REAGOVANJA NA KONFERECIJU U RAMBUJEU
AIM JUNIOR Pristina
(Za AIM Podgoricu pise novinar iz Pristine)
Ni 24 sata do predvidjenog zavrsetka Konferencije o Kosovu u Rambujeu, kosovski Srbi i Crnogorci nisu promenili stav oko eventualnog dolaska NATO trupa na Kosovo, izrazavajuci pritom nadu da delegacija koja ih predstavlja nece potpisati sporazum koji ce biti na njihovu stetu. Ovaj stav javno iznose i predstavnici politickih partija koje deluju na Kosovu. Osnovna poruka je da se visedecenijski problem Kosova moze resiti politickim putem, ali i da je Kosovo "vitalno nacionalno pitanje", te da je u tom kontekstu najvaznije postovanje suvereniteta i integriteta Srbije i Jugoslavije, jer je to kako se podvlaci "pravedan put do pravednog resenja problema Kosova". Ima doduse i onih skepticnijih, koji otvoreno kazu da ne veruju drzavnoj delegaciji, optuzujuci je da je spremna da izda nacionalne interese. To se pre svega odnosi na rukovodstvo Srpskog pokreta otpora- demokratski pokret, na cijem je celu Momcilo Trajkovic i episkopa rasko - prizrenskog Artemija. Zbog toga su se i uputili u Francusku, ne bi li svojim prisustvom i razgovorima (medju ostalima i samim Zakom Sirakom, koji nije odrzan) pokusali da barem indirektno privuku paznju i direktno se ukljuce u pregovore - kao predstavnici kosovskih Srba, sto nije urodilo plodom. Zato, clanovi ove stranke uglavnom izrazavaju pesimizam.
Dusan Ristic, jedan od visokih funkcionera ove stranke upozorava na duboki jaz izmedju srpske i albanske delegacije i velike razlike u stavovima oko resvanja kosovskog problema ocenjuje da su predlozi Kontakt grupe vrlo nepovoljni za kosovske Srbe, jer ukazuju na razbijanje teritorijalnog suvereniteta i integriteta Srbije. Risic je uveren da ni albanska ni srpska strana nece prihvatiti predloge medjunarodne zajednice, a na pitanje sta ako se ipak sporazum prihvati, Ristic je odgovorio: "Ukoliko se to prihvati onda je to katastrofalno za Srbe, verovatno Srba nece biti ovde. Niko nece ziveti pod albanskom vlascu, a to znaci da se otvara nov proces nesuglasica i da ovo podrucje nece biti mirno".
Predsednik studenstke levice (JUL) za Kosovo Dejan Mitrovic je, dajuci podrsku jugoslovenskoj delegaciji istakao da ocekuje svako pravedno resenje koje ce omoguciti ravnopravnost svih gradjana: "Mi smo optimisti da ce se naci resenje koje ce zadovoljiti sve i da ce i ovde mladi dobiti sansu da zive i uce, zabavljaju se i bave se svim onim sto zanima mlade u civilizovanom svetu".
Predsednik kosovskog odbora SPO Randjel Nojkic istice da se njegova stranka od pocetka zalagala za mirno i politicko resenje pitanja Kosova i da su sve inicijative SPO isle u pravcu snaznog saveza sa NATO paktom i ukljucenje u Partnerstvo za mir. On smatra da bi NATO mogao da deluje tamo gde problemi nastaju tj. gde "teroristi cine nedela". Nojkic je ipak izneo uverenje da ce 1999. godina biti prelomna godina u kojoj ce se naci politicko resenje za Kosovo, koje ce po njemu ostati u okvirima Srbije i Jugosavije. "Ono cega se plasim to je da ce albanska strana takvo jedno resenje odbiti i strah me je da u narednim danima i mesecima ne posegnu za oruzjem i ne krenu u krvavi obracun. To bi upropastilo ne samo mirovne pregovore, nego i dalja politicka resenja", smatra Nojkic.
