonije i Crne Gore, pa i do Bugarske. Vozila se kradu da bi se ponovo prodala u Albaniji, da bi se prodala u inostranstvu ili da se tamo snabdeju dokumentima kako bi se ponovo vratila u Albaniju.

Tokom 1998. godine, ukradeno je ili opljackano 500 automobila, od kojih je 250 prijavljeno. Najpozeljnija kola za kradju su tipa Mercedes benz 240, 250, 300 i 500, VolksWagen "Golf" i Audi 80, Fiat i druga luksuzna vozila. Uglavnom se obicna kola ponovo prodaju u Albaniji sa promenjenim dokumentima ili se koriste za delove. Luksuzna kola idu put Crne Gore, gde se ili prodaju ili se opremaju novim dokumentima da bi se ponovo vratila u Albaniju.

Kradja vozila se desava i usled dana, cak i tokom zaustavljanja na semaforima. Sve najpozeljnije zrtve pljackasa svakim danom su sve vise predstavnici medjunarodnih Misija ili inostranih predstavnistava.

Na kradju vozila se obicno podsticu maloletnici, koji i u slucaju da budu uhvaceni od strane policije rizikuju blaze kazne nego odrasli. Posto se podvrgne seriji operacija, ukradena roba ponovo postaje reciklirajucom. Nije cudo cak da vlasnik po drugi put kupi svoje vozilo. To se upravo desilo jednom stanovniku Kavaje, koji je iz inostranstva dovezao luksuzan merecedes koji mu je ukraden tokom nemira 1997. godine. Pre nekoliko nedelja na pijaci u Dracu on je otisao da kupi druga kola, a pronasao je upravo svoje vozilo sa drugim dokumentima. Svakako, cena koju je platio po drugi put bila je osetno niza od prvobitne.

AIM Tirana Linda SPAHIA