DRAMA OSMORICE VOJNIKA

Podgorica Jan 12, 1999

Napetost na Kosovu

Sudbina otetih pripadnika Vojske Jugoslavije - ma kako to zvucalo surovo - lako moze odrediti sudbinu rata i mira na Kosovu

AIM, PODGORICA, 12. 1. 1999. (Od dopisnika AIM iz Beograda)

Ilegalna Oslobodilacka vojska Kosova (alb. UCK) zapocela je zimsku ofanzivu: 8. januara oko deset sati u zasjedi na prijevoju Dulje kod sela Birac na putu Pristina - Prizren ubijena su tri, a ranjena cetiri policajca; istog dana, dva sata kasnije, u blizini Starog Trga pored Kosovske Mitrovice, veca grupa clanova ove organizacije otela je osam pripadnika Vojske Jugoslavije (VJ). I to nije sve. Sukobi izmedu MUP Srbije i UCK vodili su se kod Podujeva u blizini sela Perani i kod sela Dragasinovci u opstini Dragasinovci, a kako saopcava Informativna sluzba komande Pristinskog korpusa VJ, jugoslavenski granicari su u nekoliko navrata onemogucili prelazak granice vecim grupama naoruzanih ljudi iz Albanije. Sve pobrojano desilo se u manje od dvadeset i cetiri sata posto su naoruzani kosovski Srbi uklonili dvodnevne barikade na prometnicama oko Pristine. Kao razlog za njihovo postavljanje, navedena je upravo eskalaciju oruzanog nasilja UCK.

ROKOVI I APELI

Trenutno, sve oci su uprte u dramu osmorice otetih vojnika. "Oni su imali zadatak da sluzbenim vozilom "PUH" prebace namirnice u jedan od objekata VJ", izjavio je general-major Radivoje Lazarevic, komandant Pristinskog korpusa. Po njegovim rijecima, tridesetak naoruzanih Albanaca je presrelo vojno vozilo i pucajci u zrak, primoralo vojnike na predaju.

Vojska je odmah po otmici obavjestila Misiju OEBS i sluzbeni Vasington, a verifikatori su pristupili posredovanju i pregovorima. U prvi mah, Pristinski korpus je dao rok UCK da otete vojnike oslobodi u roku od sest sati. Kada se to nije dogodilo, pjesadijske i oklopne jedinice VJ opkolile su su podrucje na kojem se nalaze oteti. Rok za oslobadjanje potom je jos pomjeran i u trenucima dok nastaje ovaj tekst, nema nikavih rezultata. Verifikatori OEBS-a navode da su osmorica vojnika zivi i da se prema njima korektno postupa. O cemu se razgovara, odnosno cime UCK uvjetuje oslobadanje, verifikatori ne zele obnarodovati - kako tvrde - zato da se ni sa cim ne ugroze pregovori.

General Lazarevic je u prvim satima krize najavio da ce, ukoliko izostane pregovaracko rjesenje, "Pristinski korpus oslobadjati svoju vojsku na svoj nacin". U medjuvremenu, u Kosovsku Mitrovicu su poceli stizati roditelji otetih vojnika. Oni su demantirali izjavu portparola Verifikacione misije OEBS-a Hajnca Nica da im je bilo omoguceno da telefonski razgovaraju sa svojim sinovima.

Otmica pripadnika VJ izazvala je zivu diplomatsku aktivnost. Generalni sekretar NATO Havijer Solana uputio je apel "da se vojnici odmah oslobode". U istom tonu su - uz osudu oruzanih aktivnosti UCK - i rekacije gotovo svih relevantnih faktora ukljucenih u rjesavanje kosovske krize. Verifikaciona misija OEBS-a ocjenila je da su "neodgovorne akcije UCK glavni razlog znatnog povecanja napetosti na Kosovu". U sjenci krize sa otetim vojnicima, sastali su se 11. januara u Beogradu predsjedavajuci OEBS-a, Knut Volebek i predsjednik SR Jugoslavije, Slobodan Milosevic. Poslije susreta Volebek je izjavio da je Milosevic prihvatio da produzi rok za oslobadjnje pripadnika VJ, ali je dodao da "vrijeme istice". Istodobno, u saopcenju iz Milosevicevog kabineta stoji "da organi vlasti nece tolerisati teroristicke aktivnosti, niti bilo ko od njih to moze da trazi". Na Kosovu se, na poslu pronalazenja rjesenja za mirno oslobadjnje, obreo i Kristofer Hil - americki ambasador u Makedoniji i posrednik u srpsko-albanskim pregovorima.