Dragan Milovanovic, narodni poslanik i vrsilac duznosti predsednika Okruznog odbora SRS bio je kratak:" Kosovo ne damo i to je cinjenica. Kosovo mora da ostane u okviru Srbije i Jugoslavije. Nema tog medjunarodnog kvoruma koji moze da odvoji Kosovo od Srbije", bila je njegova poruka, dok Dragan Lazic iz Demokratske stranke Srbije kritikujuci sastav srpske delegacije u Rambujeu koja po njemu nema dovoljno iskustva za resavanje rtako ozbiljnog preblema Kosova, izdvaja samo Vladana Kutlesica, koji je obrazlaze on i clan Komisije za sukcesiju. Ni gospodin Lazic nije pesimista kada su tekuci pregovori u pitanju: "Nasa ocekivanja su da ovi razgovori nece dovesti do konacnog resenja, a nasa pozicija je jako oslabljena samom cinjenicom da medjunarodna zajednica vrsi strahovit pritisak da se sve tacke prihvate ad hoc po formuli "uzmi ili ostavi"", kazao je Lazic. On je takodje izjavio da je simptomaticno da su Kuk i Verin izjavljivali "da nema promena granica nasilnim putem, sto se moze protumaciti da se to ne iskljucuje mirnim putem". U tom kontekstu je on kaze: "Znaci da se ostavlja mogucnost od tri godine tzv. prelaznog perioda, gde bi navodno trebalo sve postaviti na svoje mesto... A samom cinjenicom da se vraca status Kosova i Metohije iz 1974. koji su oni (prim. a. Albanci) pogazili 1981., znaci da je to albanskoj strani bilo malo, za pretpostavku ima da ce Srbi na ovom prostoru biti u vrlo teskoj poziciji i po svemu sudeci trebalo bi da izigravaju samo jedan multietnicki dekor".
Predsednik gradskog odbora SPS-a Pristine Zoran Gligorijevic smatra da je Srbija prihvatanjem poziva da za "razgovore" pokazuje spremnost i cvrstinu da stiti svoje vitalne i nacionalne interese. On je podsetio da je Platforma o Kosovu usvojena u Narodnoj Skupstini i da je zasnovana na punoj ravnopravnosti nacionalnih zajednica bez mogucnosti majorizacije i postovanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije i SRJ. "Ukoliko je medjunarodna zajednica stvarno, a ne samo deklarativno protiv separatizma a za postovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije i Jugoslavije, ocekujem sporazum koji bi bio u korist svih na Kosovu i Metohiji, a to je da se svi okrenu zivotu i miru, razvoju i prosperitetu", rekao je Gligorijevic. Na pitanje o eventualnom dolasku NATO trupa, Gligorijevic je odgovorio: "Protiv toga sam. Mislim da ce delegacija Jugoslavije u tom smislu biti do kraja odlucna i da se prisustvo stranih trupa na Kosovu i Metohiji, u Srbiji, odnosno Jugoslaviji nece ni po koju cenu dozvoliti".
Milutin Nikolic, iz Demokratske stranke smatra da ce se sve "povoljno" resiti za sve narode koji zive na Kosovu, u okvirima neke realne autonomije. Gospodin Nikolic je takodje rekao da se nada visestepenoj regionalizaciji i da ce Srbi biti ukljuceni u pravni sistem Srbije, i da "tamo gde su Srbi projekcija srpske opstine bude takva da Srbi biraju Srbe". "Medjunarodna zajednica ce verovatno voditi racuna o nekim realnim uslovima zivota na ovom prostoru. Znaci, nema ni politicke autonomije, ako svi nisu zastupljeni. Recimo da svako moze da bira svoje i da ga predstavljaju. U svakom slucaju trebalo bi da sve bude u okviru pravnog sistema Srbije", izneo je misljenje Nikolic.
Ovakva stajalista na kosovskoj srpskoj politickoj sceni, pa i stanovnistva ne predstavljaju novinu. Medjutim, kako se Konferencija o Kosovu u Rambujeu blizi kraju, oseca se pojacana nervoza i neizvesnost. Pitanja koja se ovih dana mogu cuti i od mladih i sredovecnih su: "Sta ce se u stvari dogoditi, da li se i kako ovde ziveti, koliko ce ko dobiti, sta ce se izgubiti, da li ce nas neko kontrolisati"... Nezavisni analiticari se, medjutim, pitaju: Da li ce se uspostaviti poverenje izmedju Srba i Albanaca, cijem su gubljenju politicari u poslednjih deceniju ipo toliko doprineli?...
Olgica POPOVIC