MEDIJI OVK
(Za AIM Podgoricu pise dopisnik iz Pristine)
Kada je u poslednjoj nedelji prosle godine na konferenciji za stampu svih glavnih i odgovornih urednika dnevnih listova na albanskom jeziku tada odgovorni urednik vecernjeg lista "Informatori", bliskog umerenom DSK - Enver Maljoku (na kojeg je nedavno izvrsen atentat u kojem je izgubio zivot) u jednom trenutku rekao da ako srpski rezim bude gusio stampu na albanskom jeziku ona ce poceti da se stampa na teritorijama pod kontrolom OVK i biti distribuirana pod prismotrom njenih clanova, niko nije ni sanjao da se tako nesto moze i dogoditi. Ova izjava se komentarisala kao ironican stav albanskog novinara Maljokua, na pretnje koje su dolazile iz Beograda upucenih albanskim glasilima, ukoliko se ne budu pridrzavali Zakona o informisanju Srbije, a nikako kao nesto sto je vec bilo u pripremi. Medjutim, vec pocetkom ovog meseca, tacnije 4. januara, OVK je najavila formiranje novinske agencije "Kosova press" i radio stanice "Kosova e lire" ("Slobodno Kosovo"), a vec sledeci dan kosovski Albanci u nekoliko regija su imali prilike i sami da se uvere u emitovanje radio programa.
Vest da ce sa radom zapoceti ova dva medija OVK podstakla je brojna reagovanja u kosovskoj javnosti, ali i politickim krugovima, kako albanskim tako i srpskim. Tako, dok su s jedne strane albanski krugovi pozitivno ocenili otvaranje radija i agencije OVK i izrazile spremnost na saradnju, odnosno koriscenje njihovih informacija, republicko ministarstvo za informisanje, kao i predstavnici drugih politickih partija u Srbiji, ukljucujuci i drzavne medije - ovo su ocenjivali "jos jednim aktom provokacije od strane Albanaca", otvoreno i ostro zahtevajuci i iznoseci neophodnost "iskorenjivanja OVK". Lokalni list na srpskom jeziku "Jedinstvo" je u komentaru konstatovao: "U vreme kada se zahteva stavljanje OVK na listu teroristickih organizacija, oni za cudjenje formiraju i svoje medije". U komentaru beogradske "Politike" otvoreno se zahtevalo od Vlade Srbije da "preduzme sve mere" za zabranu medija OVK. Ministar za informacije Aleksandar Vucic je izjavljivao da ti mediji ne postoje. "I ako postoje ti mediji, mi cemo ih zabraniti", zapretio je kasnije Vucic. Medjutim, sef verifikacione Misije OEBS-a, Vilijem Voker, u jednom intervjuu izjavio je da bi osnivanje ovih medija "moglo biti korisno, ukoliko se oni svojim gradjanima obracaju racionalno, u duhu pronalazenja mirnog resenja za kosovsku krizu". Voker je u tom kontekstu konstatovao da vlasti u Beogradu guse nezavisne medije, dodajuci: "Smatram pogresnom cinjenicu sto drzavna sredstva informisanja objavljuju ratoborne tekstove koje mozemo videti u srpskim novinama, a bilo bi stetno da se sada pojavi i OVK sa preporukama mrznje i podstrekavanjem rata". Ovakav stav Vilijema Vokera bio je ostro kritikovan od strane vlasti u Beogradu, a on optuzivan za bliskog saradnika "albanskih terorista", sto je u jos agresivnijem tonu nastavljeno i kasnije, cak do odluke savezne vlade da se proglasi personom non grata, nakon izjava i optuzbi na racun srpskih oruzanih snaga zbog slike koju je imao da vidi u stimljanskom selu Recak, gde je na razlicite nacine ubijeno 45 kosovskih Albanaca.
