TESKA LJUBAV IZMEDjU BUGARSKE I SENGENA

Sofia Jan 25, 1999

AIM Sofija, 25.01.1999 Da li bi trebalo da se Bugarska i dalje nalazi medju zemljama iz negativnog spiska Sengena ili je vec doslo vreme da je brisu sa tog spiska? Sto se tice bugarske strane - ona bi zelela da sto pre predje na normalni vizni rezim sa sengenskim zemljama. Sta, medjutim, Evropa misli o tome? Za sada ce Bugarska morati da priceka. Ali dokle?

Bugarska je protestovala protiv njenog ukljucivanja u "crni spisak" jos kada je on objavljen u oktobru. Otada je proslo dosta vremena, politicka situacija u zemlji se smirila, privreda se stabilizovala, a Bugarska je stekla ugled ostrva stabilnosti na Balkanu, odrzavajuci jednako dobre odnose sa svim svojim susedima. Uprkos svemu tome ona je i dalje na negativnom spisku i skoro da nema sanse da je uskoro brisu sa njega. Bez obzira sto pregovara o asociranju Evropskoj uniji, Bugarska jos uvek ne moze da racuna na pozitivan odnos Sengena, kao sto je slucaj sa nekim drugim zemljama istocnog bloka. Tako se kod gradjana uvrezuje midjljenje da se razvijene evropske zemlje popuno nepravedno odnose ponizavajuce prema Bugarima.

I umesto da ogranicenja prilikom putovanja u zemlje Sengena postaju manja, tendencija je bas obrnuta - ona su sve veca. Poslednja vest, a naime, da bi Ceska takodje mogla da uvede vize za Bugare, prevrsila je meru. Do ovog trenutka Bugari su imali pravo da putuju bez viza u sve zemlje bivseg socijalistickog tabora, nezavisno od toga sto su neke od njih u prvom talasu pristupanja EU. Vest iz Ceske da ce se uvesti vize za drzavljane Bugarske, Rumunije i ZND stigla je iznenada. Prema ceskoj strani ova mera se preduzima "iz bezbednosnih razloga kako za Cesku, tako i za EU". Prema bugarskim diplomatama svojom odlukom Ceska je pokazala da je podlegla pritisku Nemacke. Naime, Nemacka jos trazi da Poljska, Madjarska, Slovenija, Litvanija, Letonija i Estonija uvedu vizna ogranidjenja kako to cine zemlje EU. Vest je obelodanjena za vreme posete nemackog ministra inostranih poslova Joske Fisera Pragu.

Premijer Ivan Kostov razgovarao je o tom problemu sa svojim ceskim kolegom Milosem Zemanom za vreme zasedanja CEFTE jos septembra meseca. Tada je Zeman priznao da je u pitanju pritisak spolja i prebacio je odgovornost na cesko ministarstvo unutrasnjih poslova. Ustvari ideja se rodila jos pre godinu dana, posto je u Pragu uhapsen bugarski podvodac Cvetomir Belcev. Zbog toga je i MUP Ceske mnogo skloniji da se uvedu vize nego sto je pozicija MIP. Za sada je skandal bar privremeno utisan - verovatno se iscekuje odluka EU o brisanju Bugarske iz sengenskog spiska.

Kada ce se, medjutim, to dogoditi? Bugari postaju nestrpljivi, a ponekad i agresivni zbog odnosa Evrope prema njima. Svakodnevno ispred konzulata sengenskih zemalja u Sofiji mogu se videti dugi redovi. Oni koji zele da vide Evropu izbliza treba da prodju kroz nekoliko sita. Postupak traje dugo i obicno stradaju obicni gradjani - naucnici, studenti, biznismeni, dok kriminalci i prostitutke za cudo lakse dolaze do viza.

