STRAJK GLADjU ZA UJEDINJENJE
AIM JUNIOR Pristina
(Za AIM Podgoricu pise novinar iz Pristine)
Kada se u poslepodnevnim satima, pre dva dana prosirila vest po novinarskim krugovima o pocetku strajka gladju albanskih studenata u jedinom univerzitetskom objektu koji je dat na koriscenje za odvijanje nastave na albanskom jeziku 18. juna prosle godine, odnosno zgradi Eletrotehnickog fakulteta, malo je bilo onih koji su u nju zaista i poverovali. Zbog cega strajk gladju? Zasto studenti? Da li je neki student ubijen? Da li je stvarno nekom palo napamet da strajkuje gladju dok se politicke tenzije odrzavaju na Kosovu, kada dnevno bude ubijeno u proseku tri lica, mahom Albanaca (ne racunajuci masovna)? Kada vise ne sme ni da se izadje na ulicu, jer postoji mogucnost da se ne stigne na odrediste?... Medjutim, vest je bila tacna.
Tacno u 17 sati, u cetvrtak, u prostoriji fakulteta okupio se simbolican broj - 51 student albanske nacionalnosti koji je, po albanskim izvorima, jednak onom ubijenih kosovskih Albanaca u selu Recak, u opstini Stimlje. A cilj ovog strajka je, kako su naveli u svom saopstenju koje su poslali na adresu lidera kosovskih Albanaca Ibrahima Rugove i Glavnog staba OVK - ujedinjenje i politickih i vojnih faktora na Kosovu. "Albanski politicki i vojni faktori su parcijalizovani i oslabljeni zbog nesporazuma i razdora. Oni koji nisu sposobni da se suoce sa zahtevima ovog vremena, oni treba i da odu.", pisalo je izmedju ostalog u njihovom saopstenju. Rok za ispunjenje ovog zahteva, kako su naveli u susretu sa novinarima clanovi Organizacionog strajkackog odbora, je 31. januar u 17 sati, a ukoliko se ovaj zahtev ne ispuni do tada najavili su nove mere, ne precizirajuci i koje. U tom kontestu se moze sagledati i njihov poziv ostalim gradjanima Kosova i drugim studentima da se prikljuce njihovom zahtevu "na ovaj ili neki drugi nacin". Otuda mozda i glasine da su se ucenici nekih srednjih skola zainteresovali za otvoren poziv i da se u nekim od njih vrse organizacione pripreme, u prvom redu da se dodje do broja od 51 ucenika koji ce biti spremni da zapocnu strajk gladju.
Ipak na vise organizovanih konferencija za stampu predstavnici Strajkackog odbora studenata nisu zeleli da odgovaraju i novinarima na pitanja. Zato je i ostalo na nivou spekulacija - ko je u stvari inicirao ovaj strajk gladju?! U pojedinacnim posetama i internim razgovorima sa mladim strajkacima gladju oni su tvrdili da iza ovog strajka ne stoji ni jedna politicka grupacija na Kosovu. "Mi smo svi mladi i ne pripadamo nikakvom politickom spektru, ali smo deo sloja populacije koji predstavlja vitalnu vecinu ovog naroda", tvrdio je mladic H.J.
Medjutim, poznavajuci politicke prilike i kretanja na Kosovu, tesko se moze oteti utisku da sami studenti mogu da naprave ovakav korak. Kao sto to nisu ni oni u Beogradu... Zato za sada moze da se nagadja ko iza ovog strajka gladju ne stoji.
Malo je verovatno da je rukovodstvo Unije nezavisnih studenata Albanaca dao ideju o ujedinjenju politickog i vojnog faktora na Kosovu. Dobar broj njih je aktivan u kancelariji politickog predstavnika OVK, Adema Demacija, koja zastupa radikalniju Platformu o resavanju pitanja Kosova. Studenti okupljeni oko ove studentske organizacije su vec dali svoj doprinos razbijanju politickog statusa kvo na Kosovu, organizujuci u vise navrata proteste ispred svojih privatnih prostorija za odvijanje nastave, koji su simbolicno zapoceli 1. oktobra 1997. godine, dakle na dan zvanicnog pocetka akademske godine. Pretekst njihovih protesta bio je oslobadjanje skolskih i univerzitetskih objekata za odvijanje nastave na njihovom maternjem jeziku, koje su im na brutalan nacin oduzete skolske '91/92. godine od strane vlasti u Beogradu.
