UNPREDEP ODLAZI, ALI NATO JE TU!
AIM Skopje, 26.02.2999
Priznanja Tajvana od strane Rpublike Makedonije i prekidanja odnosa od strane Kine sa Republikom Makedonijom, ovih dana je dobio i konkretan rezultat. Narodna Republika Kina je iskoristila svoje pravo veta u Savetu Bezbednosti da bi se suprotstavila produzenju mandata mirovnjaka UN u Makedoniji. Iako se ovo moglo ocekivati nakon povlacenja kineskog ambasadora iz Skopja, nekoliko sati nakon vesti iz Nju Jorka, tako reci usred noci po lokalnom vremenu (25/26 februara), makedonski ministar vanjskih poslova, Aleksandar Dimitrov je dao izjavu u kojoj je naglasio da nije iznenadjen ali da je razocaran povodom ovog poteza Pekinga. Po njemu, Kina nije smela staviti licne interese iznad medjunarodnih, pogotovo sto se radi o tako osetljivom pitanju u regionu kao sto je Balkan. Istovremeno, on je otvorio pitanje opravdanosti situacije kada odredjene zemlje imaju pravo veta u Savetu Bezbednosti i pogotovo pitanje zloupotrebe ovog prava za licne interese. Sa druge strane kineski ambasador u UN u svom obrazlozenju je naglasio da "sve sto ima pocetak ima i kraj", t.e. da je misija UN u Makedonija ostvarila svoj cilj te da novac namenjen za Unpredep moze biti korisnije upotrebljen za druge misije. Njegov stav je na indirktan nacin podrzao i "tradicionalni protivnik" Unpredep-a, ruski ambasador u sedistu UN Sergej Lavrov, koji se uzdrzao od glasanja. Njegov argument je bio da tako glasa posto ruski stavovi nisu uzeti u obzir prilikom sastavljanja rezolucije. Ustvari, rusi su trazili ukidanje misije jos pre dve godine sa obrazlozenjem koje je ovog puta iskoristio kineski ambasador, a ovo im je dobro doslo kako ne bi morali da pokvare svoje odnose sa amerikancima koji su svaki put morali platiti njihovo "uzdrzavanje"
Iako domace reakcije tek treba ocekivati, moze se pretpostaviti da kinesko veto i argumenti ministra nece posebno uzbuditi javnost koja se na neki nacin oprostila od mirovnjaka jos kad je to sa neskrivenom ljutinom najavila bivsa kineska ambasadorka u Skopju, Shi Juehe. No, nema sumnje da ce nova vlada imati pune ruke posla da odgovara napadima opozicije koja ce odlazak Unpredepa iskoristiti kao dokaz za njenu nezrelost zbog priznanja Tajvana.
Sudeci po nekim informacijama iz Nju Jorka nova makedonska vlada i ne mora previse da brine o bezbednosti zemlje. Navodno postoji mogucnost da snage Unpredepa smene svoje uniforme i amblem i postanu "granicne snage" pod patronatom SAD i mozda i nekih drugih zemalja zainteresovanih za nastavljanje misije pod drugim imenom. Ova ideja ustvari pretstavlja rezervnu varijantu smisljene jos pre dve godina, u vreme kada su rusi pretili vetom (a Kina bila podrzavac Makedonije i jedna od zemalja koja je Republiku Makedoniju priznala pod ustavnim imenom a ne pod referencom FYROM koja inace iritira domacu javnost). Prema drugoj varijanti, zapadne zemlje su se zalozile da snage NATO-a, koje Makedoniju koriste kao tranzitnu zonu ka Kosovu, preuzmu ulogu Unpredepa.
Ustvari ove snage prakticno vec vrse tu ulogu samim prisustvom u zemlji. Sto se tice politickog pokrica to je na neki nacin najavio Generalni sekretar NATO-a, Havier Solana, koji je prilikom posete Skopju izjavio da NATO nece dozvoliti da neko ugrozi stabilnost Makedonije, te da narod Makedonije to i sam zna. A sto se tice naroda Makedonije moze se reci da on zaista veruje da NATO nece ostaviti zemlju na cedilu, pogotovo sada sto je Makedonija na neki nacin navukla gnev svog severnog suseda zbog dozvole da se od njene teritorije vrsi vojni pritisak za resenje pitanja Kosova. Istu noc kada je po lokalnom vremenu dosla vest iz Nju Jorka o kineskom vetu, drzavna novinska agencija MIA je donela vest da je 25 februara, u jedan sat po ponoci sa Solunskog pristanista u Gevgeliji stigao voz sa teskom vojnom opremom namenjenoj ekstraktorima koji se nalazi u Makedoniji.
