JELAVIC "VRACEN" DAYTONU

Sarajevo Jan 15, 1999

NAKON ODLUKE SFOR-a DA OPOMENE HVO

Sarajevo, 15.01.99. AIM Da oko 30 hiljada pripadnika SFOR-a nije u BiH na paradi, nego u misiji stabiliziranja mira i opominjanja onih vojnih komponenti koje krse Daytonski Mirovni sporazum, pokazao je nedavni spor sa Hrvatskim vijecem obrane, inace dijelom Vojske Federacije BiH. Zbog naimenovanja nekolicine generala HVO na nove polozaje, njivova unapredjenja bez unaperijed datog odobrenja komandanta SFOR-a, te preimenovanja nekih od njih u Hrvatsku Vojsku, dakle vojsku drude drzave - dio oruzja iz vojarne HVO bio je od strane SFOR-a zaplijenjen. Problem je, nakon povisenih tenzija, ipak rijesen za pregovarackim stolom, uz obecanje Hrvata u VF da se ovako nesto vise nece dogadjati i da se SFOR nece zaobilaziti kod znacajnijih personalnih promjena u HVO-u.

Do nesporazuma je doslo kada je clan Predsjednistva BiH Ante Jelavic, u funkciji civilnog zapovjednika HVO-a, na svoju ruku, izvrsio postavljanje odredjenog broja casnika. To je u komandi SFOR-a ocijenjeno kao krsenje Daytonskog Mirovnog Sporazuma i poruceno je da se "ovakav cin ne moze tolerirati". Naime, komandant SFOR-a dao je uputstva vojnim i civilnim vlastima u BiH, jos u oktobru prosle godine, da svako unapredjenje ili imenovanje generala entitetskih vojnih snaga zahtijeva njegovu saglasnost. No, gospodin Jelavic ili nije u potpunosti shvatio smisao pomenutog SFOR-ovog zahtjeva, ili ga nije zelio shvatii, jer je odlucio da ipak visim cinom nagradjuje pojedine casnike. To "neznanje" u najmanju ruku zacudjuje ako se zna da je Jelavic general u mirovini,
gotovo cijeli zivot u oficirskoj odori. Zavrsio je, naime, Tehnicku vojnu akademiju u bivsoj JNA i sve do pocetka rata u Hrvatskoj, 1991. godine, bio je aktivno vojno lice. U vrijeme rata u BiH bio je u zapovjednom kadru HVO-a.

Koga je Jelavic promaknuo?

Na upraznjeno mjesto zamjenika zapovjedika Zajednicke komande VF - buduci da je general-pukovnik Zivko Budimir, presao na rad u Hrvatsku vojsku (postalo je, naime, uobicajeno da casnici Hrvati mogu raditi i u HVO-u i u Hrvatskoj vojsci) - Jelavic je naimenovao general-pukovnika Zeljka Siljega, koji je i do sada radio u toj komandi, ali je bio nize rangiran. Kako se nesluzbeno tvrdi da general Siljeg "nema repova" iz rata, postoji mogucnost da mu SFOR, naknadno, da saglasnost za takvo mjesto, pa bi Siljeg bio prvi uz komandanta Zdruzene komande Vojske Federacije, generala Rasima Delica.

Za novog zapovjednika Prvog gardijskog zbora (korpusa) HVO-a Jelavic je postavio general-vojnika Zlatana Miju Jelica koji bi tu trebalo da zamjeni general-pukovnika Stanka Soptu Baju koji je, takodjer, prekomandiran u Hrvatsku vojsku i nalazi se na daljem skolovanju u Zagrebu. Sopt je, naime, zbog sudjelovanja u, kako se to kaze, "poslovima koji nisu bili vojni" dosao na tapet SFOR-a, koji je zahtijevao njegovo povlacenje. Hrvatski establisment u Federaciji BiH pokusao je da zadrzi Soptu, ni kako se to pokayalo neiyvodljivom, pronadjeno je solomonsko rjesenje -
Sopot, bez vecih konsekvenci, prelazi Jelavicevim ukazom u vojsku susjedne drzave.

O tome da li je Jelic "dobro rjesenje" za Sopotovo upraznjeno mjesto SFOR ce se uskoro ocitovati. General Jelic i nije toliko poznat medjunarodnim snagama, te im vjerovatnotreba vremena za prikupljanje bitnih podatka o njemu. Tek nakon toga vidjet ce se moze li Jelic obnasati duznost na koju je, bez odobrenja SFOR-a, naimenovan.

