NORMALIZACIJA OBRAZOVANJA?!
AIM JUNIOR Pristina
(Za AIM Podgorica pise novinar iz Pristine)
Od 15. februara ove godine, za odvijanje nastave na albanskom jeziku vracene su zgrade Pravnog, Ekonomskog fakulteta kao i Vise pedagoske skole u okviru koje je funkcionisao i fakultet umetnosti. U primopredaji su ucestvovali clan grupe "tri plus tri" Abdyl Rama i s druge strane pomocnik republickog ministra za obrazovanje Milivoje Simonovic, dok su pored nekoliko desetina studenata i profesora Albanaca prisutni bili i predstavnici Verifikacione Misije OEBS-a i Komisije EU za program obnove i razvoja obrazovanja na Kosovu. Pored kompleksa fakuteta tehnickih nauka koji je predat albanskim studentima 18. juna proslog meseca, od polovine februara ove godine oni ce moci da koriste i studentsku menzu. I dok je gospodin Simonovic izjavio okupljenima da je ovo jos jedan korak ka potpunoj normalizaciji obrazovanja na Univerzitetu u Pristini i da ce se traziti mogucnosti i za izvodjenje nastave na medicinskom fakultetu, obrazlazuci da postoji manjak prostora za sve studente i za funkcionisanje svih fakulteta, Rama je rekao da je ostao jos jedan veliki broj obrazovnih objekata za izvodjenje nastave u osnovnim, srednjim visim i visokoskolskim ustanovama, zgrada rektorata, Univerzitetske biblioteke, studenstkih domova i opstinskih SIZ-ova za obrazovanje, koji treba da se "deblokiraju", sto se podrazumeva potpisanim Aneksom o obrazovanju marta 1998. godine (po kojem su sve ove ustanove trebale da se predaju do 30 juna 1998.).
Ova primopredaja obavljena je tiho, bez buke koja je prethodila predaji Tehnickog fakulteta ili pak Albanoloskog instituta, koji po svim zakonskim aktima na novou Srbije nije smeo biti ni oduziman, jer se nije radilo o obrazovnoj instituciji. Naime, tvrdilo se da kosovski Albanci imaju pravo na svoj jezik, i kulturu, sto se potkrepljivalo postojecom autonomijom koju oni nisu "zeleli da koriste". I kompetentni sudovi su odmah doneli odluku u korist tuzioca, ali je ipak moralo da prodje nekoliko godina da bi se zgrada Albanoloskog instituta vratila u ruke albanskim naucnicima.
Inace, sedma je godina kako se na Kosovu primenjuju dva paralelna obrazovna sistema. Posle odbijanja planova i programa Srbije, Albanci su otpoceli sa odvijanjem nastave u privatnim objektima. Odbijanje primene planova i programa Srbije bio je povod da se 1991. godine ucenici srednjih skola i studenti Univerziteta u Pristini izbace iz njihovih nastavnih objekata. Bili su primorani da svoje obrazovanje sticu po raznim kucama i skladistima. Posle pet godina, nastave u veoma teskim uslovima, uz posredovanje Organizacije "Sveti Edjidio" sa sedistem u Vatikanu i njenog predstavnika Monsinjor Palje, 1996. godine, potpisan je sporazum izmedju (tada) srpskog predsednika Slobodana Milosevica i kosovskog lidera Ibrahima Rugove o bezuslovnom oslobadjanju svih nastavnih objekata, odnosno o vracanju albanskih ucenika i studenata u te objekte. Ovo je bio prvi sporazum izmedju srpskih drzavnih zvanicnika i albanskih politickih predstavnika jos od suspenzije autonomije Kosova. Kasnije je postalo jasno da su iza tog sporazuma stajali i znacajni medjunarodni faktori iz Evrope i SAD. Medjutim, pokazalo se da to nije bila i garancija da ce se on implementirati. Sporazumu je nedostajala i dinamika ostvarivanja, odnosno datumi kada bi ucenici i studenti trebali da se vrate u nastavne objekte. Nakon godinu ipo dana izmedju formirane grupe "Tri plus tri" i posredovanje Monjsinjor Palje potpisan je i Aneks sporazuma, kojim je vec 18. juna prosle godine vracena na koriscenje zgrada fakulteta tehnickih nauka, mada je njegova predaja pracena incidentima izmedju srpskih i albanskih studenta. Oni su, kao i ostali koji su nastavili obrazovanje po privatnim objektima obavljali nastavu po sopstvenim planovima i programima, mada je od samog pocetka to bio pretekst da se onemoguci mladim Albancima da se obrazuju. U stvari, jos davne 1991. godine, analiticari su ukazivali da problemi ili razlike u planovima i programima nisu bili neresivi, vec je od profesora Albanaca zahtevana lojalnost Srbiji, odnosno da je to bio pretekst za spor oko toga ko ce biti nadlezan da donosi planove i programe.
