Novi vijek za nove obracune

Podgorica Nov 9, 1998

aim/pod/pubs/zi

TRECI KONGRES DEMOKRATSKE PARTIJE SOCIJALISTA

TXT:

Ko je ocekivao iznenadenja I kadrovske cistke ostao je razocaran: Treci kongres DPS-a, pod sloganom "Za novi vijek" trajao je svega jedan dan, bez uobicajene pompe, glamura. A odluke i kadrovska rjesenja mogla su se - davno prije odrzavanja kongresa - bez pretjeranog napora nazrijeti.

Stvari su, kazu u DPS-u, sada postavljene na svoje mjesto. I zaista: izbor novog partijskog sefa - aktuelnog crnogorskog predsjednika Mila Djukanovica - bila je sasvim ocekivana odluka partijske vecine. Jos tokom obracuna sa Momirom Bulatovicem - i jos ociglednije tokom izborne kampanje - Djukanovic je izrastao u neprikosnovenog partijskog lidera. Niko, doista, u Milici Pejanovic Djurisic nije prepoznavao prvu partijsku glavu: sada je, eto, Djukanovic i zvanicno postavljen na mjesto koje je neformalno vec zauzimao. Podatak da mu od 357 delegata svega sedam nije poklonilo povjerenje ukazuje na njegovu popularnost u partiji.

Nikoga, takodje, nije iznenadio izbor dva potpredsjednika DPS-a Svetozara Marovica i Filipa Vujanovica. Marovic, aktuelni predsjednik crnogorske Skupstine, odavno vazi za partijskog ideologa I stratega, iako se cini da vise nije tako neprikosnoven kao koju godinu ranije. Cinjenica je, ipak, da za sada nema javno ispoljenog rivalstva izmedu Marovica I Djukanovica, kako su to najavljivali neki mediji. Za razliku od Marovica, koji je vec deceniju na vrhu partije, crnogorski premijer Vujanovic je izbio u prvi partijski plan tokom posljednje godinu i po. Vujanovic je u pocetku sukoba sa Bulatovicevom strujom jasno drzao stranu Djukanovicu. Kasnije je, kao ministar unutrasnjih poslova bio izlozen zestokoj kritici Bulatovicevih ljudi, ali se pokazao dostojnim izazova. Odlucnost koju je iskazao kao ministar unutrasnjih poslova te oratorske sposobnosti koje je demonstrirao u crnogorskom parlamentu Vujanovica za su za relativno kratko vrijeme proizvele u "covjeka broj tri" u partijskoj hijerarhiji.

Marovic, bas kao I Vujanovic mogu biti zadovoljni rezultatima glasanja na kongresu: samo devet glasova je bilo protiv Marovicevog izbora za potpredsjednika, dok Vujanovica nije podrzalo deset delegata na kongresu. Ocito, trojka Djukanovic, Marovic, Vujanovic vodice Demokratsku partiju u "novi vijek".

Istini za volju, Djukanovic je - ponesenem valom reformizma - najavio da ce funkciju u partiji zamrznuti I da ce nastaviti da bude "predsjednik svih gradjana Crne Gore". No,mnogi analiticari u Podgorici smatraju da se ipak radi o propagandnom blefu. Jer, cak ako I formalno "zamrzne" funkciju predsjednika partije ne treba sumnjati da ce Djukanovic I dalje biti alfa I omega Demokratske partije socijalista I da ce, makar indirektno I iz sjenke, drzati sve stranacke konce cvrsto u svojim rukama. U tom smislu je I predvidjeno formiranje novog partijskog organa - Predsjednistva. Statutom je predvidjeno da u tom organu, "koji ce politicki upravljati partijom", budu svi oni depesovci koji su na najznacajnijim drzavnim funkcijama u Crnoj Gori ili federaciji, ukljucujuci I sefove saveznog I republickog poslanickog kluba. Drugim rijecima: Djukanovic I drugi moci ce, funkcionisanjem ovog organa, potpuno kontrolisati partijski rad.

To sto Djukanovic nije zelio vlast u partiji da prepusti nekom drugom moze se, izmedu ostalog, tumaciti I kao njegovo nastojanje da vlastitu - ustavno slabu poziciju Predsjednika Republike - kompezira pozicijom jakog predsjednika partije. Osim toga, ne treba previdjeti da su Djukanovicevim primjerom posli Marovic (predsjednik parlamenta) I Vujanovic (premijer). I njih dvojica su spajanjem partijskih I drzavnih funkcija koncentrisali vlastitu moc. A prvih dvadeset clanova Glavnog odbora takodje su uticajni drzavni sluzbenici. I svi su odreda prvoborci bitke protiv Bulatovica I Milosevica.

