SOFIJA: URA ZA POBEDU VMRO-DPMNE!
AIM Sofija, 23.11.1998
Neskrivena radost obuzela je Bugarsku posle izborne pobede VMRO-DPMNE na parlamentarnim izborima u Makedoniji. Zvanicne vlasti docekale su rezultate sa optimizmom da ce se najzad odnosi izmedju dve zemlje poboljsati. I obicni ljudi, i sampa podjednako su se radovali uspehu opozicije, ne krijuci nadu da ce najzad biti stavljen kraj antibugarizmu u politici Skoplja prema Sofiji i da ce gradjani s obe strane granice moci slobodno da komuniciraju, bez straha da mogu biti optuzeni za izdaju.
Bugarska i Makedonija treba sto pre da rese jezicki spor, kategoricni su svi drzavnici u Sofiji. Ovo nereceno pitanje i dalje sputava bilateralne odnose. Trenutno 23 medjudrzavna sporazuma cekaju da budu potpisana jer se to nije moglo dogoditi za vreme vlade Branka Crvenkovskog. Razlog - Bugarska odbija da prizna makedonski jezik, a Skoplje ne pristaje na kompromisne varijante - njih 13. Bugarski vladajuci politicari se nadaju da ce jezicki problem u najskorije vreme biti resen. Najprihvatljivija formula prema njima je da se ugovori potpisuju na zvanicnim jezicima shodno ustavima Makedonije i Bugarske. "Ovako Bugarska dobija garancije da nece uslediti pretenzije o postojanju manjina, dok s druge strane Makedonija resava svoj problem, a da se pri tome ne pominje pojam makedonski jezik. "Jezicki problem nije izmislila partija Crvenkovskog da bi se blokirali bugarsko-makedonski odnosi", rezonovao je lider bugarskog VMRO Krasimir Karakacanov cija je partija koalicioni partner vladajuceg SDS (Saveza demokratskih snaga). Smena vlasti u Skoplju pokrenuce resavanje osnovnog problema, smatra i ministar spoljnih poslova Nadezda Mihajlova. Ona je takodje pristalica ideje da se ugovori potpisuju na dva zvanicna jezika.
Ukoliko su SDS i VMRO-DPMNE dve antikomunisticke snage u Bugarskoj i Makedoniji, sadasnji vladajuci krugovi u Sofiji nadaju se da ce partija Ljupceta Georgievskog okrenuti ledja prosrpskim dogmama iz godina bivse zajednicke Jugoslavije, prema kojima je Bugarska bila neprijatelj Makedonije. Bugarski politicari ne nameravaju da u odnosima sa Makedonijom na bilo koji nacin pokazuju aspiracije prema svom susedu
- nesto sto se inace pretvorilo u osnovnu tezu anti-VMRO agitacije iz vremena upravljanja SDSM i Crvenkovskog. Bugarska zeli jedino da se odrzavaju normalni kontakti koji odgovaraju istorijskim realnostima. U prilog te svoje pozicije u Sofiji uvek naglasavaju da je Bugarska bila prva zemlja koja je priznala novu nezavisnu drzavu Makedoniju. U nesto kasnijem periodu, medjutim, vlada Crvenkovskog prioritetno je odrzavala dobre odnose sa Srbijom, a sa Grckom koja ne samo sto ne priznaje ime Makedonije, nego i samu drzavu , ucinila je i neke kompromise. Uprkos svemu tome Bugarska nije okrenula ledja svom susedu i cak jedino ona pruzala mu je podrsku u vreme ekonomske izolacije.
VMRO-DPMNE ce biti politicka snaga koja ce upravljati sudbinom svoje zemlje sa tacke gledista makedonskih interesa. Od njih ne bi smo zeleli nista vise nego razuman dijalog, saslusanje pozicija i oslobadjanje starih komunistickih ideologema i predrasuda. Bugarska i makedonska vlada stite svoje interese. Treba da nadjemo tacku presecanja tih interesa koja bi bila od interesa za obe zemlje", izjavio je predsednik Petar Stojanov na dan druge godisnjice svog mandata.
Premijer Ivan Kostov, poznat svojim antikomunizmom, takodje nije sakrio svoje razocaranje zbog koriscenja antibugarske teze u predizbornoj kampanji. U danima oko izbora u Makedoniji je bilo strasno mnogo provincijalizma. Zabrinjava cinjenica sto je u unutarpoliticku borbu uneta spoljna karta - nijedna druga zemlja nije sebi dozvolila tako nesto. Antibugarska kampanja za vreme izbora u Makedoniji izraz je iskompleksiranog ponasanja. Nijedan bugarski politicar nije ucinio bilo kakvu izjavu u vezi sa izborima u Makedoniji", izjavio je premijer Kostov, izrazavajuci nadu da ce se posle pobede VMRO-DPMNE bilateralni odnosi naglo poboljsati. "Citav region zainteresovan je da se u Makedoniji sto pre pojavi jaka vlada", dodao je premijer.
Lideri opozicione socijalisticke partije (BSP) takodje su izrazili radost zbog uspeha VMRO, ali su ujedno upozorili da treba paziti na preterani optimizam. "Treba da pazimo da slucajno ne ugusimo u svom zagrljaju nove upravljace u bratskoj Makedoniji. Pustimo ih da udare temelje jednog novog upravljanja sto ce stvoriti drugu klimu u odnosima izmedju dve zemlje. Ovako ce bar na odredjeno vreme neki istorijski sporovi ostati po stranu", izjavio je lider socijalista Georgi Prvanov, inace istoricar po obrazovanju.
Mozda izbori u Makedoniji ne bi izazvali toliko veliki interes u drustvu, da nisu bile akcije makedonskih granicnih vlasti na dan odrzavanja drugog izbornod kruga. Novinari lista "24 casa" i Radio Blagojevgrada nisu pusteni na teritoriju Makedonije i vraceni su u Bugarsku posto im je udaren crni pecat u pasosima. Ekipe su inace imale redovnu akreditaciju makedonskog MIP-a ali i pored toga nisu pustene. Niko od sluzbenika na granicnom prelazu nije dao objasnjenje cime su reporteri povredili zakone Makedonije. Prema opstem misljenju to su bile poslednje bespomosne manifestacije jedne vlasti koja vec odlazi. Predsednik Stojanov je izjavio da ovaj neugodni incident nema nista zajednicko sa demokratskim pravilima komunikacije izmedju dve drzave. Ministar inostranih poslova Nadezda Mihajlova urucila je zvanicnu notu ambasadoru Makedonije u Sofiji Nikoli Todorcevskom. "On se ponasao prilicno arogantno za vreme svog susreta sa ministrom Mihajlovom", izjavio je njen zamenik Marin Rajkov. Ambasador je pozvan u MIP da bi bio upoznat sa protestom bugarskih novinara. sastanak je zakazan za 2. novembar u 15 casova. Todorcevski se pojavio 3 minuta ranije, a Mihajlova je zakasnila 7 minuta. Vec petog minuta Todorcevski je zatrazio od protokola da mu bude objasnjen razlog za kasnjenje i hteo je da ode. Ipak, sacekao je ministra, koracajuci nervozno. Za vreme susreta ponasao se dosta grubo. "Nasa pozicija, a naime da su povredjena prava novinara bice beskompromisna. Zao mi je sto se to nije dopalo gospodinu ambasadoru. Ono sto se dogodilo nedopustivo je za bilateralne odnose i pokazuje zasto do sada oni nisu isli", izjavila je sef bugarske diplomatije Nadezda Mihajlova.
AIM Sofija
GEORGI FILIPOV