DRZAVA PLACA GRESKE POLICIJE

Skopje Jan 22, 1999

AIM JUNIOR Skoplje

Ocene izvestaja medjunarodnih organizacija kazu da se makedonska policija ne ponasa dobro prema gradjanima uopste i da u mnogim slucajevima ona dokazuje silu i svoju brutalnost. Iako uzimajuci u obzir etnicke i socioloske specificnosti Republike Makedonije, lako se moze konstatovati da ona predstavlja jedan kompleksan konglomerat od vise naroda kao sto su Makedonci, Albanci, Turci, Vlasi, Romi, Srbi itd., ipak makedonska policija u svim redovima ima veoma malo pripadnika nacionalnosti. Policija svoju brutalnost praktikuje posebno kada su u pitanju Albanci i njihovi institucionalni organizmi. Na ove ocene medjunarodnih institucija bivsi rukovodioci ministarstva unutrasnjih poslova pravdali su se cak i uzaludnim opravdanjima, izjavljujuci da je policija zato da bi tukla i da nije toga ona ne bi ni bila policija. Zaboravljajuci da ona prvenstveno postoji za ocuvanje javnog reda i mira. U vreme kada su kriminalitet, droga, sverc, mito i korupcija, a posebno organizovani kriminal dostigli zabrinjavajuce razmere, policiji ostaje da se vise bavi ovim pitanjima nego problemima otkrivanja "destruktivnih" ciljeva gradjana Makedonije koji zele da obezbede svoju egzistenciju, cak prodavajuci i cigarete i razne sitnice na ulicama makedonskih gradova. Apsurdno je da policija i vlast ostanu skrstenih ruku u ovim trenucima, kada je u Makedoniji mafija usla u sve pore politicke vlasti. Reketiranje i novi oblici kriminaliteta otezavaju zivot obicnih gradjana i onih koji se posteno bave nekom privrednom delatnoscu. Korupcija je u porastu. Ona je obuhvatila sve organe koji su autorizovani da se bore s njom. S druge starne, u ovakvoj situaciji, organi gonjenja ne preduzimaju nikakve mere. Istovremeno i sudstvo deluje neefikasno i sporo. Predmeti u sudovima se godinama prolongiraju.

Makedonska policija umesto da se bavi ovim pitanjima, ona u sledu preduzetih aktivnosti i imajuci u vidu uvek kao metu Albance, u noci izmedju 17. i 18. februara 1995. godine izvrsila je demoliranje ureda Demokrastrkog foruma za zastitu ljudskih prava i sloboda (DFZLJPS) u Makedoniji sa sedistem u Gostivaru i uzela materijal iz ureda kao i druge tehnicke aparate. DFZLJPS je pri Osnovnom sudu u Gostivaru podneo prijavu kojom se zahteva da sud obaveze tuzenu stranu - Republiku Makedoniju da plati ucinjenu stetu. Osnovni sud u Gostivaru kao gradjanski sud prvog stepena, tj sudija Habilj Iljazi kao sudija -individua, odlucujuci oko tuzbe Demokratskog foruma za zastitu ljudskih prava i sloboda u Makedoniji iz Gostivara protiv Republike Makedonije - oko kompenzacije nacinjene stete, u procenjenoj vrednosti od 20 hiljada denara, posle odrzanog glavnog pretresa javnog i usmenog i u prisustvu autorizovanog lica od strane Foruma, Turana Deme, advokata iz Gostivara i predstavnika tuzene strane, zamenika Javnog tuzioca u Gostivaru, 15.4.1997. godine doneo je ovakvu odluku: Delimicno se prihvata zahtev tuzitelja DFZLJPS i obavezuje se tuzena strana Republika Makedonija da tuzitelju isplati kompenzaiju u vrednosti od 82 414 denara sa kamatom, pocev od datuma 1. 06.

  1. do definitivnog isplacivanja, kao i troskove sudskog postupka u vrednosti od 29 690 denara. Tuzitelj je po zapisniku Glavnog pretresa od 14. 02.1997. da se nadoknada uskladi sa visinom stete i zatrazio da sud obaveze tuzenu stranu da isplati i za televizor, fotokopir aparat, telefon, telefax i pisacu masinu u vrednosti od 82 440 denara i 2 700 denara zbog uzimanja table sa fotografijama, papira i oduzete literature i to po 300 DM za svaku knjigu. Zbog gore navedenog, tuzilac je zahtevao da sud prihvati njegov zahtev kao sto je formilisano i precizirano.

Ovo je jadan od prvih slucajeva gde je drzava primorana da plati nezakonitu stetu koju je izvrsila njena policija. I ovaj slucaj mogao bi biti dobar signal da ce se policija onemoguciti da se ponasa kao sto se cesto desava. Da preuzima i ulogu sudije. Ili drugacije receno da ne snosi odgovornost zbog svojih nezakonitih postupaka koje u proslosti nisu bile retkost. Ovdasnja javnost je imala priliku da cita i o pretresu kuca bez ikakve pismene odluke od strane suda i o oduzimanju razlicite imovine gradjana bez ikakvih dokaza o tome ko je i zbog cega je oduzeo. Dakle, ostaje nada da ce ovaj sudski akt u Gostivaru zabeleziti novu fazi, kojom ce se policija smestiti tamo gde joj je i mesto: u okvire zakonskih kompetencija, a ne snage koja demonstrira nasilje gde treba i gde ne treba.

AIM Skoplje Sefer TAHIRI