MAJKO - BERISA: VREME DETANTA
Kada je 21. decembra premijerov ured za stampu objavio vest o brzom susretu predsednika Vlade Majkoa sa sefom opozicije Berisom, nije bio mali broj onih koji su se istinski zacudili. Iako ni Vlada, a ni Demokratska partija nisu pominjale ni mesto susreta ni vreme, vec u 15 sati i 45 minuta velika gomila novinara, kamermana, fotoreportera i svakakvih radoznalaca vec su zakrcili glavni ulaz hotela Rogner, gde se smatralo da ce se sresti dva glavana politicka aktera.
Majko i Berisa su seli jedan naspram drugog u prisustvu dvojice studenata politicke grupacije "Decembar '90", grupacija koja je zvanicno preuzela na sebe posredovanje u ovom susretu. Bio je to prvi susret izmedju 31-njeg premijera Albanije i tvrdoglavog vodje opozicije posle dugog vremena neprijateljstva.
KULISE SUSRETA
Nije poznato koji su drugi kanali funkcionisali, ali se zna da je diplomatski kor akreditovan u Tirani koji je sa zabrinutoscu pratio produzeni strajk gladju studenata bio aktivan u posredovanjima oko ovog susreta. To je priznao i predsednik parlamenta Djinusi koji je u TV intervjuu izjavio: "Susret Majko -Berisa je uprilicen pod jakim pritiskom medjunarodne zajednice i njenih ambasadora u Tirani". Kasniji politicki komentari su za glavne inicijatore naznacili ambasadorku SAD Lino kao i ambasadora OEBS-a Evertsa.
Nema sumnje da su i Majko i Berisa bili zainteresovani za ovaj susret. Majko je u najmanju ruku bio zainteresovan da se strajk gladju, prvi ozbiljan izazov za njegovu Vladu, zavrsi bez incidenata. Od nacina kako ce prevazici ovu prvu krizu umnogome bi zavisio i stepen autoriteta novog premijera.
Berisa sa svoje strane nalazeci se pod jakim medjunarodnim pritiskom posle dogadjaja od 14. septembra, kao i pod optuzbama da politicki manipulise strajkom, nasavsi se takodje i suocen sa tuziocima u procesu otvorenom protiv njega, bio je zainteresovan da zamase mirnom kartom dijaloga kojom bi mogao korigovati svoj imidz.
SUSRET
Berisa i Majko su razgovarali vise od dva sata u susretu koji nije imao nikakvu posebnu kulminaciju niti pretpostavljene tenzije. Kako izgleda, znacajnije od onoga o cemu se razgovaralo u susretu bila je cinjenica da je on napokon odrzan. Pitanje studentskog strajka, iako je bio glavni razlog koji je doveo do neocekivanog susreta, ubrzo je zakljucen. Druge teme su dominirale susretom. Berisa nije mogao tako lako preci preko "pitanja Hajdari". Susret sa Majkoom je u prvom redu ugrozavalo secanje na Hajdarija, bivseg vodje studenata koji je ubijen septembra prosle godine. Premijer i sef opozicije su se usaglasili za stvaranje posebne i nezavisne grupe za vodjenje istrage oko ubistva Hajdarija. To je bila najteza tacka koju su pratile i vruce replike tokom susreta.
Druga tacka, Kosovo - cini se da je posluzila vise kao simbol koji bi pokazao da dijalog nije vodjen samo zbog studenata, vec i sirim problemima. Ili pak, garancija koju su Majko i Berisa dali medjunarodnoj zajednici, koja je veoma osetljiva po ovom pitanju. U stvari, kako Berisa tako i Majko nisu pokazali nikakve promene u njihovim konceptima oko resenja pitanja Kosova: Samoopredeljenje, ali bez nasilne promene granica silom. Nekoliko dana kasnije, Parlament je usvojio novu Rezoluciju o Kosovu koju je podrzao i Berisa bez obzira na cinjenicu sto je on jos uvek van parlamentrane sale.
