ARMIJA MALOLETNIH PRODAVACA CIGARETA

Skopje Jan 10, 1999

AIM JUNIOR Skoplje

Makedonija je poznata kao zemlja gde cifre koje beleze stepen nezaposlenosti dostizu blizu 300 hiljada nezaposlenih. Odluke politicara da ce otvoriti nova radna mesta (cifra koja dostize i do 50 000) koju je pomenuo bivsi premijer Makedonije), bila su samo obecenja koja se nikada nisu realizovala. Mnoge fabrike su bankrotirale, a zaposleni radnici u njima prezivljavaju zahvaljujuci socijalnoj pomoci. Tesko ekonomsko stanje koje se oseca svugde medju gradjanima jedne drzave koja prolazi krizu tzv. tranzicioni period, primoralo je gradjane da pronalaze razne forme za prezivljavanje. Prema brojnim analizama koje se mogu procitati u dnevnoj stampi, proizilazi da brojni fenomeni koji su cesto i u suprotnosti sa zakonima, upravo rezultat teskog ekonomskog stanja. Takva je pojava i preprodaja svercovanih cigareta od cije prodaje imaju dobit ne u tolikoj meri oni koji ih prodaju, koliko oni koji uspevaju da u Makedoniju unesu velike kolicine cigareta na cijim omotima nije zalepljena "kontrolana markica". Dakle, u gradovima Makedonije mogu se kupuiti dve vrste cigareta, sa istim nazivom, cigarete koje imaju "kontrolnu markicu" i one kojima nedostaje ovaj plavi papir.

Na desetine prodavaca cigareta je samo u Tetovu, gradu u Zapadnoj Makedoniji, koji u svako vreme i skoro na svakom mestu gde ima veceg prometa ljudi nude pakle cigareta razlicitih vrsta, obicno poredjanih u kutijama za cipele. Vecina njih su maloletni koji se necujno odazivaju na poziv klijenata tokom kuporpodaje cigareta.

B.E. 14-njak je jedan od onih koji prodaju cigarete na ulici. Po njemu, brojni su razlozi koji su ih podstakli da se bave ovom "profesijom". On je peti nezaposleni clan porodice koja prezivljava od jedne minimalne plate roditelja - radnika u fabrici, koja iznosi oko 200 DM. Svi ostali clanovi porodice (braca i sestre) su nezaposleni, pa je zato i ovo nacin za obezbedjivanje svoje i porodicne egzistencije.

"Ovo je veoma tezak rad", kaze on i dodaje da "osim fizickog umora oseca i psihicki, jer stalno vreba na prst koji ce ga pozvati". On time aludira na klijente u odnosu na koje uvek treba da bude "budan" i na policajce koji ih stalno jure smatrajuci ih svercerima.

Prema jednom drugom prodavcu cugareta N.K., vecina maloletnika koji se bave ovim poslom primorani su od strane njihovih roditelja, koji usled nemogucnosti da obezbede porodicnu egzistenciju moraju da pronalaze nacine za prezivljavanje. Jedan od tih nacina je i primoravanje dece da se bave prodajim cigareta. Po njemu, cigarete kojie oni preprodaju dobijaju od jedine osobe koja uspeva da ih svercuje u Makedoniju posredstvom razlicitih kanala. Preprodavci, kao i obicno za dobit imaju samo procenat. Njihov dnevni dobitak moze se kretati i do 300 denara (oko 10 DM). Kada smo kod sverca cigareta, treba istaci brojne slucajeve sverca cigareta koje prelaze granicu Makedonije. Kao i obicno one se donose iz susednih drzava. Slucaj konfiskovanja velikih kolicina cigareta od strane kompetentnih organa je jedan od dokaza da je ovaj oblik sverca veoma prisutan.

Vecina ovdasnjih analiticara ovu pojavu posmataraju u okviru citave serije drugih negativnih pojava koje prate period tranzicije. Oni ocenjuju da izlazak na ulice ove dece kako bi prodavali cigarete je posledica gubitka socijalnog statusa velikog broja porodica sa ugrozenom egzistencijom. Oni isto tako smatraju da ovo predstavlja neku vrstu opstanka za porodice koje imaju minimalna mesecna primanja ili koje jednostavno zive od socijalne pomoci. (Dovoljno je podsetiti se da samo u Tetovu 6 000 porodica zivi od socijalne pomoci, cija visina izrazena u novcu iznosi 100 DM.) Prema analiticarima, ovo je jedna od dimenzija ove pojave, ako se ima u vidu da su tokom ovog perioda citave porodice dozivele unutrasnje potrese.

Nexhbedin Shaqiri (novinar) tvrdi da uprkos tome sto su ova deca maloletna, niko im ne moze oduzeti pravo opstanka. Na kraju krajeva, kaze on, krivica nije do njih sto se bave takvom "profesijom", vec do nebrige drustva, jer i oni kao i sva deca njihovog uzrasta imaju pravo da zive sa preokupacijama tog zivitnog uzrasta. Njihovo proterivanje sa ulice ne moze se raditi putem policije, vec nekim socijalnim programom koji bi zadirao u socijalne probleme tih porodica.

Takvog su misljenja i ostali eksperti koji se bave ovom problematikom, koji veruju da ce nova vlada "za promene" uraditi nesto konkretno u tom pravcu. To su tvrdili i novi clanovi vlade. Oni ocenjuju da ce putem jedne stabilnije socijalne politike i drugih drustvenih mehanizama omoguciti da se izvrse potrebne korekcije ovih drustvenih defekata. Za sada maloletni prodavci cigareta i dalje lutaju sa kutijama cigareta u rukama. I Baskim i N.K. ne pomisljaju da prekinu sa ovim radom. Za njih nema nekog smisla promena vlasti. Oni sanjaju kako da postanu jednoga dana nezavisni od svojih gazda koji kao i obicno stoje negde iza scene.

AIM Tetovo Bardhyl ZAJMI