NOVA OPTERECENJA ZA GRADJANE
Sta donosi novi poreski paket vlade Srbije
Novi poreski paket, koji treba da uveca drzavne prihode za 2,3 milijarde dinara, donosi niz dodatnih opterecenja, koja ce na samom pocetku 1999. godine izazvati poskupljenja.
AIM, PODGORICA 18. 11. 1998 (Od dopisnika AIM iz Beograda)
Pod vidom poreske zastite domace privrede i ravnomernijeg poreskog opterecenja vlada Srbije pripremila za 1999. godinu novi poreski paket koji ce, bez sumnje, staviti gradjane i privre-du pred znacajne dodatne izdatke. Kao sto se i ocekivalo Skupstina Srbije je pocetkom ove nedelje i usvojila sve vladine predloge.Prelozene poreske stope trebaju da uvecaju prihode iz ovog izvora za 2,3 milijarde dinara ( oko 300 miliona DEM ), ali ce ona biti i veca od vladinog racuna, jer nadlezni skupstinski odbor nije prihvatio da se smanje akcize za neke proizvode kao sto su kafa, cigarete i pojedina alhoholna pica.
Za predlozeni poreski paket republicki ministar za trgovinu Zoran Krasic izjavio je da donosi radikalne promene u ovoj oblasti, a sindikat se energicno usprotivio njegovom usvajanju, kao i pojedine politicke stranke, poput SPO i Nove demokratije. I pored toga vlada je bezbrizno izasla pred republicke poslanike, jer su njen predlog vec podrzale stranke, koje u parlamentu Srbije imaju ogromnu vecinu.
Prema tome, na osnovu poreza, ne treba ocekivati pojeftinjenja, ali zato ce biti znacajnih poskupljenja, pre svega proizvoda iz uvoza i luksuzne robe. Trgovci ce novogodisnje praznike provesti u izracunavanju novih i vecih uvoznih cena higijensko kozmetiskim proizvodima, zatim odece i obuce iz uvoza. Naime, vlada se odlucila da opstu poresku stopu od 20 odsto primeni i na pojedine proizvode kao sto su samponi, deterdzenti, puderi, obuca, odeca, rublje, koji su do sada bili optereceni nizom poreskom stopom u cilju zastite standarda. Sada je prevladalo opredeljenje za zastitu domace proizvodnje, tako sto je vladi ostavljena mogucnost da domacoj proizvodnji ovu poresku stopu prepolovi, odnosno smanji na 10 odsto. Zato se ocekuje da ce domaci konfekcionari, obucari, kao i proizvodjaci deterdzenata i kozmetike biti odmah pocasceni smanjenjem poreza na njihove proizvode.
Novost u poreskoj politici predstavlja opredeljenje da se porez na promet placa vec kod izlaska robe iz fabrike. Na taj nacin treba da se sprece spekulacije i potkresu krila sivoj ekonomiji. Na udaru su pre svega benzin i ostali naftni derivati, kao i pojedine vrste gradjevinskog materijala, kojima se trguje ilegalnim kanalima. Tako je cement potpuno nestao iz legalnih trgovina i on se jedino moze nabaviti preko povlastenih kupaca, koji imaju monopol nad njegovom proizvodnjom.
Na derivate nafte ( benzin, ulje za lozenje, dizel gorivo) porez bi placao iskljucivo uvoznik na samoj granici i to na proizvodnu cenu. Ako je nafta preradjena u domacoj rafineriji, onda bi porez obracunavala, odnosno placala sama rafinerija. Akciza, kao posebna vrsta pore za uvodi se na sva vestacka bezalhoholna pica ( koka kola i sl. ) u visini od 10 odsto. Akciza na zlato i zlatni nakit, prirodno drago kamenje i bisere povecava se s 15 na 20 odsto, a na kozu reptila i krzno s 15 na 30 odsto. Vlasnicima vise stanova, koji stanove izdaju u zakup bice povecan porez za 50 odsto.
Da se ne bi zloupotrebljavao institut oslobodjanja od poreza u reproduktivnom lancu, sto su pored gradjevinara koristili i drugi, tako sto bi se robi zameo trag, pa je tako izbegavano placanje poreza, vlada se odlucila da se formulari s izjavama ( potvrda da je roba namenjena za daljnju reprodukciju ) stampaju na posebnoj hartiji i nece vise moci da se kupe u knjizarama, kao dosad, vec samo kod poreskih organa. Na taj nacin treba da se omoguci neposredan uvid u kretanje robe za reprodukciju.
