KORUPCIJA U MAKEDONIJI

Skopje Feb 17, 1999

AIM JUNIOR Skoplje

Fenomen korupcije, najsigurniji indikator da u jednoj drzavi postoji organizovani kriminal, a koji je prisutan u svim drustvenim strukturama u niskorazvijenim zemljama u tranziciji, nasao je pogodno tlo i u Makedoniji. Osim svakodnevnog primanja mita desavaju se i vece korupcionaske afere, uglavnom oko javnih nabavki, nabavki u zdravstvu, inostranih kredita i drugo.

U Makedoniji, od njenog osamostaljivanja 1990 godine, posebno je korupcija postala nuzna prateca pojava, u slucaju da neki gradjanin zeli da otvori firmu da se zaposli, a kada je zivot pacijenta u opasnosti, treba dobro potplatiti nekog hirurga kako bi se dobila i odgovorajuca medicinska pomoc.

S druge strane, pak, broj krivicnih prijava, optuzbe i pravosnazne presude za ova krivicna dela u Makedoniji su izvanredno mali, buduci da se tesko otkrivaju i dokazuju. Ipak, postoje razne svetske (ne)formalne institucije i biznismenska udruzenja koja vrse merenja i rangiranja zemalja prema stepenu korupcije. Tako, prosle godine sa koeficijentom 5.6, Makedonija je rangirana na visokom mestu na toj listi, priblizavajuci se rangu Albanije.

Makedonija je zemlja koja je i dalje u losoj ekonomskoj situaciji sa velikom stopom nezaposlednosti (sa vise od 30 procenata radno sposobnog stanovnistva) i niskim platama, sa prisutnom rak ranom u drustvu - korupcijom. Od osamostaljivanja naovamo, Ministarstvo za unutrasnje poslove je registrovalo oko 130 krivicnih dela "primanja mita", blizu 300 dela "davanja mita", oko 20 slucajeva "protivzakonitog posredovanja" i nekoliko krivicnih dela "odavanja sluzbene tajne". Ipak, kao najzastupljenije u raznim sferama drustvenog zivota je krivicno delo - zloupotreba sluzbenog polozaja i ovlascenja, gde je evidentirano vise od 300 slucajeva u pomenutom periodu. Prema izvrsenim analizama, sva ova dela su bila izvrsena iz koristoljublja i u vezi sa korupcijom, a koja su sadrzana u postojecem Krivicnom zakonu Republike Makedonije, buduci da je posebni antikorupcionaski zakon trenutno pred parlamentom.

Pritisak od strane Saveta Evrope ali i drugih medjunarodnih institucija da se u svakoj zemlji donese antikorupcijsko zakonodavstvo, Makedoniji je nalozila hitnost za donosenje zakona u ovoj sferi.

Prema nalogu stare Vlade, jos prosle godine razradjen je bio Nacrt Zakona za sprecavanje korupcije, ali taj Zakon nije bio usvojen. Nova Vlada od novembra naovamo je ubrzala postupak za donosenje tog istog Zakona i sada se on nalazi pred parlamentarcima.

Osnovno podrucje primene antikorupcijskog Zakona bice javni sektor ( politicke partije, izbori, vrsenje vlasti i upravljanje drzavnim poslovima ). Njegovi autori su pojasnili da ce se isti primenjivati i u privatnom sektoru, ali u granicama koje ne zadiru u trzisne zakonitosti.

Prema svetskoj praksi, tamo gde ima korupcije, a nema investicija, sledi propast drzave. Tu ocenu ne moze da izbegne ni jedna zemlja, pa tako prema izvrsenim merenjima za korumpiranost od strane "Transparence international" - nevladine organizacije sa sedistem u Berlinu, Makedonija se u ovom pogledu visoko kotira, dok najmanji stepen korumpiranosti postoji na Novom Zelandu i Danskoj, a najistaknutiji po korupciji su Nigerija i Pakistan.

AIM Skoplje Sonja KOLEVSKA