STO DANA VLADE MAJKOA

Tirana Jan 24, 1999

AIM Junior Tirana

Pandeli Majko, 31-nji premijer Albanije uspeo je da prebrodi 100 dana u vodjenju Vlade koja je nasledila kabinet predsdnika Socijalisticke partije Fatosa Nanoa, koji je dao ostavku nakon nemira 14. septembra. Gledan sa nepoverenjem, ne samo zbog njegove mladosti, vec i nedostatka iskustva, brojni su bili oni koji su predvidjali da ce njegov kabinet opstati ne vise od tri meseca.

Avantura ove Vlade bila je teska. Opozicija koja je gvozdenom pesnicom uspela da izvede Nanoa iz sedista Vlade pognute glave, takoreci nije racunala na Majkoa i njegove kolege 30-njake. Isto tako i socijalsiticka vecina bila je skepticna. "To je kao da igras finalnu utakmicu sa rezervnim igracima", pisao je jedan list u Tirani kada je Majko formirao svoj kabinet u kojem dominiraju mladi. Pred Vladom Majkoa stajao je izazov afirmacije.

Sada posle 100 dana, kabinet Majkoa se vise ne smatra privremenim. Teza da Majko ne bi mogao da vlada bez podrske Nanoa u partiji i da ce on ostati uvek u senci jakog predsednika, pala je zajedno sa optuzbama opozicije da njegova vlada predstavlja Vladu kontinuiteta. Jos u pocetku, zamena dva zamenika premijera, ministra javnog reda i finansija, za pazljivog posmatraca predstavljali su dobre znake da ce Majko pokusati da izvede razvod od Nanoove Vlade, koju su od prvih dana opterecivale citavo brdo optuzbi za korupciju i sverc. Izgleda da je Majko ubrzo shvatio da on treba da izadje iz senke Nanoa i stvori svoj profil.

Nijanse u spoljnoj politici, redimenzioniranje odnosa sa opozicijom i odedjivanje drzavnog budzeta u rekordno vreme sto nije uradio ni jedan od njegovih prethodnika, to su elementi koje je doneo Majko u svojih 100 dana.

31-nji premijer koji je pre nekoliko dana ostvario svoju trecu posetu Apeninskom poluostrvu, izgleda da je definitivno resio staro italijansko - grcko rivalstvo oko toga kojim pravcem ce ici Tirana prema Evropi: Iz Rima ili iz Atine? Za razliku od Nanoa koji je odmah po oslobadjanju iz zatvora otputovao u Solun, Majko je preferirao vise avion za Rim. Tek izabrani premijer je dao vecu prednost odnosima sa tek izabranim D'Alemom. U jednom intervjuu nekoliko dana posle njegovog puta za Bari, albanski premijer je izjavio da su od prioriteta odnosi njegove zemlje sa Italijom, a zatim i sa SAD i EU. Isto se kaze i u programu Vlade, gde se jadranski susret odredjuje kao prioritetan i strateski partner. U ime ovih odnosa on je po hitnom postupku dao da se u albanskom parlamentu usvoji Zakon koji nastoji da obuzda prevoz ilegalaca. Sada, bez obzira na neke rezerve koje su vezane za italijanski stav prema Kosovu, moze se reci da svi putevi vode u Rim.

Jedna druga tacka gde mladi premijer nastoji da igra drugacije od njegovog prethodnika je i problem Kosova. Iako jos uvek nema ni sposobnost, ni egzibicionizam a ni ubedjivacku snagu Nanoa, Majko nastoji da igra na svom terenu. Upitan u predsednistvu njegove partije o tome gde se razlikuje politika nove Vlade u vezi sa Kosovom, on je odgovorio dvosmisleno: "Mi se ne srecemo sa Milosevicem", produbljujuci tako distancu sa Vladom Nanoa koji se rukovao sa srpskim predsednikom na Konferenciji na Kritu u Grckoj. Ova premisa je posluzila da se kasnije promovise teza albanske Vlade o pronalazenju zajednickog jezika albanskih politickih faktora na Kosovu. Premijerov ured poslednjih dana posetili su Demaci, Cosja i Bukosi, dok se ne iskljucuje ni brza poseta Rugove, predsednika Kosova koji nije krocio u Albaniju od jeseni 1996. godine.

Ako je Pandeli Majko mislio da uistinu ovim snaznim nastupom sankcionise sebe kao prvu violinu albanske politike kojoj bi dala njegovoj vladi potreban autoritet, onda je to bez sumnje bio njegov susret sa liderom opozicije bivsim predsednikom Sali Berisom.

U vreme kada je stanje u zemlji degradiralo, kada su se mitinzi opozicije bili sve cesci i kada svaki student u strajku gladju, uz otvorenu podrsku Demokratske partije mogao da postane pretekst za neki novi 14. septembar, Majko je imao dva puta: stap ili sargarepu. Majko je izabrao meki put. 21. decembra prosle godine on je otisao na susret u hotel Rogner u Tirani, gde se rukovao i razgovarao vise od dva sata sa Salji Berisom. Takav susret koji je nedostajao albanskoj politici sest godina zaredom, dugo je komentarisan i dandanas se komentarise. Ne ulazeci u analize oko toga ko je vise dobio od ovog susreta, socijalisti ili demokrate, za mladog premijera koji je napravio ovaj korak, ne pitajuci nikoga u Socijalistickoj partiji i ne konsultujuci se sa celnicima koalicije, a isto tako ne zeleci da zna za neupseh Nanoa po ovom pitanju, ovo je bio veoma hrabar postupak.

Medjutim, ako je albanski premijer uspeo da otkloni nepoverenje prema njemu i Vladi koju on vodi u 100 dana njegove vladavine on je doziveo neupseh, kao i Nano pre njega u uspostavljanju javnog reda u zemlji. Kriminalitet je jos uvek zabrinjavajuci. Putevi u zemlji su nesigurni, u nekoliko zona zakon stvaraju bande a ne policija, ilegalci gotovo svake noci prelaze Jadran - ovo je stravican pejzaz Albanije. Ovo je izazov koji stoji pred Majkoom: Ako ovde dozivi neuspeh, veoma brzo moze ponovo izgubiti steceno poverenje sa toliko muke.

Premijer Majko nije ugrozen samo neuspesima koji se vezuju za rad njegovog kabineta. Osim borbe koju protiv njega vodi opozicija i unutar socijalista su se ponovo obnovila stara neprijateljstva. Nanoova grupa jos uvek snazna unutar partije, izgleda da ne gleda sa naklonoscu nastojanja Majkoa da vodi nezavisnu politiku. Drugi, pak, sa sumnjom gledaju na susrete mladog premijera sa starim neprijateljem socijalista Berisom. Neki su pak jednostvano nezadovolji jer su izgubili ranije privilegije u raznim mrezama sverca. Sudaranje ovih inrteresa, anarhija u javnom redu kao i rivalstvo sa nekim clanovima kabineta mogli bi biti faktori koji bi umnogome uzdrmali Vladu Majkoa.

Ali, nezavisno od neuspeha i teskoca, izgleda da ce Vlada Majkoa i dalje ostati na vlasi, u prvom redu zbog eksplodirajuce situacije na Kosovu, zbog toga sto u Albaniji aktuelno nema neke bolje alternative i sto na kraju krajeva ni jedna politicka snaga nije spremna za nove izbore.

AIM Tirana Armand SHKULLAKU