Godina nova, a mitinzi - stari?

Podgorica Jan 13, 1999

aim/pod/pubs/zi

CRNA GORA UOCI PRAVOSLAVNE NOVE GODINE

Crnoj Gori je, kako izgleda, Bozja pomoc opet potrebna. Samo zahvaljujuci njoj, kako je to ustvrdio predsjednik crnogorskog parlamenta Svetozar Marovic, januara prosle godine, nije doslo do krvoprolica kada je, prema zvanicnim ocjenama, na djelu bio pokusaj nasilnog rusenja ustavnog poretka u Crnoj Gori u kome je povrijedjeno 48 policajaca i desetak demonstranata.

A, evo, na godisnjicu tih demonstracija ponovo odmjeravaju snage Bulatovic i Djukanovic. Istina, ovog puta na pozive Bulatoviceve partije "svom narodu" da se 13.januara opet okupi na ulicama Podgorice odazvao se - mitropolit Srpske crkve Amfilohije. Preuzeo je inicijativu i odgovornost oko organizacije doceka Pravoslavne (Srpske) nove godine 13.januara, nastojeci, valjda, da i na taj nacin pokaze da je Crkva uvijek bila stozer oko kojeg se okupljao narod u stvaranju i ocuvanju svoje drzave. I zaista: zvanicni organizator skupa koji ce se odrzati ispred crkve Svetog Djordja u Podgorici su opstinska crkvena organizacija i Knjizevna zajednica Podgorice. Na taj nacin su otvorena i nova pitanja, prije svega ono: ciju igru igra mitropolit Amfilohije: Djukanovicevu, Bulatovicevu, ili - svoju?

"Za mene je 'Mali Bozic' praznik doma i kucne intime, mada mitropolit sigurno bolje zna ustrojstvo crkvenih tekstova koji opredjeljuju ponasanje svestenstva. Ako vladika ima plemenitu namjeru da crkva usmjeri narod na ljubav te veceri, onda je dobra njegova zamisao da crkva ima ulogu organizatora okupljanja mirnoga naroda oko crkve" - odmah je prokomentarisao predsjednik Narodne stranke i potpredsjednik Vlade dr Novak Kilibarda najavu da ce organizator masovnog doceka "Srpske Nove godine", koji je inicirala, Momirova SNP, biti Crkvena opstina Podgorice.

Crnogorska vlast pokazuje ocite znake strijepnje. Prvo su predstavnici trojne koalicije ostro u parlamentu upozoravali lidere SNP da ovog puta nece dozvoliti nerede. Potom je i drzavna televizija pokusala "osvijestiti narod" specijalnom emisijom

  1. januara u kojoj su prikazani incidenti od prosle godine. A crnogorska policija je unaprijed nagovijsetila da nece biti dozvoljeni skupovi ispred zgrade Vlade Crne Gore ili parlamenta.

Svetkovina ce se, dakle, odrzati u dvoristu podgoricke crkve Sveti Djordje, a "ponocno novogodisnje blagodarenje" sluzice licno mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije. Konacno se, eto, oglasio organizator trinaestojanuarskih "dogadjanja naroda" koje je proteklih mjeseci izazivalo razne politicke komentare i najavljivalo jos jednu burnu crnogorsku zimu. Cak je, krajem decembra, vanredna sjednica crnogorskog parlamenta bila posvecena mogucim politickim nemirima koje, kako smatraju celnici crnogorske vlasti, prizeljkuje Bulatoviceva Socijalisticka narodna partija. Osjecajuci delikatnost trenutka, sve parlamentarne stranke, poslije burne rasprave i razmjene medjusobnih optuzbi za politicku zloupotrebu vjerskih praznika, jednoglasno su usvojile ohrabrujucu izjavu. U njoj se, pored ostalog, navodi:

