IZ DjAKOVICE U UZBURKANI JADRAN

Tirana Feb 7, 1999

Skupljeni od hladnoce i straha, grupa od 30 osoba je stajala na obali mora ocima uprtih u ladju koja je nestajala u nocnu tminu. Propao je njihov pokusaj da pobegnu u Italiju i to za svega nekoliko minuta. Tek su se spremali da se ukrcaju u brodic, kada su se iznenada pojavile specijalne snage policije u Valoni. Kormilar ladje je odmah pobegao, dok su oni ostali tu, sa torbama na ledjima, umotani u plasticne kese i uzasno umorni. Niko nije govorio, samo se mogao cuti suvi plac dve bebe. Vise nego propali beg, nad njima je stajao teret more - sta ce se dogoditi kasnije. Od svih tih ljudi koji su cekali na dolazak policijskog kombija koji ce ih odvesti do stanice policije, samo jedan od njih se stalno kretao govoreci specijalcima sa maskama i automatskim puskama u borbenom polozaju. "Sta to radite sa nama? Ja sam platio 800 maraka i nemam gde da odem"?...

Niko nije znao da odgovori Kadri Metaju. On je pobegao sa Kosova tokom leta prosle godine. Njegova kuca u Herecu kod Djakovice bila je do temelja spaljenja usled srpskih bombardovanja. Sa uzasom koji mu se jos uvek ocitava na licu, Kadrija se priseca tog paklenog putovanja, kada je on zajedno sa zenom i osmoro svoje dece uspeo da ziv predje preko albanske granice. Smestio se u Skadru, gde su ostali pet meseci. Tu je Kadria stupio u kontakt sa onima koji bi mu mogli obezbediti prelazak u Svajcarsku, gde se nalaze njegovi bliznji. Prvo je poslao zenu sa osmoro dece. Put koji je trebao da predje bio je: Iz Skadra za Valonu kombijem. Tamo se uspostavljala veza sa ljudima koji su docekivali "robu". Oni su proveravali ime, a zatim spremali "teret" koji ce otputovati ladjama u Italiju. Kadrija kaze da je platio 800 DM vec u Skadru i nije znao sta ce se kasnije dogoditi. Put iz Italije do Svajcarske, koji se prelazi obicno u zatvorenim kamionima, placali su njegovi ljudi. Ukupna suma putovanja od Skadra do Svajcarske priblizno se krece od 2 000 do 3 000 DM po osobi.

Sa licem naviknutim na panju i uzas, ne uspevajuci da krene za svojom decom od koje ga je rat za zivota odvojio, na 50-njaka iz Djakovice ne ostavljaju nikakav utisak ni kalasnjikovi ni policajci sa maskama. On pokazuje prstom u pravcu odakle dopire plac beba. "I one su sa Kosova. Ali ovde smo se sreli". Drugi Kosovari su iz Orahovca, jedan par sa troje dece, najmanji tri meseca, a najstariji osam godina. Bracni par jedva vuce torbe prema policijskom kombiju, dok jedan od policajaca drzi bebu kako bi im pomogao. Iscrpljeni, oni ne zele da se prisecaju tragicne price. Njihov zbunjen izgled na toj pustoj obali u Valoni, izgleda kao da svedoci o buci granata i plamenim jezicima koji su spalili Orahovac. Da bi spasili decu, oni su odlucili da pobegnu u Nemacku, ali sledeci drugaciji put od Kadrije. Oni su sa Kosova otputovali u Skoplje i tamo su autobusom dosli u Tiranu. Kasnije su kombijem otisli za Valonu. Kazu da su platili 400 DM po osobi da bi brodicima presli u Italiju. Tamo ih ceka kamion koji ce ih odvesti u Nemacku, ali uz dodatno placanje.

Medjutim, nije sve islo prema predvidjenom. Grupa od 30 osoba, medju kojima tri zene i cetvoro dece odvedeno je u policijsku upravu u Valoni. Iste noci, koristeci mirno more iz Valone je krenulo najmanje 15 ladja od kojih je italijanska policija uspela da blokira samo cetiri. Od grupe ilegalaca koja je uhvacena od policije u Valoni, zene i deca su odvedeni u hotel, dok su drugi morali da provedu noc u policijskoj stanici. U jednoj sobi gde se jasno videlo da su i ranije nocile druge "kolege". Samo posle tri dana od usvajanja Zakona o "registraciji, nacinu koriscenja i kontroli plovecih sredstava ispod 20 NRT", policija u Valoni je privela u policijsku stanicu oko 100 ilegalaca od kojih je vecina bila sa Kosova, a jedan deo iz Severne Albanije, kao i Kurdi, Iracani i Ukrajinci.

Medjutim, cifre su sada bespredmetne, posto se one menjaju iz sata u sat. Izgleda da posle velikih zalbi Italijana posle tamosnje Majkoove posete, kao i usvajanja Zakona "protiv ladja" i ultimatuma Vlade protiv ilegalnog prelazenja ljudi, priblizava se velika nova velika borba. Borba izmedju policije i ladjara.

