NOVA VLAST PRETI HAPSENJEM, (STARI) PREDSEDNIK VANREDNIM STANJEM!

Skopje Feb 13, 1999

Nova makedonska vlada je serijom pres konferencija njenih ministara optuzila staru vladu i ranije ministre za kriminal. Deo krivicnih prijava predat je tuzilastvu, najavljeno je smenjivanje republickog javnog tuzioca kojeg je postavila prethodna garnitura, govori se o sigurnom pritvaranju nekih od pomenutih kada nova vlast izabere svog kandidata za ovu funkciju. S druge strane, predsednik Gligorov se privremeno otkazao ideje da se obrati parlamentarcima zbog uspostavljanja diplomatskih odnosa sa Tajvanom, ali je zato zakazao sednicu Saveta za bezbednost, kojim po ustavu rukovodi, sto je po nekima pokusaj da u Makedoniji proglasi vanredno stanje!

AIM Skopje, 12.2.1999

Prilikom oficijalne posete makedonskog predsednika Kire Gligorova Francuskoj, dogadjale su se i pomalo smesne stvari. Naime, u delegaciji je bio i ministar spoljnih poslova Makedonije Aleksandar Dimitrov, koji je krajem januara u Taipeu potpisao kominike o uspostavljanju diplomatskih odnosa sa Republikom Kinom (Tajvan) sto je bio povod za pocetak zestokog konfrontiranja nove vlade i starog predsednika. To se videlo i u oficijalnim susretima koje su u Parizu imali Gligorov i Dimitrov, koliko zajedno toliko i posebno, kao i u datim izjavama francuskim i makedonskim medijima o uspostavljanju diplomatskih odnosa sa Tajvanom i reakcijom Narodne Republike Kine, koja je tokom njihove posete Francuskoj prekinula diplomatske odnose sa Makedonijom. Dogodilo se i to da predsednik Gligorov, nakon susreta sa francuskim premijerom Zospenom kao prvu, valjda po njemu i najvazniju stvar, naglasi razgovor o iskustvu sa kohabitacijom. Gligorov je verovatno, imajuci na umu da i u Francuskoj, predsednik i premijer pripadaju razlicitim partijama, hteo makedonskoj javnosti da saopsti to da se u Francuskoj iako ima razlika u stavovima, premijer i predsednik ipak se medjusobno informisu o svojim aktivnostima, sto, po njemu, nije slucaj sa Makedonijom. Bio je to nastavak sukobljavanja nove parlamentarne i vladine koalicije i predsednika, nakon poraza njegovog Socijaldemokratskog saveza Makedonije na parlamentarnim izborima.

Na pres konferenciji u Ministarstvu unutrasnjih poslova Makedonije ministar Pavle Trajanov je izjavio da je njegovo ministarstvo podnelo krivicne prijave protiv ranijih visokih funkcionera ovog ministarstva zbog vise zloupotreba sluzbene duznosti. Iako je odbio da saopsti imena bivsih funkcionera protiv kojih su podnesene krivicne prijave, svima je bilo jasno da se radi o ranijim ministrima za unutrasnje poslove Ljubomira Frckovskog i Tomislava Cokrevskog. U javnosti su se putem medija pojavili detalji po kojima se i jednom i drugom na dusu stavljaju brojni stetni ugovori, nenamensko trosenje budjetskog novca, tajni fond ministarstva u koji su se slivale oduzete devize sa kojima su oni raspolagali po svom nahodjenju... Sve u svemu, prema izjavi Trajanova, radi se o steti od preko 30 miliona maraka.

Smena republickog javnog tuzioca i lansiranje imena njegovog zamenika pre nego sto je to ucinjeno u parlamentu i pre sprovodjenja procedure o izboru novog tuzioca, ovde se tumaci kao nestrpljivost nove vlade da u pritvor posalje ranije ministre unutrasnjih poslova. Ministar za saobracaj i veze Bobi Spirkovski optuzio je ranije ministre u njegovom ministarstvu kao i ranije direktore makedonskog telekoma, da su svojim potpisima ostetili drzavu za cak 300 miliona maraka! Vec su podnesene krivicne prijave protiv visokih funkcionera ministarstva za zdravstvo u vezi nabavki lekova. Na osnovu onoga sto se plasira po novinama ocioto je da ce takva sudbina zadestiti i ranijeg ministra za zdravstvo. U Sobranju (Skupstini) intenzivno radi anketna komisija o javnim nabavkama, aferi koja se vuce par godina i u koju su upleteni mnogi prethodni ministri. Ocito je da nova vlast zeli da rascisti sve one mutne poslove u koje su bili upleteni funkcioneri ranije vlade, ali s druge strane stice se i utisak da je lov na vestice zapoceo.