REAGOVANJA POSLE SUSRETA
I dok su Berisa i Majko medjusobno raspravljali u hotelu Rogner, malo je protagonista politike koji su znali sta se tamo desava. Vecina njih je to kasnije doznala, tek kada su novinari poceli da im telefoniraju i traze njihova gledista tim povodom.
Susret Majkoa sa Berismom bez prethodnih konsultacija sa Socijalistickom partijom, bez sumnje bi izazvao probleme unutar vecine. Prvo, iznenadni susret sa prokletim vodjom opozicije pretvarao je Majkoa od premijera sa reduciranom tezinom u coveka br. jedan vecine. Ovaj potez je slabio ulogu Nanoa, jos uvek predsednika Socijalista, kako unutar partije tako i albanskoj politici uopste. Odgovornost zbog nedostatka dijaloga tokom 1997 - 1998. godine, bez obira na odbijanja Berise i njegove kaprice, indirektno pada i na Nanoa. Nano koji je nestao sa politicke scene pre vise od dva meseca, zvanicno se nije ragovalo, ali njegovi sledbenici unutar partije nisu se ustrucavali da izraze sumnje, cak i da atakuju na Nanoa jer je po njima on, susrevsi se sa Berisom, vratio njemu sansu za politicko recikliranje. Drugacije nego sto se ocekivalo, reakcije unutar vladine koalicije nisu bile negativne. Najveci deo vodja partije Saveza za drzavu su bili saglasni sa resenjem Majkoa. Ceka, predsednik Demokratske alijanse i bivsi ministar unutrasnjih poslova, poznat kao ostar Berisin kriticar, ali i veoma kapriciozan u odnosima sa Vladom, izjavio je da je "susret deo normalnog stanja i mi treba da se privikavamo da zivimo u normalnim uslovima".
I Berisa je morao da se suoci sa svojim jastrebovima, koji se nisu ustrucavali da ga optuze za flert sa bivsim komunistima, cak koristeci i jedan veoma emocionalni recnik - da je "susrevsi se sa Majkoom on zgazio po krvi Azema Hajdarija". Medjutim, ovi glasovi su ispali veoma slabi u poredjenju sa motorima Berisine propagande koji su ovaj susret predstavili kao njegov trijumf.
Nije proslo ni cetiri sata od trenutka kada su Berisa i Majko napustili hotel Rogner, americki Stejt department je pozdravio susret. Podsekretar za evropska pitanja Malloi je ocenila susret kao veliko dostignuce, koje uliva nadu i koje treba da podrze svi. Sa ovakvim tonovima, cak i sa vise entuzijazma bile su izjave EU, i to vlada Italije, Francuske, Grcke, Nemacke i Velike Britanije.
Politicke tenzije u zemlji, koje su toliko uznemiravale tokom poslednjih meseci, odjednom su opale. I listovi jedne i druge strane su odmah izmenile vokabular. Termini koji su uporedjivali Majkoa sa Sneskom Belicem i Berisu sa kriminalcem, zamenili su opisivanjem obojice kao ljude dijaloga.
Prvi korak, veoma tezak, ipak je napravljen. Najveca aktuelna briga ostaje nastavak dijaloga i putevi kojima ce oni ici. Predsednik, predsednik Parlamenta i deo Socijalisticke partije zahtevaju od Berise i Demokratske partije da se vrate u Parlament, dakle da uvazavaju institucije. I pritisak medjunarodne zajednice je usredsredjen na tu tacku. Berisa je stavio do znanja da ne iskljucuje povratak u Parlament, medjutim cini se da ce postaviti i neke uslove. Cini se da se Majkou ne zuri. On je na sebe preuzeo jednu novu ulogu, sa velikom tezinom za njegove godine i njegovo iskustvo i zeli da pobedi. U ovoj vrsti politickog ruleta bez sumnje uvek pobedjuje onaj strpljiviji.
Blendi FEVZIU