Opsti stav albanskih politickih krugova oko osnivanja radio stanice i agencije od strane OVK uglavnom se svodi na jos jedno "politicko suprotstavljanje Beogradu i njegovim nastojanjima za gusenjem stampe". I savetnik dr. Rugove, Dzemailj Mustafa, u tom kontekstu kaze da sama "cinjenica da ova dva medija pocinju sa radom u vreme kada srpski rezim preti i zatvara novine u Pristini predstavlja jos jedan dokaz da informisanje na albanskom jeziku na Kosovu postaje nezavisno i da ga nikada nece moci slamati niti ukinuti rezim u Beogradu". Po kosovskim politickim kuloarima se nakon pretnji mladog radikala, srpskog ministra za informacije Vucica moglo cuti i da se osnivanjem ovih medija u stvari "Srbija ozbiljno plasi da bi mogla da izgubi i propagandisticki rat upravo u vreme kada je preduzela najozbiljnije mere protiv slobodne stampe". Londonski "Independent" u clanku o aktuelnim razvojima na Kosovu izmedju ostalog je napisao: " Strah Milosevicevog rezima da gubi kontrolu postaje jos realniji sa pocetkom rada dva medija OVK".
Koncepte medija OVK izneo je jedan od njenih politickih predstavnika i portparol Jakup Krasnici, koji je izjavio da ce oni "biti glas pravedne i beskompromisne borbe koju vodi ovaj narod i njegova oslobodilacka vojska". On je formiranje radija i agencije proglasio "pocetkom izgradnje drzavnih i kulturnih institucija Kosova"...
U svakom slucaju dnevni listovi na albanskom jeziku vec 6. januara preneli su na svojim stranicama prve vesti agencije "Kosova press", a ubrzo su tu praksu preuzele i svetske radio stanice. Prve informacije odnosile su se na aktulenu situaciju u kriznim regionima Kosova, kao i krsenju primirja, kako se insistiralo, od strane srpskih snaga. Prvog dana njenog rada, ova agencija je objavila intervju sa Jakupom Krasnicijem. Manifestujuci posedovanje organizovane mreze dopisnika i protoka informacija, "Kosova press" je vec prvog dana rada objavila i originalan tekst, pozivajuci se na izvore iz NATO. S druge strane, satelitska TV u Tirani, koju finansira kosovska vlada u egzilu 5. januara je tonski emitovala pocetak radija "Kosova e lire" i upoznala siroku albansku populaciju sa pocetkom rada novog radija. Prve reci spikera glasile su "Ovde Slobodno Kosovo"... Program ove radio stanice traje, tvrde oni koji mogu da je cuju, (na kratskim talasima koji se nalaze nadomak frekvencija dve lokalne radio stanice na srpskom jeziku na kojima se ne emituju nikakve vesti), nekoliko sati i na svojim talasima prenosi informacije sa terena, saopstenja OVK, komentare...
Iako se pretpostavlja da ova dva medija deluju negde u regionima koje kontrolise OVK, tacna lokacija emitovanja programa nije poznata. Ima glasina da radio funkcionise po mobilnom sistemu. Novinar "Tages Anzeiger Zeitung" je tvrdio da je video antenu za emitovanje radija "Kosova e lire" na jednom planinskom uzvisenju, ne precizirajuci medjutim i tacnu lokaciju. Tomas Smit je svoj tekst zapoceo sledecim recima: "Radio "Kosova e lire" uistinu postiji"..., navodeci dalje u svojoj reportazi kako je u potrazi za radijom dosao potpuno blizu njega. "Ono sto se gotovo sa sigurnoscu moze tvrditi je da agencija "Kosova press" ima svoju stranicu na Internetu, ali da njenu adresu zna samo odabrani krug ljudi u Pristini i novinske redakcije na albanskom jeziku. Ono sto jos uvek nije najjasnije je ko finansira ova dva medija.
U svakom slucaju, na kosovskim prostorima se sve manje govori o osnivanju ovih medija, jednostavno su prihvaceni kao normalna i dobrodosla stvar na ovim prostorima izmedju ostalog i u cilju "obogacivanja albanskog informativnog prostora". U analiticarskim krugovima se pocetak njihovog rada komentarise kao pojacani propagandisticki rat izmedju OVK i vlasti u Srbiji, posebno ako se na Kosovu vec za mesec - dva rasplamsaju sukobi, koje predvidjaju svi vojni i diplomatski medjunarodni cinioci. Medjutim, kriticniji posmatraci ovdasnjih prilika ne iskljucuju i mogucu ulogu ovih medija u kontekstu unutaralbanskih previranja na ovdasnjoj politickoj sceni, tj. ambicija OVK da postane glavnim ciniocem ne samo u politicko - vojnom, vec i uopste javnom prostoru Kosova.
Rrahman PACARIZI