Takvo "zbijanje redova" ukazuje da u vrhu DPS-a predvidaju u bliskoj buducnosti duge I neizvjesne bitke sa politickim protivnicima. Cinjenica je, takodje, da Demokratska partija socijalita sada drzi jaku vecinu u Crnoj Gori I da partiji sa te strane, bar tako izgleda, ne prijeti velika opasnost politicke destabilizacije.

Stoga je logicno zakljuciti da lideri DPS-a ocekuju opasnost po partiju, ali I po drzavu u kojoj zive, iz najblizeg okusenja - Beograda. Naime, Djukanovic I drugovi znaju da im Milosevic nikada nece zaboraviti sto su digli glavu I suprotstavili se generalnoj politici koju on zastupa. Da li je uocljiva unutarpartijaska mobilizacija motivisana tom opasnoscu I Milosevicevim potezima koji se uskoro ocekuju?

No, kojim ce putem u bliskoj buducnosti nastaviti Demokratska partija socijalista ostaje tek da se nagadja. "Ovo nije ni istorijski kongres niti neka nasa prekretnica", istakla je u uvodnoj rijeci Milica Pejanovic Djurisic predsjednik partije do subotnjeg kongresa. Iako prvi veliki partijski skup nakon istorijskog razlaza sa strujom bivseg partijskog predsjednika Bulatovica, vrh DPS-a je nastojao da ga ucini sasvim normalnim, logicnim nastavkom visegodisnje partijske politike. Zvanicno: bio je to kongres kontinuiteta.

No, bilo je ipak uocljivog diskontinuiteta. Djukanoviceva opaska u programskom govoru da je "autoritarizam primarno obiljezje SR Jugoslavije" I to "od njenog prvog dana", te konstatacija Pejanovic-Djurisic da "Jugoslavija ne moze biti demokratska pod rezimom Slobodana Milosevica" ukazuju na nove pravce politike Demokratske partije socijalista. Osim toga, za razliku od ranijih kongresa na kojima crnogorsko drzavno pitanje I nije posebice razmatrano, ovog puta je ono dominiralo kongresom, narocito u inauguralnom govoru novog predsjednika Djukanovica. Iako se javno zalaze za ocuvanje SRJ, I javno kritikuje "avanturiste koji bi po cijenu krvi I naprecas htjeli samostalnu Crnu Goru", Djukanovic nije propustio da upozori nadlezne u Beogradu. "Necemo trpjeti zulum autoritarnog rezima, niti po svaku cijenu, po cijenu drzavnog ponizenja, biti cuvari laznog jugoslovenstva", istakao je novi predsjednik DPS-a, porucujuci, ne bez patetike, "Crna Gora je bila, Crna Gora jeste I Crna Gora ce biti".

Dakle, nakon brojnih nedoumica u posljednjih nekoliko mjeseci reklo bi se da je kongres Demokratske partije socijalista nacinio, retoricki makar, bitan zaokret ka "crnogorstvu". Cini se da bas taj elemanat nije promakao njihovim najvecim rivalima u Crnoj Gori - Bulatovicevoj SNP. "Put kojim I danas ide aktuelno crnogorsko partijsko I drzavno rukovodstvo je put organizovanog kriminala I laznog jugoslovenstva uz stalno prisutnu alternativu samostalne Crne Gore kao temeljne odrednice koja olicava temeljnu razliku politickog zivota izmedu SNP I DPS", kaze su u saopstenju Bulatoviceve partije izdatom dan nakon zavrsetka kongresa DPS-a.

Ni drugi zestoki oponenti vladajucim socijlistima - liberali - nijesu Djukanovicu I njegovim partijskim kolegama povjerovali u iskrenost. Doduse, liberali "priznaju" da je DPS dio spoljnopolitickog programa "uzeo od LSCG", ali zato smatraju da su "svi procesi reformi blokirani, tokovi novca pod kontrolom finansijske elite, mediji zatvoreni a tajna policija cuvar sistema I garant svih izbornih pobjeda".

Zvanicni Beograd, odnosno koalicija SPS-SRS-JUL,nije se posebno oglasavao povodom kongresa DPS. Naravno, sto depesovci o njima misle znali su I prije kongresa, a nepozivanje na najvisi partijski skup delegacije srpskih socijalista, radikala I julovaca samo je dokaz da je jaz izmedu zvanicne Podgorice I Beograda dubok I tesko premostiv. Stoga se cini sasvim razumljivo sto se u vrhu DPS-a "zbijaju redovi" kao priprema za obracun. Jer, toga ce biti I sa Beogradom, ali I sa beogradskim ekpoziturama u Crnoj Gori. Zato ce mjeseci koji predstoje biti najbolji test da li je prica o zastiti crnogorskih interesa samo puka prijetnja ili ce Djukanovic I njegovi stvarno krenuti da Crnu Goru izvlace od Milosevicevog zagrljaja.

Drasko Djuranovic (AIM, PODGORICA)