Pa ipak, cini se da UCK ni malo nije impresionirana pritiscima medjunarodne zajednice. Politicki predstavnici ove organizacije izjavili su: "Oslobodjenje - da, ali obostrano, jer i zarobljeni Albanci imaju pravo na zivot i slobodu". Bardilj Mahmuti, zastupnik UCK u zapadnoj Evropi rekao je u Zenevi da je moguce da bude oslobodjeno nekoliko vojnika u skorije vrijeme: "Nije vjerojatno da cemo ih sve osloboditi. Ocekujemo da Srbi oslobode bar neke Albance. Ako to ucine, mi cemo osloboditi vise vojnika. Ovo je sukob izmedju dviju armija. Oni su vojni zarobljenici".

PERSPEKTIVE

Ni malo nije uvjerljivo da su zasjeda u kojoj su stradali policajci i otmica pripadnika VJ samo izolovani incidenati. Prijevoj Dulje u zimskim mjesecima prakticno je jedina veza Kosova sa Metohijom posto je put preko Brezovice cesto zavijan. Na prijevoju duzine od 20 kilometra nalazi se nekoliko izoliranih policijskih punktova, dok je na samom vrhu borbena grupa VJ. Ukoliko bi UCK uspjela da tokom zimskih mjeseci bitno oteza komunikaciju ovim pravcem, uveliko bi dobila na vremenu i olaksala logisticke pripreme za akcije veceg stila na proljece. Tek tada bi se saznalo da li je rijec o namjeri da se zauzime jedan od kosovskih gradova ili bi se oruzane aktivnost pokusale prenijeti po cijeloj teritoriji pokrajine.

Ma o cemu da se radi, u pitanju je ipak takticka operacija. Strateski znacaj, medjutim, ima otmica osmorice vojnika. UCK ne krije da kroz pregovore o njihovom oslobadjenju nastoji steci formalno priznanje kao zaracena strana. Ukoliko bi to ovoj organizaciji - makar i na "mala vrata" - poslo za rukom, posljedice bi bile dalekosezne. To ne bi znacilo samo marginalizaciju politicara okupljenih oko dr Ibrahima Rugove, predsjednika Demokratskog saveza Kosova (alb. - LDK), nego bi se, vrlo vjerovatno, UCK nametnula i medjunarodnoj zajednici kao jedini autenticni zastupnik kosovskih Albanaca. U tom slucaju, svi bi dosadasnji pokusaji pronalazenja mirnog rjesenja za kosovsku krizu - ionako vrlo mrsavi - pali u vodu. Kako UCK ne odustaje od potpune nezavisnosti Kosova, sasvim je realno ocekivati da bi pokrajina na proljece ponovo mogla potonuti u nasilje.

Zbog narecenog cilja, UCK ce maksimalno nastojati da iskoristi krizu sa otetim vojnicima. Mnogi tvrde i da njeni komandanti smatraju da VJ i MUP Srbije nece smjeti da krenu u akciju nasilnog oslobadjnaja zbog hipoteke proslogodisnjih prijetnji NATO-a. S druge strane, u srpskoj javnosti raste raspolozenje da se konacno, ponovnom ofanzivom, UCK "skine sa dnevnog reda" i da je aktualna situaucija ponizenje i za vojsku i za drzavu. Ovdje se inzistira da je sada i medjunarodnoj zajednici postalo potpuno bjelodano da su aktivnosti naoruzanih Albanca nepodnosljive. Kosovski Srbi posebno isticu da su se, poslije povlacenja dijela policije i vojske, nasli u potpuno neodrzivoj situaciji.

U svakom slucaju, sadasnja pat situacija ima svoj rok trajanja. UCK se licitirajuci uvjetima za oslobadjanje otetih vojnika veoma lako moze preigrati i stavarno omoguciti Beogradu da dobije "zeleno svjetlo" od medjunarodne zajednice za vece oruzane akcije. Srbijanski rezim, opet, krivo moze protumaciti osude UCK iz svijeta i krenuti ne samo u nasilno oslobadjanje pripadnika VJ, vec i u ofanzivu koja bi zemlju ponovo dovela pod neposrednu prijetnju udara NATO-a. Jedno je sigurno - drama otetih vojnika nadrasla je njih same. Njihova sudbina - ma koliko to zvucalo surovo - lako moze odrediti sudbinu rata i mira na Kosovu.

Filip Svarm(AIM)