PRICE O VAMPIRIMA

Podgorica Nov 24, 1998

Niski mediji nakon novog Zakona o informisanju

AIM, PODGORICA 24. 11. 1998. (Od dopisnika AIM iz Beograda)

  • Trudimo se da publikujemo politicki neutralne karikature i ne trazimo vise u obliku novinarskih priloga odgovornost od vlasti za eventualne greske i propuste u vodjenju globalne politike. O tim problemima ne zele vise ni da nam govore nasi dosadasnji stalni saradnici - eminentni profesori prava, ekonomije, sociologije...Preostaju nam komunalne teme, servisne informacije, price o vampirima, ukrstenice, horoskopi, vremenska prognoza, komentarise novi sadrzaj niskog dnevnika "Narodne novine" glavni i odgovorni urednik Miroslav Zupanjevac.

Prisustvo pricica o vampirima, anemicnih tekstova i horoskopskih znakova na stranicama niskog dnevnika posledica su novog Zakona o informisanju Srbije. Sporni Zakon nakon mesec dana od stupanja na snagu nije primenjivan pred niskim prekrsajnim sudovima. Razlog za nerad sudija za preksaje svakako nije neazurnost patriotskih saveza, udruzenja zena ili domacica ili slicnih branioca Ustava i poredka (dosad su ove organizacije bile najagilnije u tuzbama protiv medija) vec utisavanje niskih novinara ili vlasnika medija koji su sa prilicnom mirnocom prihvatili novi Zakon. Jednostavno, kriticne price o rezimu, price o krivcima za stanje u kome se nalaze gradjani, a koje oni sami vrlo dobro osecaju vise se ne mogu ni procitati niti videti ili cuti u Nisu. Par TV kuca u gradu, koje su se barem trudile da kako tako informisu gradjane o svim dogadjajima, poslednjih mesec dana prenose sture agencijske vesti i emituju priloge sa temama koje nikako ne smeju biti kriticne ili polemicne.

"Ne poznajemo ni jednu normalnu drzavu u svetu ciji parlament ukida slobodu informisanja, a veliki broj novinara proglasava unutrasnjim neprijateljima koje treba kazniti po hitnom postupku. Ali zato znamo neke vlastodrsce koji su zabranjivali novine, "drugacije" gradjane slali u gulage i spaljivali knjige. Takve je istorija proglasila diktatorima, boljsevicima i fasistima", navodi se u pismu kojim je grupa niskih novinara zatrazila od predsednika SRJ Slobodana Milosevica, ministra za informacije Srbije Aleksandra Vucica i predsednika Srpskog pokreta obnove (SPO) Vuka Draskovica povlacenje Zakona o javnom informisanju i ostavku ministra Vucica jer je donosenjem 'zakona protiv informisanja' sam sebe ukinuo". Pismo grupe novinara, koji isticu da, ne pristaju da im vlast oduzme pravo da slobodno i profesionalno rade svoj posao, "osecajuci snaznu odgovornost prema profesiji i prema gradjanima", jedina je reakcija Nislija na Zakon. Medju potpisnicima su i oni novinari koji su zbog tog Zakona pristali da objavljuju pricice o vampirima, ali i oni koji su zbog Zakona ostali bez novina i posla,tacnije cije su beogradske redakcije pokaznjavane i zatovrene.

"Ne mogu da odgovaram za izjave sagovornika u mojoj emisiji, a niti mogu niti hocu da da im odredjujem sta bi trebalo da kazu. Tim pre sto su "Rasprave" polemicka i politicka emisija ciji je cilj da svako kaze sta misli", kaze novinar i autor politicke emisiji "Rasprave" na niskoj Televizji TV 5 i jedan od potpisnika pisma Zoran Marjanovic koji je odlucio da "zbog clana

  1. Zakona o informisanju do daljnjeg zamrzne svoju emisiju". Prema njegovim recima clan 30. Zakona o informisanju prakticno zabranjuje rad novinarima u elektronskim medijima. "Ovaj Zakon unosi u nas politicki zivot najbitnije elemente fasizma, a to su sputavanje slobode misljenja i govora i agresivna represija", tvrdi Marjanovic koji je u svojoj emsiji bio domacin vecini politickih lidera Srbije medju kojima i predsedniku Srbije Milanu Milutinovicu, lideru SRS Vojislavu Seselju, ministru informacija Aleksandru Vucicu i drugima.

