NIKADA NISAM BJEZAO OD ODGOVORNOSTI, A NI ZA OSTAVKU NIJE KASNO

Sarajevo Feb 22, 1999

INTERVIEW: MEHMED ZILIC, MINISTAR U MUP-u F BiH

AIM, Sarajevo 22.02.1999. Federalni ministar unutrasjih poslova Mehmed Zilic pristaje odmah na razgovor za AIM. Ne postavlja cak ni uobicajeno pitanje: "A o cemu cemo razgovarati?", ispoljavajuci time kooperativnost prema novinaru, neuobicajenu u ovim vremenima za covjeka na njegovoj funkciji. No, uz prvu konstatciju da se federalni MUP, sa raznih strana i sa razlicitim motivima, optuzuje za slab i neefikasan rad, potvrdjuje da takve hlasine postoje, ali i dodaje: "Vidite, na podrucju Federacije BiH, doduse ovi podaci se ne odnose na kantone sa vecinskim hrvatskim stanovnistvom, evidentirano je 139 ubistava, u 1997. godini sedamdeset i jedno, a u 1998. godini 68. U 1997. godini rasvjetljeno je 60 ubistava ili 84,5 posto, a u 1998. su rasvjetljena 62 ubistva ili 91,1 posto. Time se ne moze pohvaliti ni vecina najrazvijenijih i najsavremenijih policija svijeta. Samim tim, slobodan sam reci da policija uspjesno i profesionalno obavlja svoj posao."

Uz podsjecanje na najsvjeziji teroristicki akt kada je u Travniku od podmetnute bombe tesko povrijedjen policajac Vlado Stojak, razgovor dalje tece ovako: Koliko je sada politicki terorizam prisutan na teritoriju Federacije? ZILIC: Postoji ne samo prakticne, nego i teorijske kontroverze u vezi sa definicijom terorizma. I ja licno sam, moram priznati, ishitreno u nekim istupima rekao da je na prostoru Federacije izvrseno preko 170 teroristickih akata, sto, u stvari, ne odgovara realnom stanju. Tu gresku priznajem. Recimo, slucaj auto-bombe u Mostaru smo na osnovu velikog broja reakcija okvalifikovali kao djelo terorizma i tu smo napravili gresku. U demokratskom drustvu sud je jedina relevantna institucija koja daje kvalifikaciju krivicnog djela, a on je u ovom slucaju utvrdio da se ne radi o terorizmu. Iz ovog slucaja sam i ja izvukao pouku, a sugerisem i drugima da da ne zure sa ishitrenim ocjenama.

AIM: Svuda u svijetu se smatra da je udar na policajca udar na drzavu. Karakteristika Srednjebosanskog kantona, posebno Travnika, je da su na meti policajci hrvatske narodnosti. Da li je drzava, odnosno Federacija, ucinila sve da se pocinioci pronadju i odgovarajuce kazne? ZILIC: Mi iz nase nadleznosti poduzimamo sve za sta smo Zakonom ovlasteni i sta nam nase materijalne i kadrovske mogucnosti dozvoljavaju, ali posebno je pitanje i samozastite samih policijskih snaga. Naime, ako se tri puta pred zgradom policije postavlja auto-bomba, onda se treba upitati sta ti policajci rade na licnoj zastiti. Zar je problem ograditi policijsko parkiraliste, staviti rampu i uvesti 24-satno dezurstvo, zar je neizvodljivo oko zgrade policije instalirati savremenu elektroopremu, kada ocigledno za tako nesto ima potrebe? I jos jednom podvlacim da cemo uciniti sve da se pocinioci ovih djela pronadju i kazne.

AIM: Sta najvise ometa efikasniji rad pripadnika federalnog MUP-a? ZILIC: Tesko je izvuci samo jedno pitanje i kazati da je to glavna prepreka za efikasan rad policije. Vi znate da smo mi zemlja u tranziciji i da jos uvijek; nazalost; na podrucju Federacije djeluju paralelni organi. To nije karakteristicno samo za policiju, vec i se to odnosi i na oblast sudstva, finansija, poreza  Ali, ako bih pokusao da se fokusiram na ono sto najvise ometa rad policije, to je neispunjavanje obaveza i neizvrsavanje odredbi propisanih komesarovim smjernicama za ustroj demokratske policije, sto je jos uvijek slucaj u Zapadno- hercegovackom i Hercegbosanskom kantonu, zatim problemi u zakonodavnopravnoj sferi, organizaciji policije, njenoj rascjepkanosti
i nepostojanju savremene opreme. Politicke opstrukcije se podrazumjevaju s obzirom na razlicite politicke ciljeve, ali ja o tome ne zelim da govorim.

AIM: Kazu da ljubav i kriminal ne poznaju granice. Iz ovoga sto ste sada rekli granice postoje za vase radnike, i entitetske, ali i kantonalne? ZILIC: Entitetske svakako postoje jer federalno ministarstvo unutrasnjih poslova nema nikakvih nadleznosti na podrucju drugog entiteta. Kada su u pitanju kantoni u Federaciji BiH, ogromnu opasnost predstavlja takozvano zatvaranje koncentricnih krugova na nivou kantona i odbijanje da se zajednickim radom otkrivaju pocinioci teskih krivicnih djela.

