KUPOVANJE VREMENA I U RAMBIJEU

Podgorica Feb 6, 1999

(Za AIM Podgoricu pise dopisnik iz Pristine)

Do 18 sati i 30 minuta novinari su cekali na pristinskom aerodromu ocekujuci da ipak dodje do dogovora izmedju predstavnika srpskih vlasti i predstavnika verifikacione misije OEBS-a i americke diplomatske misije na Kosovu da dobiju garancije o bezbednosti petoclane delegaciji OVK, koja treba da ucestvuje na mirovnim pregovorima o Kosovu u Rambujeu u Francuskoj, odnosno da ce specijalni avion ipak poleteti. Medjutim, to se nije dogodilo. Po novinarskim krugovima se prenosilo da se predstavnicima OVK ne dozvoljava odlazak jer nemaju potrebnu sredjenu dokumentaciju. Drzavna TV je tek u kasnijim vecernjim satima, pozivajuci se na drzavnu agenciju Tanjug svojim sunarodnicima i sledbenicima prenela da delegacija kosovskih Albanaca nije otputovala spekulisuci njihovim navodnim nejedinstvom i unutrasnjim sukobima. Pozadina ovakvog stava srpskih vlasti verovatno lezi u njihovom tumacenju da se radi o teroristima sa kojima nece pregovarati. U ovom kontekstu izvestaci iz Beograda za redakcije na albanskom jeziku prenose da je i srpskoj delegaciji u Rambujeu nalozeno da napuste Konferenciju ukoliko se predstavnici OVK budu pojavili. Preostali deo albanske delegacije odbija da otputuje u Pariz bez predstavnika OVK, i kod njih ne postoji velika nada da ce beogradske vlasti promeniti svoj stav. Zato su i prva reagovanja bila vrlo ostra.

Politicki predstavnik OVK i clan albanske delegacije, Jakup Krasnici je izjavio da srpska vlada minira nastojanja za odvijanje razgovora u Rambujeu izmedju Albanaca i predstavnika Beograda. Krasnici je podvukao da je, i kada su odlucili da otputuju u Pariz, postojala skepsa, odnosno da ce srpska vlada i rezim praviti brojne prepreke, sto se, kaze on, i dogodilo, jer ni danas nisu date garancije medjunarodnim faktorima, predstavnicima OEBS-a i americkoj diplomatskoj misiji kada je u pitanju bezbednost petoclane delagacije OVK za putovanje preko slatinskog aerodroma. Na neki nacin nedavanje garancija je prepreka koja se postavlja pred konferenciju u Rambujeu, rekao je Krasnici i dodao da ce "mozda jos veceras od SAD zatraziti da se njihovo putovanje organizuje na neki drugi nacin, na primer helikopterima do Makedonije, mada bi vise voleli da u Pariz otputuju preko Tirane". Ipak, s druge strane Krasnici je ocenio da ako predstavnici EU i SAD izvrse potreban pritisak na beogradski rezim ima mogucnosti da se to putovanje i ostvari.

Dzemailj Mustafa, savetnik za informisanje Ibrahima Rugove, je izjavio da danasnja odluka srpskog rezima predstavlja arogantan i provocirajuci stav za sest velikih sila Kontakt grupe koje su organizatori i garant medjunarodne Konferencije o Kosovu. Beogradskom rezimu treba da bude jasno da je politicka delegacija Kosova jedna i jedinstvena i da ce kao takva putovati i ucestvovati na medjunarodnoj konferenciji o Kosovu. Jos jedan arogantan postupak i degradiranje konferencije u Rambujeu je sam sastav delegacije koja bi trebala da predstavlja Beograd, zakljucio je Mustafa. Predsednik Ujedinjenog demokratskog poreta, Rexhep Qosja, je izrazio pesimizam da ce se kompletnoj delegaciji omoguciti da otputuje i sutra u Francusku. "Moje misljenje je da je pitanje Kosova pitanje konflikta izmedju Albanaca i Srbije, dok je s druge strane Beograd sastavio svoju delegaciju u kojoj preovladjuju predstavnici nacionalnosti na Kosovu. To znaci da se u potpunosti menja koncept razgovora", rekao je Cosja i izneo misljenje da sa ovim sastavom koji je odredila Srbija albanska strana ne treba da udje u razgovore, jer se o pitanju Kosova ne moze razgovarati sa predstavnicima nacionalnosti na Kosovu vec sa predstavnicima Srbije sa kojom su kosovski Albanci u konfliktu, smatra Rexhep Qosja.