"One koji su privedeni odmah posaljite u Tiranu. Izvedite sve snage u akciju. Danas zelim najmanje jednu ledju", ovako je zavrsio telefonski razgovor ministar za javni red, Petro Koci sa direktorom policije u Valoni Sokoljom Kociuom. Groznici priprema za borbu protiv ladja svakodnevno se pridodaju i tenzije koje dolaze iz Tirane. Autobus sa 58 ilegalaca, vecina sa Kosova poslatih u Tiranu, dok se u ured 37-njeg Kociua neprestalno su ulazili i izlazilo, telefoniralo i razgovaralo preko toki vokija. Imenovan u poslednje vreme i premesten u grad Valonu, Kociu je pripremao veliki plan akcija protiv ladja. Pred finalanom bitkom sa ladjarima on je pokusao da odmeri snage u operaciji u prvim jutranjim satima. I sam se ukrcao na jedan brodic odakle je vodio citavu akciju i kada je zaustavljeno sest ladja. Medjutim pri povratku, ladjari Valone su organizovali otpor. Oni su naoruzani zapretili da ce napasti policijsku stanicu ako se ne oslobode svih sest zaplenjenih brodica. U atmosferi pod velikim tenzijama, ladjari su oteli i policijskog komesara Kociu kojeg su na cedilu neocekivano ostavili i njegovi potcinjeni. Drugi policijski oficiri, kako izgleda korumpirani od strane organizovanog zlocina, nisu prihvatili da izvrse komesareve naredbe. Sam Kociu je odveden od strane naoruzanih ladjara do otoka Sazan, gde je pod pritiskom primoran da potpise naredbu o predaju sest ladja. On je tim istovremeno potpisao i svoj prvi neuspeh u tek zapocetoj ostroj bitki.

Medjutim, komesar Valone cesto ocenjivan od strane ladjara kao "psihopata", ne pomislja na predaju. "Ja sam se cvrsto odlucio na beskompromisnu borbu protiv trafikanata, ko god da su oni". Zbog nekoliko ladja taoci su i Valona i Albanija. Ono sto Albanija gubi zbog loseg glasa je mnogo vise nego od onoga sto zaradjuje nekoliko porodica u Valoni", kaze Kociu i zavrsava ultimativnim tonom: "Od 20 februara vise nece biti prevoza ilegalaca"!

Medjutim, ladjari su mirni. Oni ne pomisljaju da prekinu sa prevozom. Zakon protiv ladja i njihovih brodica vise nego kao najava shvacena je kao igra Vlade "da se zatvore usta Italijanima". S druge strane povecano patroliranje ovih dana od strane policije, oni osecaju kao uznemiravanje koje svakako treba izbeci. Samo toliko, jer samo dva sata pre akcije policije, usred dana jedna ladja je ukrcala sasvim u miru Kosovare i Kurde na plazi u Valoni. U stvari, policajci sa kalasnjikovima mogu da cuvaju samo deo morske obale, jer nemaju nikakvih sredstava da bi se priblizili ladjama, koje se nalaze u moru samo nekoliko metara udaljenih od njih.

Jos od 1993. godine, kada se u Valoni pojavila prva ladja u privatnom vlasnistvu, prevoz ilegalaca nikada nije obustavljen. To drzi ladjare u ubedjenju da ce i ovoga puta biti kao i ranije. Prema D.K. vlasniku jednog ploveceg sredstva, iako se drzava odlucila na beskompromisnu borbu ilegalni prevoz ce se nastaviti. Cak ce to ici u prilog profesionalnim kormilarima. "To ce uticati da se pazar poveca, a i da amateri koji su u medjuvremenu nabavili ladje odu", kaze D.K. U Valoni je vise od 200 ladja i brodica koji vrse ovu delatnost koja donosi dobit. Medjutim, njihovim povecanjem, kao i period mira sa drzavom, ucinili su da cena za prevoz jednog ilegalaca padne na 250 dolara. Veliki broj Kosovra je nekako povecao "posao", ali prema ladjarima vise dobijaju skadrani koji ih dovode u Valonu, nego oni koji ih odvoze u Italiju. A i opasnosti su vece za ladjare, koji ce se osim sa italijanskom policijom sada povecati i sa jakim udarcem koji im pripremaju plave uniforme u Valoni. Ladjari se veoma plase ukoliko se i policija opremi plovecim sredstvima. Oni se ne mogu izboriti u borbi i na kopnu i na moru. Medjutim, ako budu saterani u cosak, oni prete da ce njihova sredstva biti u stanju da brane i oruzjem. A to su i dokazali kada su oteli policijskog komesara, koji je imao hrabrosti da blokira sest ladja.

Medjutim, svakako ladjari Valone, vise nego o sudaru sa drzavom razmisljaju o nadolazecem prolecu. Sada u zimu, zbog loseg vremena aktivnost je opala i za jednu noc se transportuje od 100 do 150 osoba. Priblizavanjem marta, kada se osim poboljsanja vremena, ocekuje i pogorsanje stanja na Kosovu, broj ilegalaca ce porasti. Ladjari koji su sada poceli da prate i politiku, predvidjaju da ce broj onih koji ce prelaziti more dostici i po 2 000 osoba po noci.

U stvari, broj Kosova se vec sada povecava. Dijalekt koji se moze cuti na ulicama Valone i u hronikama RAI, dokazaju da su predvidjanja ladjara tacna. Ona se mogu pokazati i netacnima samo ako drzava snazno intervenise posle 15. februara. Ali, ako prekine prevoz ilegalaca prema Italiji, sta ce se desiti sa Kosovarima koji beze od ratnih uzasa? To je pitanje koje podstice ladjare na razmisljanje da je kraj njihove epohe jos uvek dalek. To je pitanje koje ne moze ni na koji nacin spreciti Kadri Metaja iz Djakovice da ponovo pokusa da se sa obala Valone uputi prema Svajcarsku, gde ga cekaju zena i osmoro dece koji su izbegli srpske masakre.

Armand SHKULLAKU