IZMEDjU ULICE I PARLAMENTA
Lice i nalicje politicke krize
Miriti dva radikalno suprotstavljena politicka bloka u RS, ostavilo bi gorak ukus u ustima svih onih koji su u septembru stajali pred dilemom, koje zlo je od dva manje
Banjaluka, 25. januar 1999. (AIM)
Ne prodje dugo vremena a da se RS, svjesnim ili nenamjernim pokusajima njenih politickih lidera, ne nadje u (kvazi)ulicnim nemirima i krvoprolicu. Tek toliko da se javnost zagrije. S tim da je ovdasnja vec godinama pregrijana. I dok se Dodik i Poplasen srecu "oci u oci" (svako iole objektivan priznace da je Dodik u ovom TV duelu bio superioran u odnosu na Poplasena), dotle se gotovo nekoliko sati pred pocetak "istorijskog zasijedanja" parlamenta ne zna da li ce kontroverzni Miljus dobiti parlamentarnu vecinu. On je siguran da hoce.
I dok se Lagumdzijine i Beslagiceve socijaldemokrate ujedinjuju, dotle se u RS cijepaju, ili bolje reci stvara se vise stranaka istog predznaka. Za Sarajlije, koje ga dobro poznaju, Miljus je "ljigav tip", koji ne bira sredstva da dodje do zeljenog cilja. Zapravo, vecina Sarajlija misli da je Miljus samo kupovao povratnu kartu za ovaj grad. Bilo kako bilo, Miljus je u medjuvremenu uspio da povrati izgubljenu naklonost SDS-a i radikala, te da neposredno pred skupstinsko zasijedanje sakupi sacicu pristalica nove socijaldemokratske stranke RS. "Sastanak Glavnog odbora stranke moze sazvati samo Glavni odbor. Na tom saboru bilo je 25 ljudi (10 dovedeno iz Beograda), 30 novinara i 10 krupijea iz hotela "Bosna". U Domu vojske bila su i nasa dva coveka, koja smo poslali da vide sta ce se desiti", rekao je po odrzavanju Miljusevog sabora Milorad Dodik.
Stranka nezavisnih socijaldemokrata (Miljuseva stranka) dobila je novi glavni odbor i Miljusa u liku predsednika. Za novog predsjednika nova stranka je izvorna, a ne "ona koju je privatizovao i promijenio joj ime Milorad Dodik". Naravno, pored "uvazenih gostiju iz RS", na Miljusevom skupu nasle su se i pristalice s onu stranu Drine. I naravno, svi su ga jednoglasno podrzali kao i njegov izlozeni koncept vlade. Istina, nesto kasnije oglasavali su se clanovi Miljusevog glavnog odbora, tvrdeci da im je zloupotrijebio imena. Jedina spona Miljusa i stranke nezavisnih socijaldemokrata - Dodika, po Dodiku je ta sto je novi mandatar htio da razori ovu stranku. Ponekad se cini da u izrazito nacionalnom (nacionalistickom) polju poput RS, gdje ideja socijaldemokratije nesto sporije zazivljava, gotovo da jedva opstaje jedna stranka takve orijentacije.
Za Dodikove socijaldemokrate, Miljusevo obrazovanje nove stranke, samo je dio usluge koju je "mandatar obecao lideru bh socijaldemokrata Zlatku Lagumdziji". Ova prica nije bas potpuno neutemeljena, smatraju neki od politickih vinovnika, s obzirom na to da Lagumdzija planira svojom strankom da u dogledno vrijeme prekrije cjelokupan prostor BiH. Miljuseva "drskost" da organizuje takvu "lakrdiju" u Domu vojske, smatraju Dodikove pristalice, pokrivena je zaledjinom aktuelnog predsednika RS Nikole Poplasena. Poplasenov je kabinet ucestvovao u organizacionim pripremama, (pozivi slani iz predsednickih odaja), sto je za Dodika dovoljno da se pokrene pitanje o zloupotrebi polozaja i ovlastenja. "Otarasivanjem" Miljusa, Dodikove socijaldemokrate "ojacale su stranku", smatraju, jer su se "rijesile Poplasenovih elemenata".
Dodik je ubijedjen da se prica Miljus zavrsava danas. Miljus je ubijedjen da se prica Dodik zavrsava takodje danas. Obojici se mora priznati izvjesna doza (prevelika) politicke samouvjerenosti. A sam predsjednik RS, reklo bi se, da je "smeksao". Prvobitno tvrdoglavo odbacivanje da samo izgovori ime Milorada Dodika pretvorilo se u mogucnost (koju on istina nikad nije ni odbacivao - Poplasenova opaska) da on predlozi Dodika. Naravno, kao i u svim politickim kombinacijama - pod odredjenim uslovima. Cak i onima kojima je Dodik bio antipatican, u medjuvremenu je zahvaljujuci kontroverznom Miljusu i jos kontroverznijem Poplasenu postao drag.
Miljus i Poplasen su poceli da podizu tenzije u javnosti pricama o drzavnim udarima, ulicnim neredima i krvoprolicu. Covjek koji se jezi na samu rijec medjunarodna zajednica (sem kada je rijec o Ruskoj Federaciji, Bjelorusiji, Grckoj), obratio se najprije njenim organizacijama trazeci zastitu od "ulicara". Poplasen je zvanicne institucije RS ovaj put zaobisao u trazenju sprecavanja nereda, koji bi mogli da izazovu porodice poginulih i nestalih lica na zakazanom mitingu. Trazeci kompromis medju srpskim strankama, Poplasen ne bi imao nista protiv ni toga da se nova vlada RS obrazuje uz "autobusku infekciju" (pezorativan predsednicki izraz za poslanike iz Federacije BiH), ako bi to bio izraz "parlamentarne vecine". Poplasen je u medjuvremenu prestao da mase kompromitirajucom dokumentacijom protiv "kriminalca Dodika" (liderima Sloge cak rekao da je ne posjeduje). Palicu je predao Miljusu, koji nestrpljivo ceka na svoj skupstinski nastup, kako bi pokazao kriminalni dosije covjeka koji je "spremao drzavni udar na predsednika RS" (inicijativa SNSD - Dodik da se promijeni ustavni dio koji se tice opoziva predsednika - op. a.)
Na drugoj strani, Dodiku se bas kao i Poplasenu zamijera insistiranje na tvrdokornom stavu. Poplasen nece Dodika ni po koju cijenu, a "Sloga" ne odustaje od Dodika. Mnogi se pitaju da li je demokratski otuda insistirati bezuslovno na Dodiku. Ceh u oba slucaj placaju glasaci. I dok neki politicari smatraju da je "Miljus krenuo u riskantnu akciju spajanja tesko spojivog" (odnosi se na prevazilazenje entitetskih razmirica), dotle drugi misle da je Poplasenova pomisao da "Sloga" prihvati SDS i radikale ravna samoubilackoj ideji. Miriti dva radikalno suprotstavljena politicka bloka u RS, ostavilo bi gorak ukus u ustima svih onih koji su u septembru stajali pred dilemom, koje zlo je od dva manje. I koji su, opredjeljujuci se za jedan blok, smrtno se zamjerili onima drugacijeg stanovista. Dodiku se jedno mora priznati - bio je u pravu kada je tvrdio da je stvoreno mnogo konfuzije i da se nikad nije bilo dalje od kompromisa.
Tanja Topic (AIM)