U paketu sa ovim postavljenjima, civilni zapovjednik HVO-a Ante Jelavic, promaknuo je u cin general-bojnika jos dvojicu brigadira - Iliju Nakica i Iliju Rasica. Obojica su zapovjedala zdrugom, iliti pukom. Nakic, kao bivsi zapovjednik Treceg zdruga HVO-a u Vitezu, trebalo bi raditi u Zajednickoj komandi VF. Cini se da bi njegovo postavljenje moglo "proci", da u HVO-u ne postoji promlem visaka generala! Naime, prema sporazumu, u Vojsci Federacije BiH moze biti 30 generala, a do Jelavicevog imanovanja Vojska Federacije imala je vec 32 vojnika tog cina. Petnaest generala nalazi se u Armiji BiH (Bosnjaka) i 17 u HVO-u (Hrvata), dok bi po planu trebalo bi biti 20 generala bosnjacke a 10 hrvatske nacionalnosti. Po najnovijim podacima, bosnjackih generala sada je14 (brigadni general Salih Malkic napustio je nedavno vojsku i presao na ministarsko mjesto u Vladi Tuzlansko-podrinjskog kantona). No, s promaknutim Nakicem i Rasicem broj generala Hrvata u VF popeo se na 19 sto je gotovo dvostruko od predvidjenog.

Cak i da nije viska generala u bosanskih Hrvata, tesko da bi SFOR dao saglasnost za promaknuce drugog brigadira, odnosno zapovjednika Cetvrtog zdruga HVO-a u Orasju, Ilije Rasica, za cije je ponasanje u predizbornom periodu prosle godine imao dosta primjedbi. Naime, kako Rasic ne smatra da casnik mora biti vanpartijac - a njegova politicka opcija je iskljucivo HDZ-u - na izborne skupove Nove hrvatske inicijative (stranke formirane pretezno od bivsih "hadezeovaca"), dovodio je vojnu policiju i ugrozavao slobodu govora i drukcijeg misljenja.

No, stjece se dojam da je Jelavic ovim brzim promaknucima u generale upravo zelio nagraditi Rasica, i time pokazati da generali HVO-a koji javno podrzavaju HDZ mogu bolje napredovati u sluzbi, nego oni koji su se pomirili s medjunarodnim sugestijama da vojska mora biti depolitizirana. S tim , izgleda, nisu se slozili i pojedini oficiri Armije BiH, odnosno Bosnjaci, kojih je na izborima u septembru 1998. bilo na kandidatskim listama vladajuce SDA stranke, mada je general Delic (deklarativno) porucivao "ili vojska ili politika, jer se na dvije stolice ne moze sjediti istovremeno".

Nadalje, Jelavic je svojim ukazom promaknuo i trojicu pukovnika u brigadirski cin - Mario Bradara, zapovjednik Trece gardijske brigade, Ivo Filipovic, zapovjednik Cetvrte gardijske brgade i Petar Barisic, zapovjednik Nastavnog regrutskog centra HVO-a u Capljini.

No, i u rangu brigadira HVO ima vise od predvidjenog broja, mada nije tolika razlika kao u odnosu generala, buduci da i Armija BiH ima pozamasan brigadirski "kor". Inace, prema dogovorenom, ukupan broj starjesinskog kadra izmedju Bosnjaka i Hrvata u VF mora biti 2 naprama 1,
s obzirom na to Armija BiH, kao dio VF, ima 23 hiljade vojnih profesionalaca, a HVO 10 tisuca. Uz to, od cetiri korpusa, tri su Bosnjacka a jedan hrvatski.

Sta je obecao ministar Prce?

Na temelju Daytonskog Mirovnog sporazuma, sve podatke o brojnom stanju u jedinicama i komandama VF, kao i o personalnom sastavu generaliteta, ima komanda SFOR-a u BiH, i na njoj je uskladjivanje rada Armije BiH i HVO, narocito broj generala. Otuda je federalni ministara obrane, Miroslav Prce, obecao da ce se broj od 19 generala HVO-a smanjiti,
ali na nacin da se dio starijih generala salje u mirovinu ili, pak, zamrzavanjem cina uz njihovo rasporedjivanje na rad u civilnim drzavnim organima, poput ministarstva na raynim novoima Federacije BiH.

Saopcenje koje su ovih dana zajednicki potpisali ministar Prce i zapovjednik SFOR-a, Montgomery Miegs - a u kojem se kaze da je nesporazum otklonjen - naglasava da se prekrsaji, slicni ovom Jelavicevom, ne smiju ponoviti. SFOR veli da ce zaplijenjeno oruzje HVO-a biti vraceno, no sta ce biti sa imenovanjima i promaknucima, to se u saopcenju "o pomirenju" ne navodi. Po svemu sudeci pokusava se naci kompromis, poput naknadne suglasnosti za dio unapredjenih, te odbijanja priznanja promaknuca drugima, poput Rasica.

U svakom slucaju, energicna akcija SFOR-a poslije Jelavicevih personalnih "egzibicija", samo potvrdjuje da medjunarodne vojne snage itekako prate i ocjenjuju sve sto rade entitetske vojske, te da se promovira isti arsin prema svima. To moze biti pouka ovdasnjim civilima i vojnim zapovjednicima da ne testiraju SFOR u svojim antidaytonskim potezima, ako je uopce zele cuti.

Djuro KOZAR (AIM SARAJEVO)