"Skupstina Republike Crne Gore konstatuje da podsticanje straha, verbalne prijetnje i stvaranje atmosfere mogucih gradjanskih sukoba mogu da opasno iracionalizuju politicki zivot Crne Gore. ...Tradicionalne i kulturne manifestacije koje su izraz duha naroda, obicaja i kulturnog nasljedja Crne Gore i koje su dio prava i sloboda zajemcenih Ustavom Crne Gore, ne mogu i ne smiju biti povod za nasilje i za ugrozavanje licne i imovinske sigurnosti gra|ana. Skup{tina poziva sve politicke stranke, politicare, lidere, drzavne funkcionere i pojedince, da odgovornim odnosom i duznom ozbiljnoscu, svojom politickom i ukupnom javnom aktivnoscu, preuzmu obavezu da pojedinacnim naporima pomognu ocuvanju i razvoju mirnog zivota u Crnoj Gori".

U medjuvremenu, lideri SNP morali su da i javno priznaju da njihova partija "ne stoji iza proslave, ali ce pozvati sve clanove da se pridruze slavlju" (Z. Zizic). Objelodanjivanje da ce organizator masovnog doceka pravoslavne Nove godine, koji je inicirao SNP, biti Crkvena opstina i Knjizevna zajednica iz Podgorice, Kilibarda je prokomentarisao: "Nikad nijesam cuo da su knjizevnici ravnopravno sa crkvom ista formirali. Ali, nadam se da ce to proteci u miru. A ako ne bude tako, onda ce biti kriva i crkva i knjzevnici."

Da li je rukovodstvo Socijalisti~ke narodne partije na mukama? Organizator je poznat i valja pozvati pristalice SNP da se okupe pod okriljem SPC. Ispada malo nezgodno: zbog saradnje sa crnogorskom vlascu mitropolit Amfilohije je odavno na "crnoj listi" SNP-a. Sada lideri Bulatoviceve partije moraju da pozovu svoje glasace na proslavu!? I kako sada, kada je "reformska SPC" organizator proslave organizovati reprizu 14. januara?

Ili je, mozda, mitropolit Amfilohije preuzimanjem organizacije unaprijed inkriminisanog skupa ustvari napravio uslugu suprotstavljenim stranama, a istovremeno i pobrao krupne poene kao "pomiritelj"?

Crnogorska policija ocito ne vjeruje u dobre namjere Bulatovica i njegovih partijskih drugova i zato se dan uoci doceka "srpske Nove godine" oglasila ostrim saopstenjem. "Po zavrsetku crkvenog programa smatracemo proslavu i zavrsenom, a bilo koji vid nastavka bio bi protivzakonit", istakao je, izmedju ostalog, Vuk Boskovic, pomocnik crnogorskog ministra policije. Boskovic nije propustio da¸naglasi kako ce "u slucaju nastupanja negativnih posljedica" biti preduzete "sve mjere prema organizatorima i vinovnicima, ukljucujuci i krivicnu odgovornost".

Ovakva reakcija visokog policijskog funkcionera izazvala je gnijev celnika Socijalisticke narodne partije. Zato je Zoran Zizic pozurio da konstatuje kako se "crnogorska vlast boji sopstvenog naroda". Predrag Bulatovic, potpredsjednik SNP je takodje konstatovao da Djukanovicev rezim namjerno forsira atmosferu straha i optuzio ovdsasnju vlast za dvojne standarde. "Kada Zoran Djinidjic najavi stotine hiljada demonstranata na ulicama Beograda onda to ovdasnji rezim naziva demokratijom, a kada se ovdje uredno prijavi slavlje Nove godine, onda je to pokusaj nasilnog rusenja sistema", ocijenio je Bulatovic.

