SUDJENJE MEDIJIMA
Niski slucaj
AIM, PODOGORICA, 23. 1. 1999. (od dopisnika AIM iz Beograda)
Nakon Zakona o informisanju ciju su pravnu moc, iskazanu kroz enormne novcane kazne, najvise osetili glavni i odgovorni urednici stampanih medija, drzavni organi u Srbiji krenuli su u akciju podsecanja urednika i vlasnika elektronskih medija na neke stare ali jos uvek valjane zakone. Da je staro ponekad efikasnije od novog uverio se vlasnik i glavni odgovorni urednik niskog "City" radija Nikola Djuric koji ce narednih godinu dana morati dobro da pazi sta radi ili ce provesti dva meseca u zatvoru. Njegova jedina krivica je sto je bio toliko naivan da poveruje u javna zaricanja predstavnika drzave da oni koji nemaju dozvole za rad, a zele da kroz etar emituju svoj program, nece imati nikakvih problema.
Jedini zakljucak sudjenja koje je pocetkom sedmice odrzano u niskom Opstinskom sudu kada je na dva meseca zatvora uslovno na godinu dana osudjen Djuric zbog krivicnog dela neovlascenog posedovanja i koriscenja radio stanice, mogao bi da glasi 'neka se pripremi sledeci'. "Ovo sudjenje je presedan i moze da pokrene talas slicnih presuda. Rezim svesno i planski stavlja pod pretnju citav niz glavnih i odgovornih urednika u Srbiji, narocito u gradovima u kojima je na vlasti Koalicija "Zajedno", ocenio je predsednik ANEM-a Veran Matic, koji je zajedno sa saradnicima pratio proces u niskom sudu. Prema njegovim recima cilj sudjenja je uterivanje straha ljudima koji zele da ucestvuju u proizvodnji istinitih informacija.
Pretnja urednicima po Srbiji, da se mogu naci u slicnoj situaciji kao Djuric umnogome je povecana u toku samog sudjanja i presudom, kada je bilo jasno da niski sud nije uzeo u obzir najvaznije argumenta odbrane. "Jedan covek je osudjena na kaznu zatvora i obelezen kao kriminalac iako je samo pokusavao da emituje svoj program. Porazena sam da zivim u drzavi u kojoj su gradjani njeni taoci i cije se pravosudje nije ni osvrnulo na navode odbrane", kaze predsednik Jugoslovenskog komiteta pravnika za zastitu ljudskih prava Biljana Kovacevic Vuco.
Obrazlazuci presudu sudija Snezana Milosevic ni jednog
trenutka nije pomenula da drzavni organi nisu pet godina
ispunjavali svoju zakonsku obavezu da raspisu konkurs za dodelu
frekvencija. Ona je istakla da okrivljeni Djuric nije sporio da je
nabavio i koristio radio stanicu bez dozvole, ali je zaboravila
da istakne da je u takvu situaciju doveden upravo zbog ponasanja
drzavnih organa. Prema sudiji Snezani Milosevic olaksavajuca
okolnost Djuricu je ta sto se javio na konkurs za dodelu
frekevencija, sto je neosudjivan i porodican covek, ali je
presudna otezavajuca okolnost sto je njegovim radom stvorena
drustvena opasnost
.
"Pravno tehnicki postupak pred niskim sudom je korektno sproveden. Odlukom sigurno nismo zadovoljni jer sud nije cenio navode odbrane vezano za nepostupanje izvrsnih organa vlasti na osnovu svojih obaveza. U ovom slucaju krivicnog dela nema, ali ja ni jednog trenutka nisam pomislio da bi moglo da dodje do oslobadjajuce presude", tvrdi advokat odbrane i pravni zastupnik ANEM-a Nebojsa Samardzic. On je tokom sudjenja podsetio sudiju da je Djuric na prvom objavljenom konkursu za frekvencije ucestvovao sa urednom prijavom ali da ni skoro godinu dana po objavljivanju oglasa po njegovoj prijavi nije odluceno iako ne postoje ni zakonske ni tehnicke smetnje za dodelu frekvencije ovom radiju. Umesto obavestenja o rezultatima konkursa Djuricu su stigli inspektori Saveznog ministarsva za telekomunkacije koji su mu oduzeli emisionu opremu, zabranili rad i podneli krivicnu prijavu protiv njega. "Pred Saveznim sudom je u toku postupak za ponistenje resenja saveznih inspektora kao i postupak za donosenje resenja zbog cutanja administracije sa zahtevom da se saveznom ministartvu nalozi donosenje resenja kojim se "City" radiju dodeljuje frekvencija za rad", naglasava Samardzic.
Pored svih strahova koji su u Srbiji postali najistaknutija ljudska emocija, uterivanje novog straha urednicima medija, koji osim vremenske prognoze, malih oglasa i muzike umeju da progovore i upravo o strahovima gradjana, moglo bi da izazove promenu medijske karte Srbije koja je za trenutak postala prosarana drugacijim RTV stanicama od rezimskih. Pomoc koju bi urednici RTV stanica koje su pokusale da se profesionalno bave informisanjem, nakon presude Djuricu, mogli da ocekuju izgleda sve manja.
"Zivimo u drzavi koja je nedemokratska i presuda Djuricu me ne cudi. Bilo bi cudo da je presuda bila oslobadjajuca ali bi to tada bila licna hrabrost sudije", kaze Zoran Zivkovic,niski gradonacelnik. On tvrdi da nije slucajno sto je Nis izabran za prvo krivicno sudjenje vlasniku medija koji je radio bez dozvole, jer je u toku frontalni napad na gradove u kojima je na vlasti Koalicija "Zajedno".
Bez mogucnosti da medijima pomogne lokalna vlast, urednicima i vlasnicima medija po Srbiji nece mnogo pomoci i povecana paznja svetskih medija ili udruzenja koja se brinu o slobodi informisanja. "Ovo je jos jedan u nizu napada na nezavisne medije. Moj utisak je da je ovo bila maska legalnosti i nalazim da je procedura bila suprotna vladavini prava", rekao je clan americkog Udruzenja pravnika za pravnu inicijativu u srednjoj i istocnoj Evropi Brajan Filips koji je pratio sudjenje u niskom opstinskom sudu.
Ociglednu namera rezima da krene u novu hajku na nezavisne medije mozda, zbog profesionalne deformacije otkrila je i sudija Milosevic. "U trenutku dok meni sudite u Nisu programe emituju cetiri radio stanice takodje bez dozvole", rekao je tokom sudjenja Djuric. Uz blagi osmeh, sudija koja je predsedavala krivicnim vecem porucila je - "Sto ne znaci da i one nece imati vas status".
Zoran Kosanovic (AIM)