Drugo pitanje, svakako ne beznacajno je sastav beogradske delegacije: delegaciju predvodi potpredsednik srpske vlade Ratko Markovic, skupstine Vladimir Stambuk, a ispred savezne vlade su Vladan Kutlesic i Nikola Sainovic. Svi ostali predstavnici su sa Kosova. Vojislav Zivkovic, predsednik kosovskog odbora SPS-a, predstavljan je kao predstavnik svih Srba sa Kosova. Zatim, u delegaciju su ukljuceni uglavnom predstavnici nedavno formiranog, preko noci od strane republicke vlade, Privremenog izvsnog veca Kosova, odnosno predstavnici Turaka, Muslimana, Goranaca, Roma i Egipcana i cak dvojica predstavnika dve nedavno ad hoc formirane politicke partije Albanaca, takodje na inicijativu vlasti u Beogradu, za koje se i ne zna koliko clanova imaju. Predstavnici ovih etnickih zajednica su na kosovskoj politickoj sceni potpuno nepoznate osobe, ali to srpskim vlastima nije smetalo da krajem prosle godine sa njima potpisu sporazum o prelaznom statusu Kosova. Tada je glavnu rec vodio predsednik Srbije Milan Milutinovic i ustavotvorac Ratko Markovic, kao i predstavnici republicke vlade. Naravno, toj "istorijskoj sednici" prisustvovali su i uobicajeni predstavnici savezne vlade. Tih nedelja je to bila prava predstava za novinare i uopste kosovsku javnost.

Nije van pameti da je ovaj izazov, smatraju ovdasnji posmatraci, u stvari usmeren prema medjunarodnoj zajednici, koja svakako ima dovoljno informacija i podataka da ne podlegne plasiranim im informacijama poput one da na Kosovu zivi 150 hiljada Egipcana i isto toliko Roma i toliko Muslimana, ili pak da uzmu zdravo za govoto da ovi nepoznati predstavnici predstavljaju sve Turke ili sve Muslimane ili sve Rome... Uostalom na svojim fax masinama dobijali su dokazne telegrame politickih partija koje funkcionisu na Kosovu i koje su cak uzimale ucesce na izborima kosovskih Albanaca i dobijale poslanicka mesta u njihovom parlamentu, tvrde isti. Izazov je svakako i albanskoj delegaciji, zeleci da je naljute i da ona sama odustane od putovanja, da bi "svetu pokazala ko to nije za pregovore". Medjutim jedan od albanskih ucesnika, Hydajet Hyseni, iz Ujedinjenog demokratskog pokreta je na pitanje odgovorio: To je stvar Beograda i na njemu je da odluci ko ce ih predstavljati. Da ovo nije kraj igre mozda pokazuje i izjava Ratka Markovica na Konferenciji za stampu odrzanoj u Jugoslovenskom kulturnom centru u Parizu koji je rekao: "Mi imamo u svojoj delegaciji Albance i imamo ko ce govoriti u njihovo ime". Dakle, dvojicu potpuno nepoznatih i politicki neobrazovanih kosovskih Albanaca, Beograd zeli da stavi nasuprot stava delegacije sa Kosova koja predstavlja misljenje apsolutne vecine svojih sunarodnika. Fehmi Agani je u svom komentaru, povodom jedne u nizu "ponuda" srpske vlade za "dialog" u Pristini, odnosno prilikom potpisivanja "Milutinovicevog plana o Kosovu", gde su prisustvovali isti akteri kao i u pregovarackoj grupi u Parizu, ustvrdio da se ne radi ni o kakvim predstavnicima nacionalnih zajednica i da nemaju veze sa institucijom predstavljanja, vec da su puki primerci pripadnika etnickih grupa, koji su bliski rezimu i koji njemu i sluze za simuliranje toboznjeg dijaloga o Kosovu.