"Sporazum je potpisan od obeju strana bez ikakvih uslova. Njime se predvidjalo samo oslobadjanje nastavnih objekata, ali ne i promena ili upotpunjavanje planova i programa, jer je to ostavljeno da se regulise paralelno sa resenjem politickog statusa Kosova", izjavio je za AIM Abdyl Rama, clan albanske "trojke". On insistira na tome da albanska strana smatra bezvrednim ovaj sporazum posto se on nije implementirao skoro tri godine, od samog potpisivanja. "Albanska strana smatra sporazum propalim i zbog toga sto je potpisano da ce se svi objekti osloboditi, odnosno da ce u njima nastavu pohadjati i albanski i srpski studenti zajedno" kaze Rama iznoseci stajaliste da takve postupke Beograd preduzima vise u propagandnom cilju i dodajuci da su vlasti u Srbiji jednostrano vracali objekte, onako kako to oni sami smatraju da treba.
A kako su albanski profesori i direktori saznavali da ce im njihovi nastavni objekti bii vraceni?
Prvo su radnici Vise Pedagoske skole u Pristini to doznali od radnika Albanaca koji su ostali u radnom odnosu i koji su preneli svojim kolegama da su "Srbi poceli da iznose elementarne stvari iz objekta ove skole". To je po njima bio znak da ce se i ovaj nastavni objekat vratiti na koriscenje albanskim studentima. Jedan od profesora Vise Pedagoske skole je izjavio za AIM da je zatim sa njim direktno kontaktirao direktor koji mu je preneo da ce se ove objekte jednostrano osloboditi srpska strana. Tada je ovom profesoru receno da na osnovu odluke koja je doneta u Beogradu, radnici srpske nacionalnosti treba da napuste zgradu samo sa svojim licnim stvarima. Da li se to tako i obavilo videce se narednih dana kada posebno formirana mesovita albansko - srpska komisija bude napravila popis stvari i konstatuje da li je sve onako kako je trebalo da bude.
S druge strane, jedan clan srpske "trojke", cije ime ovaj izvor ne zeli da navede, telefonirao clanu albanske "trojke" i obavestio ga je da ce se objekti Pravnog i Ekonomskog
fakulteta kao i Vise Pedagoske skole predati na upotrebu albanskim studentima. Odgovor je glasio: "Ti objekti mogu biti oslobodjeni samo ako to podrazumeva oslobadjanje lokala van potpisanog sporazuma"...
Posle oslobadjanja tri navedena objekta za albanske studente od 15. februara srpski studenti smestice se u nove. Predvidja se da ce oni imati na raspolaganje dva nova objekta izgradjena duz puta Pristina - Kosovo Polje (planira se i izgradnja studentskih domova i menze) i jos jedan objekat za izvodjenje nastave studenata Masinskog fakulteta u centru grada, odnosno u objektu koji je za ovu namenu ustupio Kombinat "Trepca". Visa poslovna skola je premestena u Kosovo Polje, odnosno u novoizgradjeni srednjoskolski objekat "Sveti Sava" koji ima i potrebne kabinetima za izvodjenje prakticne nastave. Pravni fakultet ce biti premesten u zgradu Filoloskog fakulteta, gde su vec studenti tehnickih nauka, dok ce ekonomisti slusati predavanja u jednom od kompleksa novoizgradjenih objekata put Kosova Polja. Kompetentni u obrazovanju na albanskom jeziku predvidjaju da se nece ispostovati kompletan sporazum, jer po njihovim saznanjima objekti Filoloskog fakulteta, Rektorata i Univerzitetska biblioteka ostace na raspolaganje samo srpskim studentima i profesorima, potkrepljujuci to planiranom gradnjom crkve u univerzitetskom krugu... Odnosno, ni onaj deo sporazuma po kojem bi nastava na srpskom i albanskom jeziku trebala da se odvija u istom objektu, pa makar i po smenama.
Podela nastavnih objekata na one gde se obrazuju Srbi ili Albanci, odnosno gde se oni nalaze, otvara jos jedno pitanje, pitanje planirane "kantonizacije" glavnog grada Kosova...
Zijadin GASHI