Sitni trgovci i ugostitelji, kojih je sve vise, moci ce i dalje robu da nabavljaju u maloprodaji. U tom slucaju, odnosno ako imaju racun, oni ne bi na isti proizvod obracunavali dadatni porez na p romet. Sto se tice preduzetnika oni i dalje mogu da nabavljaju raznu vrstu opreme, osim uvoznih automobila, ali im se uvodi porez od 2 odsto. Istovetan porez predvidjen je za taksiste, auto skole i rent-a-kar kod uvoza automobila, kojeg ne smeju da otudje u narednih pet godina. U protivnom duzni su da plate puni porez, zajedno s kamatom. U uvoz automobila mogu da se upuste samo u slucaju ako su izmirili sve druge poreske obaveze.
Iako je obiman poreski paket upucen poslanicima s objasnjenjem da se njime nastoji uspostaviti jed instveni uslovi privredjivanja na jugoslovenskom trzistu vlada Srbije morace da usaglasi dve stvari sa federalnom vladom. Rec je o osnovnoj poreskoj stopi, koja u Srbiji iznosi 20 odsto, a na saveznom nivou je predvidjena od 21 odsto, kao i porez kod nabavke opreme koji je u Srbiji 2, a u Jugoslaviji 3 odsto. I dosad su se poreske stope prilicno razlikovale izmedju Srbije i Crne Gore, sto je izazivalo ceste nesporazume, jer su prakticno postojali razliciti uslovi privredjivanja u dve federalne jedinice. Posle poslednjeg susreta ministara finansija iz dve republike dato je saopstenje prema kojem su medjusobni stavovi oko ujednacavanja poreskih stopa priblizeni.
Novi poreski paket predstavlja svojevrsnu vladinu
novogodisnju cestitku
gradjanima, koji ce tek, prvih dana
januara, kada budu videli nove cene, shvatiti u kojoj meri ce
njihovi kucni budzeti biti izlozeni dodatnim troskovima. Nova
poreska opterecenja predstavljaju inflatoran potez, ali pored
toga imace i druge posledice. Eksperti predvidjaju da ce njime da
bude ugrozen kurs dinara, cija je vrednost poljuljana i zbog
nedavnog uvodjenja citavog niza taksi. Zbog toga je nastao i
kratki spoj
s Republikom Srpskom, koja je u medjusobnom platnom
prometu s Jugoslavijom primenila ulicni kurs, koji se smatra
realnijim od zvanicnog. Jugoslavija je uzvratila prekidom
dinarskog platnog prometa kao kontramerom, nastojeci da ublazi
pometnju na sivom deviznom trzistu.
Pored novog poreskog paketa vlada Srbije je najavila i novo poskupljenje administrativnih i drugih taksi, tako da ce i one imati svoj uticaj na lancano povecanje cena, tim pre sto se takse drasticno povecavaju ( tri do pet puta ). Povecane su i prekrsajne kazne u saobracaju, tako da one najvece, koje se mogu naplatiti na licu mesta ( hiljadu dinara ) iznose priblizno koliko i prosecna jednomesecna plata.
Vladino opredeljenje da iz poreskih izvora namakne dodatna sredstva je samo znak da Srbija nece moci pouzdano da racuna na financijsku podrsku iz inostranstva, kao ni na bolje izvozne pogodnosti. Evropska unija se vec izjasnila da Jugoslavija ne ispunjava uslove za vracanje povlastica kod kupovine njene robe. Ukidanje ovih povlastica znacajno su uticale na jugoslovenski izvoz u ovoj godini, koji je povecan za svega 2,7 odsto, a ekonomskom politikom je bilo predvidjeno da se poveca za oko 28 odsto.
Povecanje poreskih opterecenja odrazice se i na zapocetu privatizaciju, iako je predvidjeno da se porez na akcije ne placa tri godine. Smanjenjem kupovne moci umanjice se i mogucnost da se u proces privatizacije ukljuce sredstva stanovnistva, jer ce gradjani najpre morati da se pobrinu za pokrivanje naraslih troskova zivota. Novi poreski paket ostavlja i utisak da gradjane i u narednoj godini ocekuje dodatno stezanje kaisa, odnosno jos veci izdaci za osnovne zivotne potrebe.
Ratomir Petkovic (AIM)