Predsednik Republike, jedini clan Socijaldemokratskog saveza Makedonije koji se nalazi na vlasti, odavno ne krije da nije predsednik svih gradjana. Nakon zadnjih parlamentarnih izbora ne krije i da mu se nova vlast ne dopada, pa se njegovo shvatanje kohabitacije svodi na kontriranje. Pocelo je sa nepotpisivanjem ukaza o usvajanju zakona za amnestiju, nesporazumima oko imenovanja obavestajne sluzzbe, a kulminiralo u vezi uspostavljanja diplomatskih odnosa sa Republikom Kinom (Tajvan). Predsednik Gligorov je bio najzesci protivnik uspostavljanja odnosa sa Taipeiom koji su doveli do jednostranog prekida odnosa od strane Pekinga. Gligorov je to nazvao malim drzavnim udarom i pozvao javnost "da na jedan, drugi ili treci nacin" utice na vladu da promeni odluku. Vlada je potvrdila potpis svog ministra za spoljne poslove i formalno donela odluku o uspostavljanju diplomatskih odnosa sa Tajvanom, koji je vec poslao svog vrsioca duznosti ambasadora u Skopju gde se vec viori tajvanska zastava. Ipak, malo ko je ozbiljno shvatio poruku Gligorova iznetu u intervjuu novopokrenutog nedeljnika "Start" da se Makedonija mora braniti. U tom intervjuu Gligorov je izjavio: "ono sto se dogodilo sa Tajvanom mislim da nije takvog karaktera da moze direktno ugroziti nasu drzavu i nasu bezbednost. Medjutim, ukoliko se prolongira ova situacija sa Tajvanom, onda mogu reci sa sigurnoscu da moze doci u pitanje bezbednost i samostalnost Makedonije i tek onda mogu se uzeti u obzir mere koje mi stoje na raspolaganju". Gligorov je pritom mislio na svoje ustavno ovlascenje da proglasi vanredno stanje. Medjutim, kada je iz Pariza, gde se Gligorov nalazio, stigla informacija da predsednik drzave odlaze svoje obracanje parlamentu zakazano za 15 februar obrazlazuci to sazivanjem Saveta za bezbednost, kojim on po ustavu rukovodi, cudjenju nije bilo kraja. Jer, po pravilu ovaj savet zasedava retko (zadnju sednicu je imao odmah nakon atentata nad Gligorovim 3 oktobra 1995 godine) i u situacijama u kojima je bezbednost drzave dovedena u pitanje. Predsednik je u isto vreme zatrazio od drzavnih sluzbi koje se time bave da mu podnesu svoje vidjenje bezbedonosnog stanja u zemlji. Obrazlozenje da se to cini zbog dogadjaja na Kosovu predmet sednice saveta zapravo dovodi u vezu sa uspostavljanjem diplomatskih odnosa sa Tajvanom.

Tesko je poverovati da Gligorov preti proglasavanjem vanrednog stanja u zemlji zbog toga sto Kina moze na sednici Saveta za bezbednost OUN 28 februara staviti veto na novi sestomesecni mandat UNPROFORA u Makedoniji, i time prakticno vizira njihov odlazak iz Makedonije krajem ovog meseca cime bi bila ugrozena bezbednost zemlje. Jer, pregovori o Kosovu jos uvek teku, a SAD i druge evropske zemlje clanice Saveta bezbednosti podrzavaju produzenje mandata UNPROFORA, cija je misija redovno dobijala pozitivne ocene o njenoj preventivnoj ulozi. Uostalom, SAD su porucile Kini da svoj glas ne dovodi u vezi sa bilateralnim problemima izmedju nje i Makedonije povodom uspostavljanja odnosa sa Tajvanom. S druge strane, u zadnje vreme u makedonskoj javnosti se sve cesce postavlja pitanje sposobnosti predsednika da obavlja svoju funkciju. Nedeljnik "Fokus" koji je pre nedelju dana u svojoj analizi postupaka Gligorova to pitanje decidno postavio, u svom najnovijem broju otkriva sadrzaj serije naredbi u Ministarstvu odbrane, donetih krajem 1994 godine u vezi sa "mitingom istine", koji su organiziovale opozicione partije koje su se povukle sa parlamentarnih izbora nakon falsifikata koji se dogodio u prvom krugu glasanja. Iz ovih dokumenata se vidi da je Gligorov usmeno naredio tadasnjem ministru za odbranu Vladi Popovskom da izvede vojsku na ulice! Popovski je to i pismeno naredio, njegovi potcinjeni su "proradili" i na zgradama oko skopskog plostada Makedonija su rasporedjeni armijski snajperisti, a u objektima oko njega su cekali specijalci opremljeni licnim naoruzanjem, hemiskim sredstvima i kasikarama! Pravo usmenog naredjenja da se sve to upotrebi imali su komandiri vodova koji su ucestvovali u akciji. Gotovo neverovatno, ali istinito, predsednik Gligorov je doneo odluku da ukoliko treba, vojska puca na narod koji je izrazavao podrsku tadasnjoj opoziciji. Sve se to, smatraju mnogi, od predsednika moze ocekivati, sve, pa i upotreba saveta za bezbednost za obracun sa vlascu koja mu nije po volji.

Na kraju, SDSM, cciji je clan Gligorov sa knjizicom "001", tokom izborne kampanje i nakon konstituisanja nove vlasti optuzivao je svoje oponente da rade na rusenju Makedonije (njenoj federalizaciji, deobi, nepriznavanja jezika i nacije i sl. sve do najnovijih ostrih reci iznesenih u zestokim partiskim prepucavanjima u parlamentu povodom zakona za amnestiju i povodom priznavanja Tajvana). Pitanje je samo dali Gligorov igra ulogu frontmena u njihovom nastojanju da javnost ubede da ce "novi" sigurno unistiti drzavu pa je zato potrebno da se ona brani, a ovakva vlast da se sto brze promeni, ili je on strateg te politike pa sledi i ukljucivanjem u nju drugih SDSM struktura.

AIM Skopje

ISO RUSI