Alban. partije nakon izbora u Makedoniji

Skopje Nov 6, 1998

ISPOD MIRA TRISTA VIRA

Treci po redu parlamnetarni izbori u Makedoniji gotovo da su zavrseni, nedostaju zvanicni rezutati iz par izbornih jedinica. Jedno je izvesno: doslo je do promene vladajucih partija. Iako se na prvi mah cini da su zestoke medjupartiske strasti prisutne u kampanji i na izborima stisale, nece biti bas tako. U opticaju su razlicite varijante nove vladajuce koalicije, ali i scenariji po kojima bi oni koji su otisli u opoziciju za 3 do 6 meseci, bez novih parlamentarnih izbora opet prigrabiti vlast.

AIM, Skopje, 6.10.1998

Upravo zavrseni drugi krug, trecih parlamentarnih izbora u Makedoniji bice najverovatnije zapamcen po zestini partiskih sukobljavanja i fajterskoj energiji ulozenoj u kampanji za privlacenje sto je moguce veceg broja glasaca. Jedno je sigurno: izreceno je mnogo losih reci na racum svih, a pogotovo opozicije koja je na kraju obezbedila odlazak Socijal-demokratskog saveza (SDSM) i njegovih kolaicionih partnera sa vlasti nakon sest godisnjeg komotnog vladanja. Rezultati govore da je koalicija VMRO-DPMNE (Unutrasnja revolucionerna organizacija - Demokratska partija za unutrasnje nacionalno jedinstvo) i Demokratske alternative (DA) zasad obezbedila 58 mesta u parlamentu, da je SDSM dobila 29 parlamentaraca, da je albanska predizborna koalicije Partije za demokratski prosperitet (PDP) i Demokratske partije Albanaca osvojila 25 klupa u novom parlamentu, a da su ostali prosli manje vise lose. Liberalni demokrati su dobili jedva 4 mesta, socijalisti 2, Savez Roma jedno. U oba kruga odaziv je bio veci od 70 procenata glasackog tela. A opsti utisak jeste da je vecina glasaca glasala za promenu zbog nezadovolstva onim sto se dogadjalo u zemlji za vreme vladanja SDSM i njegovih koalicionih partnera. Lider SDSM i premijer u odlasku Branko Crvenkovski je priznao poraz i porucio da ce biti dobra opozicija, kao sto su bili dobra vlast. Pobednici su obecali brzo konstituiranje nove vlasti i ispunjavanje svog hitnog programa realizacije delova svojh izbornih programa u prvih sto dana funkcioniranja njihove nove vlade.

Nakon (pred)izbornih zestokih suocavanja odlazece pozicije i dolazece opozicije, pri cemu, kako nikad do sada nije proliveno toliko zuci, lazi i insinuacija, sve izgleda veoma relaksirano. Utisak je da pobednicka koalicija sve konce drzi u svojim rukama i da ne manifestuje nervozu iako zasad oficijalno ima 58 glasova, od potrebnih najmanje 61 za formiranje nove vlade. Preglasavanje u jednoj izbornoj jedinici joj nudi mogucnost dobijanja jos jednog mesta u parlamentu, a zanimljivo je to da je nekoliko parlamentaraca iz drugih manjih partija, ali i iz SDSM, su ponudili svoje glasove za izglasavanje nove vlade! Stoga i nije cudno sto je ovih dana glavna tema spekulacija ovdasnjih medija uglavnom "kombinatorika" ko ce biti treci koalicioni partner nove vlasti, ko ce koju poziciju u novoj vlasti dobiti. Naravno, ako se izuzme kanonada izdanja novinsko izdavacke kuce "Nova Makedonija" (nakon pobede VMRO- DPMNE i DA, Makedonska radio TV se "elegantno" presaltala i promovise novinarsku profesionalnost!) koji se do te mere osecaju ugrozenim da se gotovo iskljucivo bave svojim frustracijama - kako da se sa pozicije koja je neprimerna javnim medijima (prakticiranje novinara kao drustveno- politickog radnika iz ranijeg SFRJ-sistema i stavljanje u funkciji najprimitivnijeg propagandiste i suradnika sluzbe drzavne bezbednosti potpisuje, ili obnarodjuje, policiske beleske operativaca, ali i konstrukcije o nebrojenim zaverama pobednicke koalicije koja je ipak dobila vecinu glasova makedonskog elektorata, a sada ce se od prvog trena na vlasti bacila na pisanje listi o likvidacijama i sl). Ovi gubitnici sada sebe zele promovirati sebe u zrtve novog nedemokratskog rezima. Stice se utisak da se komocija onih koji dolaze na vlast bazira na sigurnosti da ce se nova vlast konstituirati bez vecih problema, cak i ako se ne obezbedi treci partner koji bi omogucio komotnu vecinu u novom parlamentu. Nervoza porazenih manifestuje se i izbacivanjem razlicitih scenarija, po kojima bi oni u roku od 3 do 6 meseci trebali ubediti i javnost, ali i razbiti pobednicku kombinaciju, s obrazlozenjem da nova vlast nije sposobna da vlada drzavom, da ce je odvesti u propast