Ova vest moze posluziti kao ilustracija atmosfere u Makedoniji povezanoj sa NATO snagama koje dolaze svakog dana u bukvalno nepoznatom broju. O njihovom tacnom, pa cak i pribliznom broju ovih dana se ne moze dobiti odgovor cak ni od diplomata iz zemalja koje imaju svoje vojnike u sastavu snaga za izvlacenje. NATO vojnika na teritoriji Makedonije jednostavno ima svakog dana sve vise. Na skopskom aerodromu neprestano slecu avioni koji donose nove snage i opremu, a zemlje clanice se prosto utrkavaju koja ce vise vojnika poslati u Makedoniji. Tradicionalno rezervisani nemci su najavili da su spremni da posalju cak 6.000 vojnika u regionu, a odmah potom su odgovorili britanci koji ce takodje poslati isti toliki broj vojnika. Po svemu sudeci broj vojnika ovih zemalja ce nadmasiti broj francuza koji su bili na vrhu inicijative o snagama za ekstrakciju. Sa druge strane francuske trupe u Makedoniji ovih dana rade na izgradnji piste u Kumanovu (desetak kilometara od granice sa SRJ) za koju se kaze da ce biti koriscena za helikoptere. Medjutim po proceni domacih novinara ona je daleko veca i verovatno moze biti koriscena za sletanje vojnih aviona. Ako se ovome doda da se sada u Skopju prosto ne moze naci slobodna soba u hotelima na periferiji grada, koji su prepuni "ekstraktora", a da izlazak na ulici ne moze proci bez susreta sa NATO vozilima, postaje sasvim jasno da kinesko veto i ne moze imati neki konkretni negativni efekat bar sto se tice bezbednosti zemlje.
Na kraju, moze se reci, da ni makedonska vlada ne sedi skrstenih ruku. Nakon spektakularne posete Bugarskoj, makedonski premijer, Ljubco Georgievski, pored potpisanih dogovora koji otvaraju nove ekonomske mogucnosti za obe zemlje, u svom kuferu je "doneo" i poprilicnu kolicinu vojnog naoruzanja. Bugarska je Makedoniji poklonila 150 tenkova i 150 haubica ukupno vrednih oko tri i po miliona americkih dolara!? Za balkanske prilike skoro neverovatni dogadjaj: jedan sused naoruzava drugog, i to besplatno! Nakon prvog soka, makedonski novinari su usred Sofije postavili "krajno neuctivo" pitanje o kvalitetu poklonjenog naoruzanja, aludirajuci na trend da se Makedonija pretvorila u otpad za zastarjelo oruzje. Odgovor makedonskog premijera na ovu "provokaciju" i nije tako bitan ako se zna da je ocena vojnih strucnjaka u Makedoniji ukupno pozitivna, pogotovo sto se radi o ispravnim orudjima. Oni tvrde da modeli tenkova T-55A i T-55AM-2 i haubice od 122 i 150 mm, koje je bugarska vlada poklonila Makedoniji vredan poklon i zbog toga sto armijski kadar Makedonije dobro poznaje ovo naoruzanje i zbog toga sto Makedonska armija ima mogucnosti i znanje da servisira ovaj tip orudja.
Uostalom, naoruzanje makedonske armije u ovom trenutku se cini nebitnim, osim psiholoskog efekta, zbog toga sto je Makedonija postala suvise vazna za NATO zbog Kosova da bi njena stabilnost bila ostavljena slucaju. NATO snagama namenjenim resavanju kosovskog pitanja makedonska teritorija je u ovom trenutku najbolja tranzitna zona a zbog vise razloga veruje se da ce one preuzeti na sebe odgovornost za eventualne posledice koje budu proizasle od ove situacije. No, prvo treba sacekati da se vidi kakve ce biti posledice, pogotovo one eventualno izazvane odlaskom Unpredepa.
AIM Skopje
IBRAHIM MEHMETI