Ujedinjeni demokratski pokret u koji su ukljucene politicke partije koje vaze za opoziciju politici DSK i njenog lidera Ibrahima Rugove, tesko da je mogao da da ideju o strajku gladju studenata. Na celu ovog pokreta je akademik Rexhep Qosja, a politika ovog pokreta je vrlo bliska stavovima Adema Demacija. Zato i sumnje da iza svega stoje pojedinci koji su bliski najmasovnijoj politickoj grupaciji okupljenoj u Demokratski savez Kosova, jer za takve zahteve imaju i najvise motiva. Doduse, niko od njenih celnika nije tako nesto i potvrdio. Ibrahim Rugova je u redovnom susretu sa novinarima, dan po pocetku ovog strajka, izjavio da ce on uzeti u obzir zahteve studenata strajkaca i da je spreman da ih primi. "Mi smo ujedinjeni i imamo demokratski poredak. A sto se studenata tice, ja cu njihove zahteve uzeti u obzir i prirodno je da bih sa njima i razgovarao. Svakodnevno radimo u tom pravcu, vrata predsednika Republike otvorena su za sve subjekte i zahtevamo od studenata da u ovim trenucima obustave strajk", izjavio je Rugova.
Omladinski Forum DSK studentske zahteve smatra "pravednim i razloznim". Potpredsednik DSK Kolj Berisa (Kole Berisha), konstatuje da je "inicijativa studenata dobronamerena, ali da ipak treba da se ima u vidu momenat u kojem se nalazimo". On, medjutim, smatra da se ujedinjenje ne moze postici ultimatumima, vec svescu, odnosno jednim potrebnim mentalitetom koji zahteva odredjeni momenat. No, i pored ovakvih javnih nastupanja, ako se pretpostavke oko inicijatora pokazu tacnim, onda se namece i pitanje o motivima i zbog cega bas u trenutku kada se najavljuje medjunarodna konferencija o Kosovu.
Vec je poznato da nekoliko godina unazad postoji dubok jaz unutar albanskog politickog pokreta. Vise nije mogao da se prikriva pojavom OVK, koji se u svim relevantnim medjunarodnim krugovima smatra jednim od realnih faktora na ovim prostorima. Poslednje saopstenje OVK, medjutim, u umerenijem politickom bloku izazvalo je dozu nervoze. Glavni stab je zahtevao od predsednika kosovske Vlade u egzilu Bujara Bukosija da novac iz fondova preda za potrebe OVK "u zemlji", jer ce u suprotnom doneti drugaciju odluku "u skladu sa zahtevima vremena i potreba". Druga njihova odluka tice se konsultacija sa "politickim faktorima na Kosovu do 10 februara, a nakon cega ce organizovati Gradjansku Asambleju i vladu Kosova". U odnosu na vec postojece institucije kosovskih Albanaca, koje doduse nisu u potpunosti i zaokruzene, ovo se po politickim kuloarima sledbenika ideje o institucionalizaciji na Kosovu smatra udarcem na vec postojece. Dakle, mozda je nekome palo na pamet da upravo organizovanjem strajka studenata dobije u vremenu i ovim potezom pokusa da zakoci ultimatume i zahteve.
U svakom slucaju, neki krugovi ovaj potez studenata vezuju i za efekte nedavnog strajka gladju dela studenata u Tirani koji su, smatraju mnogi analiticari, doprineli priblizavanju do tada nepomirljivih stavova tamosnje opozicije koju predvodi Sali Berisha i socijalisticke Vlade Pandeli Majkoa. Oni sumnjicaviji, pak, postavljaju pitanje zbog cega su se studenti zaista odlucili na ogranicen broj ucesnika strajka. Mozda i zbog toga sto bi odaziv na poziv ove grupacije pokazao koliki broj sledbenika i imaju, zakljucuju isti. I ovo je jedan od dokaza da kao ni politicki faktor na Kosovu, tako ni studenti Albanci nisu jedinstveni.
U medjuvremenu lekarska ekipa vec pomaze onim slabijim studentima. Jedna devojka je primila infuziju, mladic sa urodjenim srcanom manom nije poslusao savet lekara da odustane od strajka...
Dardan VELIJA