RAT SA STUBOVIMA VISOKOG NAPONA

Tirana Jan 25, 1999

AIM Junior Tirana

Ako je Don Kihot iz Mance ratovao sa vetrenjacama, albanski Don Kihoti ratuju sa elektricnim stubovima. To je prica koja se odvija vec tri meseca u zemlji gde vlada anarhija. Vec devet godina Albanci guraju zimske noci u strahu od nestanka struje. U hladnim januaraskim nocima albanski glavni grad uranja u zastrasujucu tamu. Amortizovana elektricna mreza i preopterecena ne moze da izdrzi potrosnju za grejanje i kuvanje, koju koristi oko 90 odsto stanovnistva u zemlji.

Medjutim, drami ledenih zimskih dana izgleda da je pridodat i jedan novi neprijatelj. Od kraja oktobra pa do prvih dana januara, na citavoj teritoriji zemlje je eksplozivom dignuto u vazduh 18 stubova visokog napona. Ako se ovome doda da su albanske hidrocentrale takoreci pri kraju njihovog zivotnog veka i da se u tri najsnaznije voda nalazi ispod prosecnog nivoa, znaci da ce se sati u mraku svakodnevno produzavati, cineci zivot gradjana stresnim ne samo u Tirani vec i citavoj Albaniji. Stanje je vise nego zabrinjavajuce i za upravnike albanske energetske korporacije (KESH). Vesti o atentatima na stubove visokog napona nailaze na cudjenje i niko nije u stanju da da tacan odgovor ko su autori ovih akata i kakvi ih motivi podsticu.

Alfred Paloka, tek postavljeni direktor najvece korporacije u Albaniji kaze da su atentati na stubove postali prava rutina, a da je nastala steta veoma velika. Samo u toku dva meseca unisteno je 18 stubova, sto znaci da je nacinjena steta u visini od 370 hiljada dolara. I zacudo, to su trase koje prolaze kroz najnastanjenije zone. Poslednji stub koji je unisten nalazio se u Fush Kruje (40 km od Tirane). "Poslednji prekid elektricne energije dotakao je i nasu instituciju. Potrebno nam je vreme da to sredimo. Treba nam najmanje nedelju dana rada u neprestalnom strahu od iskljucenja struje. Sva ministarstva i znacajne drzavne institucije ce se staviti na grafikon iskljucivanja energije", govori sa zabrinutoscu Paloka i zuri da napusti svoj ured gde je struja nestala dva sata ranije.

S druge strane, ministarstvo unutrasnjih poslova i tajna sluzba suoceni sa ovim fenomenom prave planove obezbedjivanja vise od 3 000 stubova i pronalazenja atentatora. Medjutim, izgleda da ce i ovoga puta sve ostati da lebdi. Ni u jednom od ranijih slucajeva albanski istrazitelji nisu uspeli da otkriju autore. To nije uspela da uradi ni tajna sluzba. Fatmir Hakani, sef kriminalne policije kaze da su svi slucajevi dizanja u vazduh stubova visokog napona prikupljeni u jedan dosije i da se istraga intenzivno vodi, ali da su do sada uspeli da prikupe veoma malo podataka. "Mi ispitujemo sve slucajeve utoliko vise sto je dijagram tih postupaka gotovo isti kod svih 17 slucajeva. Medjutim, u ovom trenutku ne mozemo govoriti o konkretnim imenima autora. Istraga se nastavlja" - Hakani nije hteo da navede nikakve moguce indicije oko ovoih dogadjanja.

