OD OBJEKTIVNIH DO CISTO PROPAGANDNIH MEDIJA
AIM Skopje, 29.10.1998
Pored posmatraca iz OEBS-a koji su budno pratili regularnost trecih parlamentarnih izbora u Makedoniji, delom i zbog loseg iskustva iz 1994 godine kada je opozicija napustila drugi krug pod izgovorom da je vlada falsifikovala rezultate, a pritom je optuzila i medjunarodne posmatrace za pristrasnost u korist vladajucih partija, cilj medjunarodnih posmatraca su bili i domaci mediji. Ovo je i razumljivo kada se zna da su domaci mediji u nekoliko navrata bili razlog za lose ocene koje su dosle od medjunarodnih, u prvom redu evropskih institucija, po pitanju demokratizacije zemlje. Pocevsi od prvog oktobra ove godine, t.e. dve nedelje pre pocetka prvog kruga parlamentarnih izbora Evropski Institut za Medije (EIM) iz Dizeldorfa (Nemacka) je zapoceo monitoring medijskog pokrivanja izborne kampanje u Makedoniji.
Analiza EIM je obuhvatila 16 informativnih medija, stampanih i elektronskih, lokalnih i nacionalnih medija. U svom preliminarnom izvestaju, koji je na iznenadjenje javnosti objavio preko pres-konferencije samo dan nakon zavrsetka prvog kruga izbora (19 oktobra) EIM je najvise paznje posvetio vecim medijskim kucama kao sto su drzavna televizija i provladin dnevni list "Nova Makedonija", kao i prvom privatnom dnevnom listu u Makedoniji "Dnevnik" i vecim privatnim televizijama. Sto se tice Makedonske Televizije (MTV) monitori pod vodjstvom gospodje Benedikte Berner i gospodina Stefana Krausea su ustanovili da je ova televizija u okviru informativnog programa (vesti) znacajan deo posvecivala aktualnom premijeru i drugim clanovima vlade. Pritom u prvi plan su stavljana sva njihova dostignuca, a negativne reference su stavljane na zadnjem planu. Poseban deo izvestaja je posvecen intervjuu makedonskog predsednika Gligorova koji je uglavnom bio usmeren protiv lidera Demokratske Alternative, Vasila Tupurkovskog, koga mnogi vide kao buduceg predsednika Makedonije. Posebna zabeleska se odnosi na cinjenicu sto spomenuti partijski lider nije dobio mogucnost da se odbrani na istoj televiziji vec je to ucinio preko privatne televizije A1. U isto vreme pokrivanje kampanje od strane ove ugledne privatne televizijske stanice, koja je od skoro dobila koncesiju za emitovanje signala na citavoj teritoriji zemlje, je ocenjeno vrlo pozitivno, t.e. kao objektivan i fer-pristup prema kampanji. Nasuprot A1 televiziji, druga privatna televizija koja je takodje dobila koncesiju za emitovanje signala na teritoriji citave zemlje, TV Sitel je dobio pravi "samar" ocenom da je to pristrasna i propagandna televizija cije je pokrivanje kampanje u celosti bilo usmereno ka podrzavanju Socijalisticke Partije sa kojom je u bliskoj vezi. Pedantni EIM-ovci su izasli i sa konkretnim podacima iz kojih proizlazi da je u okviru placenog programa Socijalisticka Partija dobila dvadeset casova, a na primer Socijaldemokratski Savez samo dva casova i cetrdeset minuta. Slicnu ocenu je dobila i novoosnovana televizija Kanal 5 iz Skopja (sa emitovanjem programa je zapocela mesec dana pre izbora) za koju je receno da je ocigledno podrzavala opozicionu partiju VMRO-DPMNE.