Pomenute izjave samo govore o tenzijama koje dugo vec postoje u Crnoj Gori. Jer, od momenta kada je zvanicna "Pobjeda" "iz nezvanicnih izvora" objelodanila (13.novembra) - da Socijalisticka narodna partija priprema "reprizu" nemira od 14.januara prosle godine - u Crnoj Gori je rastao strah od mogucih posljedica. Narocito, poslije upozorenja koja su stizala iz vladajuce koalicije "Da zivimo bolje" da taj "docek" znaci pocetak nemira u reziji SNP, kao uvod u scenario disciplinovanja Crne Gore uz pomoc Vojske Jugoslavije.

Sam predsjednik Republike Milo Djukanovic izjavio je da je 14.januar 1998. bio "ruzan datum ruzne Bulatoviceve politike". i podsjetio da je to "bio to pokusaj drzavnog udara, koji je rezultirao povredama 48 policajaca". On je ne jednom podvukao da "Crna Gora nece dozvoliti ponovno nasilno rusenje vlasti". I premijer Filip Vujanovic je porucivao da "Crna Gora nece dozvoliti reprizu 14.januara". "Nesto sto treba zaboraviti kao dio ruznog sjecanja, oni sada, u formi obiljezavanja jednog vjerskog praznika, hoce da ponove. Hoce Crnu Goru da dovedu pred rizik haosa, rizik gradjanskog rata. Ubijedjen sam da Crna Gora to dozvoliti nece" - bio je vise nego jasan Vujanovic.

O scenariju, ali sa druge strane, govorio je, istovremeno, i savezni premijer Momir Bulatovic, ciju vladu Crna Gora ne priznaje. Prema njegovom misljenju "sirenje straha o nekim gradjanskim sukobima i gradjanskom ratu" izraz je politicke nemoci crnogorskih "reformista". Jer, kazao je, "ako ne mozete u svojoj Republici, pa onda i u Jugoslaviji, da obezbijedite podrsku, ne valja vam nista ni ona podrska koju dobijate iz nekih velikih centara moci".

Svoje vidjenje pretstojeceg okupljanja dali su i crnogorski liberali, koji sebe nazivaju "jedinom pravom opozicijom u Crnoj Gori". Oni smatraju da je sve ovo zamisljeno radi toga da bi i jedna i druga politicka grupacija jos jednom homogenizovale svoje pristalice.

Razumije se: najava proslave tzv. Srpske nove godine sama za sebe nija bila glavni povod za alarmantna upozorenja ovdasnje vlasti. Stalno dramatizovanje sukoba na relaciji Podgorica - Beograd naveli su brojne politicke analiticare da zakljuce kako Milo{evievic ima namjeru da upravo u ovom mjesecu izvede novi pokusaj destabilizovanja vlasti u Crnoj Gori. Najava masovnog politickog skupa u glavnom gradu Crne Gore, iza kojeg bi, zvanicno ili nezvanicno, stajao SNP koji zdusno podrzava Milosevica, doprinijela je da se samo kompletira moguci scenario.

Kontic i Perisic su januara 1998.godine poslije naslinih demonstracija odbili zahtjev dva Bulatovica (Momira i Pavla, saveznog ministra vojnog) da se vojska umijesa u unutrasnje sukobe i ubrzo, i zbog toga, bili smijenjeni. Nije bez neke ni cinjenica da je blagovremeno na opasnost od vojne intervencije ukazala i Medlin Olbrajt upozorenjem Milosevicu da zaustavi pokrete vojske prema Crnoj Gori. Jer, vojni analiticari cijene da se u slucaju da se Milosevic odluci da angazuje vojsku, ne bi koristio snage sa teritorije Crne Gore, vec Uzicki korpus i Trecu armiju, snage sa oboda, gdje je vec doveo za komandante svoje poslusnike. No, price o katastroficnim scenarijima ne moraju da se ostvare, ali ih ne treba odbaciti tek tako. Uostalom, da je sarajevski stari svat mogao znati da je upravo on dio scenarija za otpocinjanje rata u BiH, zahvalio bi na toj pocasti - da bude ubijen.

Branko VOJICIC (AIM, Podgorica)