CEH PLACAJU GRADjANI U INOSTRANSTVU

Sarajevo Dec 2, 1998

Politicke igre oko novih bh. pasosa

AIM, Sarajevo, 02.12.1998. Stari bosanskohercegovacki pasosi sa ljiljanima, prema Zakonu o putnim ispravama koji je na snazi, vaze do kraja ove godine. To znaci da nakon 1. januara 1999. godine gradjani BiH koji ne budu imali nove, jedinstvene bh. putne isprave nece moci putovati u inostranstvo.

Ukoliko se postojeci zakon u medjuvremenu promijeni, za sta ima izgleda, moglo bi se desiti da stare putovnice sa ljiljanima vaze do 30. juna 1999. godine.

Vijece ministara BiH prije tri mjeseca usvojilo je prijedlog izmjena Zakona po kojem bi se rok vazenja starih isprava produzio za sest mjeseci. O ovom prijedlogu tek treba da se izjasni Parlament BiH, ciji je Predstavnicki dom tek konstituisan. Odnosno, za sada je neizvjesno kada ce se konstituisati Dom naroda drzavnog Parlamenta BiH, kako bi pomenuti prijedlog mogao usvojiti.

Novi, jedinstveni pasosi jos od ljeta ove godine se izdaju gradjanima BiH na cijeloj teritoriji. Madjutim, njihovo izdavanje za bh. izbjeglice i gradjane sirom svijeta jos nije pocelo. Do kasnjenja je doslo, prema podacima iz Ministarstva civilnh poslova i komunikacija Vijeca ministara BiH zbog toga sto diplomatsko-konzularnim predstavnistvima (DKP) nije isporucena potrebna oprema. Interesantna je cinjenica da je Njemacka drzavna stamparija, kojoj su bili povjereni poslovi oko izrade pasosa i instaliranja potrebne opreme, svojevremeno opremu za DKP-e dopremila u Sarajevo. Nadlezni u Ministarstvu vanjskih poslova BiH, medjutim, vratili su opremu, uz obrazlozenje da je nemaju gdje uskladistiti. Ova oprema uskoro bi se, prema informacijama iz Ministarstva za civilne polslove i komunikacije, direktno iz Njemacke trebala proslijediti DKP-ima BiH sirom svijeta. Samim tim, stvorice se uslovi da bh. gradjani u inostranstvu mogu podizati nove, jedinstvene pasose.

Vijece ministara BiH formiralo je radnu grupu koja bi trebala narednih damna obici DKP-e i utvrditi razloge zbog kojih se novi pasosi ne izdaju.

Spasoje Albijanic, ministar za civilna pitanja i komunikacije BiH, smatra da je u Ministarstvu vanjskih poslova BiH neosnovano stvorena takva atmosfera za neizdavanje novih putnih isprava. Odnosno, da se time onemogucava kontrola sredstava koja se prikupljaju po inostranstvu za izdavanje starih putnih isprava. Uz to, Albijanic smatra i da se na ovaj nacin onemogucava kontrola onih koji su nosioci starih pasosa sa ljiljanima a nisu drzavljani BiH. Albijanic cak smatra da bi, ukoliko dodje do nezeljenih posljedica zbog kocenja procesa izdavanja putnih isprava BiH u inostranstvu, neko trebao da snosi odgovornost.

Sidik Spahic, pomocnik ministra za konzularne poslove, u izjavi za novine odbio je tvrdnje da se zbog MVP ne izdaju novi pasosi. Izdavanje starih pasosa, iako je to vec odavno trebalo prestati, Spahic obrazlaze velikom zalihom starih knjizica i zeljom da se pomogne ljudima u inostranstvu kojima isticu isprave.

U DKP-ima tvrde da je za izdavanje putnih isprava, s obzirom na veliki broj izbjeglica, potrebno odredjeno vrijeme, pa samim tim i produzenje roka starim ispravama.

U Ministarstvu za civilne poslove i komunikacije Vijeca ministara BiH, smatraju da ne postoje razlozi za preveliku zabrinutost, jer ako se bez problema izdaju novi pasosi u Sarajevu, Banjaluci, nema nikakve smetnje da se to isto vrsi u Bonu, Briselu, Becu. Naravno, za potpunu zamjenu starih putnih isprava potrebno je odredjeno vrijeme.

Ministar vanjskih poslova, Jadranko Prlic misljenja je da nema potrebe za isticanjem problema sa izdavanjem novih putnih isprava izbjeglicama, tvrdeci da svi oni mogu doci u zemlju i normalno izvaditi nove putovnice. "Uostalom nigdje u svijetu se po DKP-ima ne vrsi produzenje putovnica, vec se to radi u domovini. Ovo sto mi radimo sada je jedinstven slucaj, jer su u pitanju izbjeglica", pojasnjava Prlic.

Ono, sto bi u ovom trenutku moglo biti problem jeste instaliranje centralnog racunara u Ministarstvo civilnih poslova, putem kojeg se kontrolise proces izdavanja putnih isprava i onemogucavaju kojekakve zloupotrebe. Za sada se tacno ne zna gdje bi mu trebalo biti sjediste.

Sidik Spahic, medjutim, tvrdi da ni to ne bi trebao biti problem. Po njegovim rijecima postoji dosadasnja centralna baza podataka svih imalaca pasosa BiH.

U iscekivanju instaliranja opreme po DKP-ima i pocetka izdavanja novih pasosa, ili eventualnog produzenja roka vazenja starih pasosa, vlasti u zemljama u kojima se nalaze ljudi iz BiH, ne mogu im produziti boravisnu vizu niti izdati novu. Ukoliko im pasos ne vrijedi najmanje pola godine. S obzirom da ovo nije nista novo u politici zemalja prema bh. izbjeglicama i gradjanima, predstavnici vlasti o tome su trebali misliti na vrijeme.

Sto se tice OHRca, oni smatraju da rjesenje ovog problema u potpunosti lezi na lokalnim vlastima, ali su ujedno spremni i podrzati produzenje roka vazenja starih isprava, ali u nekom prihvatljivom i razumnom periodu.

O problemima sa izdavanjem putnih isprava nedavno je raspravljalo i Predsjednistvo BiH, nalozivsi Ministarstvu za civilne poslove i komunikacije da nastavi i intenzivira rad na izdavanju novih bh. putnih isprava.

I dok se loptica nesporazuma prebacuje s jednog ministarstva na drugo, medjusobno okrivljuju pojedini ministri, ceh toga, po vec uobicajenoj praksi, placaju gradjani BiH, ovoga puta oni u inostranstvu.

Mirjana MICEVSKA (AIM, Sarajevo)