AIM: Da, ali sa MUP-om Republike Srpske potpisali ste Protokol o saradnji. Koliko se on postuje? ZILIC: Tacno je da je 20. juna 1998. godine potpisan protokol o saradnji dvaju ministarstava i da je svaki, pa i najmanji, korak saradnje policije dva entiteta od izuzetnog znacaja za sve nas.
Medjutim, iako je u odnosu na predhodne godine saradnja neuporedivo bolja, moram reci da mi nismo u potpunosti zadovoljni sa stepenom saradnje sa MUP-om Republike Srpske. Kada ovo kazem, prije svega mislim na nas zahtjev MUP-u Republike Srpske za hapsenjem i privodjenjem pocinilaca krivicnih napada na ovdasnje taksiste na koji nam nije odgovoreno.

AIM: Iz svega sto ste rekli namece se pitanje kolika su, onda, vasa ovlascenja kao ministra MUP-a Federacije? Ako ne mozete da djelujete u Republici Srpskoj. Mozete li na podrucju Federacije smjeniti nekon kantonalnog ministra? ZILIC: Ne. Prema Ustavu Federacije BiH postoji izricita nadleznost Federacije, izricita nadleznost kantona i podijeljena nadleznost izmedju kantona i Federacije. Federacija nije nadlezna za imenovanje ili smjenu kantonalnih ministara.

AIM: Vratimo se ponovo na rak-ranu drustva, na terorizam. Koliko sadasnja politicka situacija podstice terorizam i da li je nedostatak politicke volje uzrok neefikasnosti policije? ZILIC: Za odgovor na ovo pitanje molio bih vas da sacekate raspravu na Parlamentu jer ce ta rasprava dati najbolje i najkonkretnije odgovore na to pitanje.

AIM: Kada vec spominjete Parlament, da vas podsjetim da su vama na prosloj sjednici Doma naroda od vise hrvatskih zastupnika upucene i teske rijeci i direktne prozivke. Smatrate li da snosite lilcnu odgovornost i u kom slucaju bi podnijeli ostavku? ZILIC: Na zahtjev hrvatskih, ali i drugih poslanika Doma naroda, mi smo sacinili cjelokupan izvjestaj o stanju bezbjednosti u Federaciji BiH i prezentirat cemo ga Vladi i Parlamentu. U tom izvjestaju, po pitanjima iz naseg djelokruga, ukazano je na objektivne i subjektivne okolnosti koje uticu na rad policije. Svako od nas koji radi na ovim poslovima mora se smatrati odgovornim za poslove koje izvrsava. Dakle, Mehmed Zilic nikada nije bjezao od odgovornosti i moja pozicija je svakodnevno na preispitivanju, ali smatram da treba imati objektivan pristup i tacno znati sta su cije nadleznosti i ko je za sta odgovoran. Za podnosenje ostavke nikada nije kasno.

AIM: Nezavisnost policije je bitan uslov za njen efikasan i posten rad, ali da li je ona to zaista? Odnosno, koliko je zavisna od vladajucih stranaka , SDA i HDZ-a? ZILIC: Ne znam kakva je situacija u kantonima po tom pitanju. Jasno je i logicno da je policija sama po sebi vlast jer ona provodi Ustav i Zakon. Od januara 1997. godine, od kada sam ja na funkciji federalnog ministra, na mene niko, ali doslovno niko, niti iz vladajucih, niti iz opozicionih stranaka, nije pokusao uticati ili intervenisati u nekom slucaju iz djelokruga posla kojim se bavim.

AIM:Da li je bas tako u konkretnim sredinama? ZILIC: Iz politike na nivou Federacije i drzave, ponavljam, takvih slucajeva nije bilo. Medjutim, ima slucajeva gdje se lokalnoj policiji, posebno u njenom organizovanju. Navescu primjer Zepca gdje jos jos uvijek lokalna politika ne dozvoljava da se Policijska uprava stavi pod jurisdikciju MUP-a Zenicko-dobojskog kantona i da se konstituise na multietnickom principu i u skladu sa komesarovim smjernicama.

AIM: Za kraj, sta mozete reci obicnim gradjanima, kada se moze ocekivati licna sigurnost i bezbjednost na nivou razvijenih demokratskih zemalja? ZILIC: Onda kada, kao i u svim razvijenim demokratskim zemljama,
obicnom gradjaninu, kako vi to kazete, bude omogucena apsolutna sloboda kretanja, kada bude mogao zivjeti na svome, znaci - kada mu se obezbjedi mogucnost povratka na svoje. Sto se tice policije, kada bude mogla djelovati maksimalno profesionalno i na cijelom prostoru Federacije, odnosno drzave BiH, tada ce licna sigurnost i bezbjednost gradjana biti na najvisem nivou. Mi cemo, sto se tice nasih obaveza, bez obzira na veliki broj poteskoca u radu policije, nastojati da do toga sto prije dodje.

Mladen PAUNOVIC AIM Sarajevo