Pre mesec dana ministar unutrasnjih poslova Petro Koci u izvestaju pred albanskiom poslanicima je izjavio da ovi dogadjaji imaju politicku pozadinu, utoliko vise kada se vecina dogodila na severu zemlje u zoni pod uticajem opozicije. Ovi poslednji su cutanje smatrali najboljim odgovorom. Ni u jednoj konferenciji za stampu lideri opozicije nisu pomenuli dizanje u vazduh stubova visokog napona. Tu su profitirali ljudi iz vladine koalicije. Oni su nazvali autore zlocina osobama podsticanih od strane njihovih politickih protivnika. I politicka igra koja se vodi fenomenom dizanja u vazduh stubova visokog napona nosi u sebi opasan presedan. Albanci su u svim izbornim kampanjama od marta 1992. mogli da cuju obecanja o regulisanju snabdevanja elektrickom energijom. Vec osam godina u ovoj zemlji ne prodje ni jedan dan, a da se ne okusi mrak usled prekida elektricne energije. Svaka zima koja prodje belezi u agendama Vlada najvecu opkladu da se progura jos jedna godina na celu zemlje. Ova cinjenica izgleda da je podstakla premijera Pandeli Majkoa da zatrazi od njegovih podredjenih specijalan izvestaj o ovim dogadjajima.

Samo pre nekoliko dana "Zeri i popullit" citirao je izvore iz SHIK-a, nacionalne informativne sluzbe, prema kojima je uhapsen jedan od atentatora. Medjutim, sef ove sluzbe Fatos Klosi je dan kasnije izjavio da jos nisu identifikovani autori. Po njemu, ne iskljucuje se ni mogucnost sabotaza spolja. Kao i uvek, Albanci pronalaze neprijatelje u susednim drzavama. UDBA, jugoslovenska tajna sluzba je istorijski smatrana kao izazivac vise takvih dogadjaja u zemlji orlova. U ovom trenutku ni najskepticniji i najveci nehilisti ne iskljukju mogucnost podsticanje atentata od strane Jugoslovena, utoliko vise kada su odnosi izmedju dve drzave veoma zamrseni ukljucujuci tu i konflikt na Kosovu.

I Alfred Paloka, direktor KESH-a je slicnog misljenja, ali istice da su autori atentata Albanci. "Nije na nama da pronadjemo autore atentata, ali sam ubedjen da oni koji cine ovakva dela znaju veoma dobro znacaj onoga sto rade. Moguce je da su razlozi i autori razliciti, ali sam ubedjen da su izvrsioci Albanci. Ne iskljucujem ni politiclke interese koji bi mogli podsticati sabotaze".

Fernand Gjergji, jedan od najstarijih elektroinzenjera u zemlji, vec duze vreme slusa preko TV vesti o dizanju u vazduh stubova visokog napona. Veoma iritiran onim sto se desava on kaze da u svom zivotu nije cuo da se tako nesto radi. "Trebali su nam milioni da ih postavimo, sada treba jos da se oni zamene. Ovde nema drzave da ih zastiti, policija ne moze da vlada ulicama gradova, a ne da patrolira u zonama gde se stibovi nalaze", kaze on.

Apsurdni rat koji je proglasen stubovima visokog napona umnogome podseca na bitku sa vetrenjacama, ali ovde niko nije sposoban da jasno odredi ko su Don Kihoti. U kafanskim pricama, u kojima Albanci provode dane, kruze brojne verzije o autorstvu, ali sve negiraju jedna drugu, posto se i u kafanama imitiraju politicari.

Jedna tenkovska jedinica u blizini Berata, 70 kilometara od Tirane, vec dva meseca je u mraku zbog toga sto gradsko elektricno preduzece nema fondova za popravku porusenog stuba eksplozivom. Na samo nekoliko metara od tog Garnizona, ciji se vojnici spremaju da odu na granicu, prelazi jedna od dve linije od 320 KW kroz koju se Albanija snabdeva elektricnom energijom iz Grcke. Izgleda da ova zla sudbina nije zatekla i druge kasarne u kojima se elektricna energija iskljucuje prema rasporedu, kao sto se to desava i u ministarstvu odbrane ili pak sedistu Vlade.

Stubovi visokog napona su postali svakodnevica zivota Albanaca. Od njih ne zavisi samo da li ce biti svetla uvece, vec kako izgleda i ko ce biti sutra na vlasti.

AIM Tirana Andi TELA