Mala grupa novinara samokriticno istice i da od odgovornosti za opstanak Zakona ne mogu da pobegnu ni kolege novinari, koji su odmah nakon kaznjavanja i zabrane nekoliko medija pristali da zacute i pisu kako im govore ali i pojedine "takozvane demokratske stranke, koje nisu iskoristile svu politicku i parlamentarnu snagu da Zakon o informisanju bar ozbiljnije napadnu u parlamentu ili van njega".

"Zakon o informisanju predstavlja necivilizacijski i nedemokratski cin srpske Vlade i jos jedan minus u politici Srbije koja se sprovodi od 1990. godine do danas. Ovo je samo jos jedan korak nazad i pokusaj da se zabrani istina u Srbiji koji pokazuje i nameru rezima da Srbijom vlada politikom straha", tvrdi predsednik IO Skupstine grada Branislav Jovanovic koji istice da "strepi za lokalne medije" ciji je osnivac Skupstina grada.

Slicnu ocenu Zakona o informisanju izneo je i niski gradonacelnik Zoran Zivkovic koji u novom Zakonu vidi nastavak "projekta koji se zove Srbija u mraku ili totalitarna Srbija". "Ovaj projekat je poceo izbornom kradjom na lokalnim izborima

  1. godine, preko Zakona o Univerzitetu i nastavljen Zakonom o informisanju. Verovatno da u bolesnim mislima nekih ljudi sledi zakon o zabrani Nevladinih organizacija (NVO), potpunim ukidanjem lokalne samouprave i na kraju zabranom politickih stranaka", tvrdi Zivkovic koji dodaje da je "cilj svega" pokusaj vlasti da sakrije svoje poraze "koji su doveli do toga da smo postali Kuba u Evropi". Niski gradonacelnik i potpredsednik Demokratske stranke koja u Nisu nije zadovoljna lokalnim medijima, jer favorizuju SPO i Vuka Draskovica, za razliku od Jovanovica "ne vidi opasnost" od novog Zakona o informisanju, za lokalne medije ciji je osnivac Skupstina grada. `Glasilima ciji je osnivac Skupstina grada Zakon o informisanju ne moze uciniti nista jer Niska televizija nema dozvolu za rad, pa se na nju taj zakon i ne odnosi. Ne moze se zabraniti nesto sto formalno ne postoji dok lokalni dnevnik "Narodne novine" ne rade nista sto je protivno zakonu", objasnjava Zivkovic.

Oni koji su sa radoscu docekali Zakon, odmah su skoro cinicno primetili da "oni koji zele da lazu i nakon usvajanja novog Zakona o informisanju mogu to da rade i dalje ali je sada cena lazi visoka". Prema recima portparola niskih socijalista Veroljuba Jovanovica u Nisu nema primera za drakonsku primenu Zakona o informisanju, ali postoji manipulacija uredjivackog tima lokalnih medija tako da se "ne pustaju informacije koje se odnose na celnike pojedinih stranaka". Njegov kolega iz republicke koalicije i potpredsednik Skupstine Srbije Dragoljub Stamenkovic je izrazio zadovoljstvo radom niskih medija u uslovima novog Zakona o informisanju. "Izjave se objektivno prenose, postoje i kritike Vlade i vlasti ali vise nema ruzenja drzave, srpskog naroda i petokolonaskog delovanja, cime je ispunjena svrha novog Zakona", ponosno istice Stamenkovic, koji je pre usvajanja Zakona prozvao pojedine niske medije da reemitovanjem programa stranih radio i TV stanica sire defetizam i nepoverenje u rad drzavnih organa.

Iscekujuci pravovernu reakciju lokalnih udruzenja za odbranu lika i dela i udruzenja domacica i patriota, Nislijama u uslovima Novog Zakona o informisanju ostaju rebusi, ukrstenice i horoskopi i muzika u kojoj ce uzivati sve dok urednici Srbije ne odluce drugacije, i dozvole im male doze informacija koje cesto deluju strasnije od svih prica o vampirima u Srbiji.

Zoran Kosanovic (AIM)