Povodom te ocigledne nepravde politikolog Ognjan Mincev koji vazi za bliskog prijatelja ministra spoljnih poslova Nadezde Mihajlove preporucio je agresivniju bugarsku poziciju o pitanju viza. On je zapravo pozvao gradjane koji cekaju ispred konzulata sengenskih zemalja da organizuju buntove sve dok problem ne bude resen. Sa svoje strane neke ambasade su pripretile da ce zatvoriti svoje konzulate posto im ne pada na pamet da podlezu bilo kakvom pritisku.

Na pocetku je i ministar Mihajlova podrzala ideju o agresivnijoj spoljnoj politici. Sudeci prema nekim poslednjim indikacijama, medjutim, vlada je ustuknula. Na cetvrtom zasedanju Saveta za asociranje Bugarska - EU koje je za ministra Mihajlovu bilo prvo, Bugarska je odustala od namere da pokrece pitanje o brisanju iz negativnog spiska. "Zelim da smanjim dramatiku", izjavila je ministar Mihajlova i time obelezila pocetak nove strategije Bugarske. Do tada su raniji ministri inostranih poslova Georgi Pirinski i Stojan Stalev govorili o problemu sa vizama kao kamenu spoticanja u odnosima Bugarske sa EU.

Izgleda da je pozicija ministra Mihajlove ujedno i pozicija celog kabineta. "Nismo odstupili od nace pozicije i dalje zahtevamo da nas brisu sa negativnog spiska. Odstupili smo samo od puke retorike. Do sada smo izrazavali jedino zelju da nas izuzmu iz spiska, ali nismo pokusavali da otkrijemo razloge zbog kojih smo na tom spisku. Problem je u Bugarskoj, a ne negde spolja", objasnio je premijer Kostov.

Kada Bugarska uvede pouzdane pasose, kada regulise boravak stranaca i izbeglica na svojoj teritoriji, tada se moze ocekivati da ce barijere pasti. A najnovije licne isprave bice uvedene najranije za godinu i po, dok zakon o izbeglicama vec dugo cami u Ministarskom savetu. Pored ostalog on predvidja ukidanje bezviznog rezima za 14 drzava i ukidanje olaksica za drugih 10, glavno arapskih zemalja koje su sa nama na negativnom spisku. Prema informaciji MUP-a preference za tih 10 drzava odavno su ukinute pa se po tome Bugarska ne odlikuje od Ceske, Madjarske, Poljske i baltickih drzava. Za sada, medjutim, Bugarska ne zuri sa uvodjenjem viza za ostalih 14 drzava posto su tri od njih nadji susedi - Jugoslavija, Rumunija i Makedonija, tako da bi uvodjenje reciprocnih mera moglo da oteza putovanje Bugara u inostranstvo. Poseban slucaj je Rusija za koju vlada ocito strahuje da bi zatezanje viznog recima povuklo za sobom nove spoljnopoliticke komplikacije.

Jak argument kabineta su i brojni izvestaji koji svedoce da Bugarska vise ne predstavlja emigracionu opasnost po zemlje Zapadne Evrope. U nekim od tih izvestaja ona se svrstava pored Slovenije, nezavisno od toga sto jos uvek nije dostigla zivotni standard nekih drugih istocnoevropskih zemalja.

Problem je u tome sto su zemlje Sengena jos uvek veoma podozrive prema Sofiji. Verovatno razlog treba traziti u popularnosti bugarske automobilske mafije ciji se veliki deo nalazi u Ceskoj. Bugarski politicari, medjutim, smatraju da se mafija sve vise internacionalizuje pa se stoga ne moze poistovecivati samo sa Bugarskom. Bilo kako bilo, ona ipak doprinosi losem imidzu zemlje, kako zbog kradje automobila, tako i zbog ilegalnog trafika droge i oruzja i proizvodnje piratskih diskova. Od toga do koje ce mere clanovi vlade uspeti da izadju na kraj sa tim pojavama, zavisi kada ce Bugari poceti slobodno da putuju po Evropi.

AIM Sofoja

GEORGI FILIPOV