  • sto je i bilo moto kampanje SDSM i medija pod njegovom kontrolom.

Zasada posebno je interesantna situacija u bloku albanskih politickih partija u Makedoniji. Naime, po predlogu satanizirane , i joc ne registrirane DPA, ili koalicije Partije za demokratski prosperitet Albanaca i Narodno demokratske partije, koncipiran je i potpisan medjupartiski sporazum po kome su se ove dve partije (ili jedna partija i jedna koalicija, formalno pravno gledavsi) suglasile oko zajednicke liste kandidata za proporcionalnu listu iducih parlamentaraca i podelili 17 izbornih jedinica po vecinskom principu u kojima Albanci ziher dobijaju. Osnova sporazuma bila je procena da se albanski politicki faktor ne treba deliti po partiskim animozitetima, da treba izbeci opasnost gubitka politickog krebililiteta kao sto se desilo u Albaniji (serija jacih incidenata) i na Kosovu (u razlicitim okolnostima), gde je doslo do manifestacija radikalnijeg (UCK) delovanja, vec se racionalno treba dogovoriti oko onoga sto kao politicki zahtev nije sporno i umesto delenja albanskih glasova angazovati se ka njihovom sabiranju. Sporazum je postignut i potpisan od lidera albanskih partija u Makedoniji pre pocetka parlamentarnih izbora. I na ovim izborima se poakzao kao najefikasniji. Albanske partije, kao nikada do sada dobile su u "kombinaciji' 25 mesta, djto ih i formalno cini trecim politickim faktorom po sili u novom makedonskom parlamentu. Jedini ostvareni predizborni koncept pre finalnog kruga ovih parlamentarnih izbora medjutim nakon demonstracije svoje efikasnosti kao da pokazuje znake pucanja. Stice se utiska da PDP se e ne odrice "zalosti za SDSM" i koaliciji u kojoj se dogodilo sve ono sto je do kraja zahladilo medjunacionalne odnose u Makedoniji. S jedne strane, sporazum dvaju albanskih partija je veoma jasan: zajednicka proporcionalna lista, podela mesta u vecinskim mestima gde Albanci imaju sanse, sve to bazirano na uzajamnom interesu o garanciji jednakog politickog statusa Albanaca u Makedoniji, obrazovanju na svim stepenima, posebno u oblasti visokog obrazovanja i u vezi stausa tetovskog univerziteta, osvajanju prostora za sluzbenu upotrebu albanskog jezika na drzavnom i lokalnom nivou, proporcionalnom ucescu u insitucijama sistema Albanaca shodno njihovom onome koliki je njihov postotak, decentalizaciji centralni vlasti u korist lokalne i onoga sto gotovo svi makedonski faktori ne smatraju spornim - oslobadjanju politickih zatvorenika pre svega tetovskog i gostivarskog gradonacalnika Rufija Osmanija i Alajdina Demirija i predsednika njihovih opostiniskih saveta.

Izborni program DA, kojeg je precutno prihvatila i VMRO-DPMNE, pun je konkretnih obaveza sa konkretnim rokovima. Stanje u drzavi je onakvo kakvo jeste - nimalo ruzicasto. Oni koji dolaze na vlasti sukobi ce se s brojnim problemima, bilo spolja, bilo unutar zemlje. Glasaci koji su glasali protiv dosadasnje vlasti ocekuju bolji rad i vidljive efekte nove vlade. To je s jedne strane tesko breme za novu vlast, s druge sansa za one koji su otisli da eventualne "gafove" nove vlade iskoriste u svoju korist.

AIM Skopje

ISO RUSI