Ocekuje se prvostepena presuda

Sarajevo Nov 12, 1998

Povodom novog sudjenja sedmorici Bosnjaka u Bijeljini

SARAJEVO, AIM, 11.11.98. Prvo sudjenje sedmorici Bosnjaka koji su prezivjeli srebrenicku tragediju krijuci se mjesecima po okolnim sumama i 10. maja

  1. godine samovoljno se predali americkoj patroli IFOR-a, koja ih potom 16. maja predaje policiji u Zvorniku - pocelo je 17. aprila 1997. godine pred Osnovnim sudom u Zvorniku zbog navodnog nezakonitog posjedovanja vatrenog oruzja i ubistva cetvorice Srba, drvosjeca. Predsjednik sudskog vijeca Petar Stjepanovic obavijestio je Sud da advokati iz Federacije mogu prisustvovati sudu samo kao savjetnici ili asistenti, a ne kao izabrani branioci iz Republike Srpske. Advokati iz Federacije - Bakir Pasic, Mensur Radoncic i Mirsa Muharemagic - zatrazili su odgodu sudjenja da bi rijesili ovau uputu, ali je sudsko vijece Republike Srpske odbilo njihov zahtjev, nakon cega oni napustaju sudnicu. Po okoncanom pretresu, 22. aprila, Osnovni Sud u Zvorniku izrekao je usmenu presudu kojom su Ahmo Harbas, Nedzad Hasic i Behudin Husic osudjeni na dvadeset godina kazne zatvora zbog navodno pocinjenih ubistava.

Svi optuzeni proglaseni su krivim za nezakonito posjedovanje vatrenog oruzja i stoga je svaki od njih osudjen na jednu godinu kazne zatvora, s tim sto im je period proveden u istraznom zatvoru uracunat u kaznu.

Michael Steiner, pomocnik prvog Visokog predstavnika za BiH Karla Bildta, ocijenio je sudjenje sedmorici Bosnjaka "sramnim procesom" . U pismu upucenom tadasnjem predsjedniku Vlade Republike Srpske, Gojku Klickovicu, Steiner je istaknuo da je ovo sudjenje jasan korak nepridrzavanja onoga sto je u Ustavu Mirovnog sprazuma za BiH zapisano: "Osnovni sud u Zvorniku je primio instrukcije Ministarstva pravosudja RS da ne dozvoli postojanje pomocnika odvjetnika" naveo je dalje Steiner i naglasio kako misli da sudjenje ponovno mora biti obavljeno onako kako je propisano Ustavom. On je podsjetio Klickovica da je o tome Karl Bildt razgovarao sa Biljanom Plavsic u Banja Luci, koja se slozila s tim da onaj ko se brani na sudu Republike Srpske ima pravo na vlastitog odvjetnika. Ovom prilikom Steiner je naveo i cinjenicu da sudjenju nisu prisustvovali Ombudsmeni i dodao kako su instrukcije Ministarstva pravosudja RS-a "jednostavno sramne".

Uredu Ombudsmena za ljudska prava za Bosnu i Hercegovinu u Sarajevu obratila se medju prvima sestra Behudina Husica. Predmet je, po rijecima pravnog strucnjaka Farisa Vehabovica, registrovan i nakon toga je otvorena istraga. Isto se uradilo i sa predmetima ostalih okrivljenih preko njihovih advokata iz Tuzle, Bakira Pasica, Mensura Radoncica i Mirse Muharemagic. Okruzni sud u Bijeljini (u medjuvremeno dolazi do izmjena u sudstvu RS) postupajuci po zalbama podnosioca, 31. decembra 1997. godine donosi rjesenje o ponistenju prvostepene presude donesene od strane Osnovnog suda u Zvorniku, a predmet se dostavlja Okruznom sudu u Bijeljini.

Novo sudjenje sedmorici Srebrenicana od kojih se cetvorica brane sa slobode, a nalaze se u Tuzli, pocelo je 26. marta ove godine. Po rijecima portparola OHR-a, Alexandre Stiglmayer, OHR je trazio i dobio termin drugog sudjenje. "Mi smo sretni da sud u Bijeljini radi posteno", istice Stiglmayer i dodaje kako OHR koji prati ovaj proces nece intervenirati na odluku suda ukoliko dokazi budu uvjerljivi, pravicni i u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Pravni ekspert Faris Vehabovic, koji ispred Omudsmena vodi ovaj slucaj, smatra da je preuranjeno davati bilo kakve ocjene o nacinu vodjenja postupka dok se ne donese sudska odluka suda. Hipoteticki moze postojati situacija u kojoj mogu, kako kaze, formalne predpostavke za odrzavanje fer sudjenja biti ispunjene, a da konacna presuda bude zasnovana na dokazima na kojima se po Zakonu o krivicnom postupku ne moze zasnovati sudska presuda. "Automatski bi se imala obrnuta situacija nefer sudjenje i to bez ulazenja u meritun presude" istice Vehabovic i dodaje da zbog toga nije uputno davati bilo kakve ocjene dosadasnjeg toka sudjenja.

Bakir Pasic, jedan od trojice advokata koji u Okruznom sudu u Bijeljini zastupa sedmoricu Srebrenicana kaze kako cesto posjecuje Behudina Husica, Nedzada Hasica i Ahmu Harbasa koji se nalaze u zatvoru u Bijeljini. Navodeci cinjenicu da ih ovdje niko ne tuce i ne muci, u odnosu na period dok su boravili u policijskoj stanici u Zvorniku i tamosnjem zatvoru, Pasic kaze kako nije zadovoljan kako sada postupaju prema njima. "Dizu ih u pet sati ujutru, dozvoljavaju im setnju od 15 do 20 minuta, a potom od 9 sati ujutru do 10 uvece moraju da sjede na klupi, bez ikakvih radnih aktivnosti. Vise od 2,5 godine ta djeca su u pritvoru i krajnje je vrijeme da se ovaj sudski proces okonca", veli Pasic i dodaje da on i njegove kolege, prema stanju u spisu i prema onom sto optuzeni kazu, nemaju nikakvih dokaza da su Husic, Hasic i Ahmo Harbas pocinili djelo za koje im se sudi. Istice da nije potvrdjeno da su lica za koja ih terete u optuznici ubijena i da njihova tijela nisu pronadjena. "Njih trojica su bili obicni civili i nisu bili naoruzani kada su se predali patroli IFOR-a", kaze Pasic i tvrdi kako je "prisutna policijska montaza", te da su njihove izjave date pod prisilom, nakon torture mucenja kojoj su bili izlozeni. Po Pasicu, nema nikakvih vjerodostojnih dokaza da ponovo budu osudjeni, a ako se to i dogodi, to bi bila tek prvostepena presuda poslije koje slijedi zalbeni postupak na svaku optuznicu. Ovaj advokat cak tvrdi da se medjunarodna zajednica plasi da ce njih trojica kada budu oslobodjeni od UN-a traziti nadoknadu stete za svo ovo vrijeme koje su nezakonito proveli u zatvoru".

Lejla Hadzimehmedagic (AIM, Sarajevo)