GLAS FRUSTRIRANIH

Sarajevo Jan 10, 1999

Osnovan Srpski intelektualni forum Srpsko Sarajevo

Banjaluka, 8. januar 1999. (AIM)

Poslednje subote u 1998. godini u Lukavici je osnovan Srpski intelektualni forum Srpsko Sarajevo (SIF). Osnivacka skupstina je finale bezbrojnih pokusaja intelektualaca iz pet opstina Srpskog Sarajeva (a uglavnom se radi o izbjeglicama iz sada federalnog dijela Sarajeva) da institucionalizuju vlastito promisljanje aktuelnog trenutka srpskog naroda i Republike Srpske.

Zapravo, prije vise od sest mjeseci osnovan je Univerzitetski intelektualni klub, na cijem je celu prof. dr Lubomir Zukovic. Klub prakticno nikada nije zazivio, pa je osnivanje SIF-a shvaceno kao sansa da se uhvati jedan od poslednjih vozova za aktivno ucesce "umnih glava" na ovim prostorima. Inace, predjasnji pokusaji formiranja ovog foruma nisu mogli da se otrgnu stegama gradskih (SDS-ovih) vlasti, koji su ove inicijative svojevremeno kvalifikovali kao "pokusaj osnivanja Socijalisticke stranke".

Osnivacka Skupstina SIF-a protekla je u, za mnoge, iznenadjujucoj atmosferi, prije svega zbog izostanka "sijedih akademskih glava". Nisu prisustvovali (iako su uredno pozvani) akademici Petar Mandic, Vojislav Maksimovic, Borisa Starovic, ali ni (takodje pozvani) predstavnici gradskih i opstinskih vlasti. Ta cinjenica za neke je bila i signal da formiranju foruma ne bi trebalo pristupiti na "tako niskom akademskom nivou". No, prevladalo je misljenje da prisustvo veceg broja univerzitetskih profesora, istaknutih privrednika i, narocito mladih ali vec afirmisanih intelektualaca predstavlja dovoljan nivo, te da se to ne smije trositi "cekajuci da se akademici umilostive da pokrenu inicijativu, ili da se udostoje da dodju kada je neko drugi pokrene". Ipak, za uvazene akademike vrata Foruma su ostala otvorena, kao i za "sve ostale koji mogu i zele da pomognu".

S druge strane, narocito mladji ucesnici Skupstine nezvanicno su izrazili izvjesno olaksanje zbog neprisustva akademika, jer je na taj nacin "Forum oslobodjen stega SDS vlasti kojima su neki akademici skloni".

O odnosu sarajevskih intelektualaca prema vlasti mozda najbolje govori podatak da gradonacelnik Srpskog Sarajeva Predrag Lasica nije prosao demokratsku proceduru izbora za clana Izvrsnog odbora SIF-a. Ima zato i onih koji smatraju da je SIF iskoristen za afirmaciju koalicije "Sloga".

Za pradsjednika SIF-a Srpsko Sarajevo izabran je Bozidar Avlijas, doktor ekonomskih nauka, covjek izuzetno bogatog iskustva, vec dugo zagazio u pozne godine, ali sa neobicnom zivotnom energijom. Potpredsjednik Foruma je prof. dr Roksanda Micic, a u Izvrsnom odboru je 19 clanova.

U Programu rada SIF-a za 1999. godinu nasla su se gotovo sva bitna pitanja: od sprovodjenja Dejtonskog sporazuma i Madridske deklaracije, analize funkcionisanja sistema drzavnih organa i institucija, rjesavanja problema izbjeglica, privatizacija, pa sve do informisanja, skolstva ili podizanja opste kulture gradjana.

Prema diskusijama na Osnivackoj Skupstini, vidljiva je frustracija sarajevskih intelektualaca uslovima u kojima zive, sto bi se moglo opisati kao "manjk asfalta, a visak sume" u onome sto se sada naziva Srpskim Sarajevom. Zbog toga ce se u SIF-u, cini se, prije svega pozabaviti projektom vec proklamovanog "strateskog znacaja Srpskog Sarajeva", ali i redefinicijom projekta izgradnje grada, od megalomansko-maglovitog do realnog i ostvarivog cilja. Prve akcije Foruma stoga ce mozda biti nerazumljive za one koji su dalje od Srpskog Sarajeva.

Ipak, projekti poput formiranja Zavoda za planiranje i izgradnju Srpskog Sarajeva, izrade regulacionog plana kao osnove za bilo kakvu izgradnju, pa i najavljene inicijative za integraciju dvije postojece u jednu opstinu, imace mnogo siru dimenziju i znacaj od "cisto lokalne stvari". Sarajevski intelektualci, naime, vise od svega bi zeljeli da najprije rijese sve dileme i zablude vezave za mikroprostor u kome zive, narocito zbog cifri koja pokazuje vise nego zabrinjavajuci odliv mladih, obrazovanih kadrova. A evidentna je i inferiornost u politickoj, ekonomskoj i kulturnoj sferi u odnosu na, recimo, Banjaluku.

Prva konkretna akcija SIF-a, prema predsjedniku dr Avlijasu, bice tribina americkog ambasadora Ricarda Kauzlarica na kojoj ce mu biti postavljeno pitanje svih pitanja: "Cija je Bosna?".

Goran Mihajlovic (AIM)