Ipak, i pored izrazenog nezadovoljstva Milosevicevom delegacijom, koja se u javnosti predstavlja kao delegacija Vlade Srbije, tesko da ce to biti razlog da kosovski tim ne otputuje u Pariz. Albanska pregovaracka grupa ce, kako se smatra, nametnutu im igru pred sam polazak u Pariz najverovatnije prihvatiti.

A samo nekoliko sati pre nego sto je obelodanjen spisak strane koja ce sedeti prekoputa u Rambujeu, obavljene su prve i ocekivane konsultacije predstavnika politickih grupacija koje ce ucestvovati u mirovnim pregovorima o prelaznom statusu Kosova, sa jugoslovenskom delegacijom. U njima je ispred DSK ucestvovao Fehmi Agani, iz Ujedinjenog demokratskog pokreta Rexhep Cosja, Mehmet Hajrizi, Hydajet Hyseni i Bajram Kosumi, i nezavisni ucesnici Veton Suroi i Bljerim Salja. Nakon toga Veton Suroi je okupljenim novinarima izjavio da je postignut principijelni sporazum oko tri tacke: Prvo, bilo kakav da bude broj predstavnika koji ce ici u Pariz ocuvace se jednaka proporcionalnost tri glavna stuba u delegaciji, dakle onaj OVK, DSK i Ujedinjenog demokrarskog pokreta. Drugo, odluke ce se donositi potpunim konsenzusom, dakle kako god da delegacija funkcionise, bez saglasnosti jedne strane nece se moci donositi odluke u ime cele delegacije, i trece, da ce veceras biti izvrsene konsultacije oko imanovanja koordinatora ili sefa pregovaracke grupe. To ce se obaviti u Rambujeu, ali bazirajuci se na prethodna dva temeljna principa, izjavio je Suroi.

Na pitanje da li ce biti ukljuceni i eksperti, Surroi je izjavio da vec sada ima jedan broj eksperata koji ce biti prisutan ili u Rambujeu ili na Kosovu. Rexhep Qosja je na pitanje sta se ocekuje u Rambujeu, rekao da se ide sa nadom, jer kada je ne bi bilo ne bi ni resili da odu. Mi cemo braniti pravo albanskog naroda Kosova na nezavisnost, izjavio je Qosja. Bajram Kosumi nije izrazio optimizam krajnjim ishodom Konferencije, bazirajuci se na dosadasnje stavove i politiku beogradskog vrha prema Kosovu. Fehmi Agani nije davao izjave novinarima, ali list Koha ditore prenosi Aganijevo stajaliste da iako se medjunarodnoj zajednici ne svidja angazovanje Albanaca za nezavisnost Kosova, da su oni spremni da prihvate neko resenje posredstvom kojeg ce se Kosovu omoguciti predlozeni status sa nekim modifikacijama, za koje se Agani nada da ce se uspesno ostvariti tokom pregovora. "S druge strane", dodao je Agani, "misljenja smo da srpski rezim nije zainteresovan za resenje krize na Kosovu i da se upravo iz ovih razloga, situacija odvija u pravcu stacioniranja trupa medjunarodne zajednice na Kosovu, cije razmestanje Albanci odavno traze", kao i da ce u Francuskoj biti obavljeno nekoliko vrsta pregovora izmedju srpske i albanske strane kao i medjunarodnih diplomata.

Ostaje, medjutim da se saceka jos manje od 24 sata od zvanicnog otvaranja medjunarodne Konferencije o Kosovu u Rambujeu. I dok se s jedne strane vec najavljuje planirano otvaranje mirovnog skupa od strane predsednika Francuske, Zaka Siraka, u Pristini je sve veci broj onih koji nisu sigurni u izvesnost i samog pocetka konferencije, jer to umnogome ce zavisiti od konacne odluke srpskih vlasti - da li ce omoguciti predsedtavnciima OVK da otputuju, odnosno sta ce se desiti ako se oni ipak na neki nacin pojave u Rambujeu. Lako se medjutim moze dogoditi da kredibilitet koji su u ovaj medjunarodni skup ulozile Francuska i Velika Britanija posebno, propadne pre samog pocetka. A ako se tako nesto dogodi, neizvestan je i sledeci korak medjunarodne zajednice.

Laura SMAKAJ