Sto se tice stampe EIM je posebnu paznju posvetio najstarijem listu u zemlji "Nova Makedonija" koji objavljuje NIP "Nova Makedonija" koji je od skoro privatiziran ali i dalje vuce za sobom epitet "drzavni" zbog velikih donacija koje dobiva od drzavnog budjeta, ali i ne samo zbog toga. Posmatraci su dosli do zakljucka da ovaj list za vreme kampanje najveci prostor posvetio opozicionoj partiji VMRO-DPMNE i vladajucem SDSM, a u istoj ravni su bili i skoro formirana opoziciona Demokratska Alternativa (DA) i koalicioni partner SDSM-a, Socijalisticka Partija. Prema oceni EIM ovaj list je jasno favorizirao vladajuci SDSM na racun vecih opozicionih partija, a ovo je postignuto putem kritickog izvestavanja o platformi VMRO-DPMNE i DA nasuprot skoro iskljucivo pozitivnom izvestavanju o vladajucim partijama. EIM tvrdi da su naslovi izvestaja iz kampanje partija opozicije cesto puta bili citati izvadjeni iz konteksta kojima se stvarala negativna slika o njima. Komentari u ovom listu su se uglavnom fokusirali na ove dve opozicione partije, najcesto u negativnom kontekstu, izjavili su pretstavnici EIM na konferenciji za novinare. Sto se tice reklamiranja monitori su objavili da su u ovom listu reklamirane jedino SDSM i opoziciona koalicija sastavljena od Liberal Demokratske Partije i Demokratske Partije Makedonije.
Sa druge strane, prvi privatni dnevni list u zemlji "Dnevnik" je dobio nesto bolju ocenu od "Nove Makedonije". EIM je utvrdio da je najnegativnije pokrivanje "Dnevnika" bilo ono o SDSM-u a najpozitivnije o VMRO-DPMNE. Ovaj list, utvrdili su EIM-ovi posmatraci, imao je generalno kriticki stav prema vladi, ali nije podrzavao niti diskreditirao nijednu partiju. Posmatraci su utvrdili i to da su se u "Dnevniku" reklamirali sve glavne vladajuce i opozicione partije, ali je istovremeno registrovano i to da je ovaj list objavljivao reklame opozicione VMRO-DPMNE na naslovnoj stranici bez jasnog znaka da se radi o reklamama.
Sto se tice stampe na albanskom jeziku, EIM je ocenio da je pisanje dnevnog lista "Flaka" (koja se nalazi pod kapom NIP "Nova Makedonija") uglavnom bila uravnotezena, bez favoriziranja bilo koje partije. Slicna ocena je namenjena i privatnom dnevnom listu na albanskom jeziku koji se pojavio pre sedam meseci, "Fakti", s tom razlikom da se ovaj list uglavnom fokusirao na aktivnosti dve najvece albanske partije u Makedoniji.
Iako je osnovni cilj ovog monitoringa bila izborna kampanja, EIM je identifikovao i par drugih pojava koje imaju vaznu ulogu na polju medija u zemlji. Medju ovim opservacijama valja istaci zakljucak o ogranicenim kompetencijama Saveta za Radiodifuziju, nedostatak komunikacija izmedju vlasti i kandidata za koncesije, povezanost izmedju politickih partija i medija, rasprostranost video piratstva na privatnim televizijama, nelojalna konkurencija medju lokalnim televizijama preko spustanja cena za reklame, poteskoce oko stampanja i distribucije nezavisnih medija kao i niski prihodi od reklama.
I pored svih nedostataka i negativnosti Evropski Institut za Medije ipak zakljucuje da su mediji dali glasacima "razumno kompletnu sliku o problemima, partijama i kandidatima na ovim izborima". Takodje se daje pozitivna ocena o pokusajima privatnih i drzavne televizije o prilicno ujednacenom besplatnom pretstavljanju kandidata. O stavovima elektronskih medija ovaj Institut je zakljucio da su oni determinirani od dva kriterija: od etnicke pripadnosti zajednice kojoj se obraca elektronski medij i od politicke orientacije menadjmenta i vlasnika odredjene stanice.
Kako se i moglo ocekivati, ovaj izvestaj, iako samo preliminaran i iako ne konacan jer monitoring se nastavlja i izmedju dva kruga (mada je tesko ocekivati neke znacajne promene u ocenama), je izazvao prilicno burne reakcije u domacoj javnosti. Dok su "pohvaljeni", ili u najmanjoj ruci oni koji nisu bili ostrije kritikovani, mudro cutali, neki od kritikovanih medija su reagovali dosta nervozno. Najnervozniji su bili urednici privatne televizije Sitel, za koju je receno da je bila pristrasna i propagandisticka u korist Socijalisticke Partije, i na svaki nacin su pokusali da organiziraju opstu hajku protiv EIM-a. No, cini se da je pokusaj Sitel-ovaca propao jer nije naisao na "solidarnost" ostalih "medijskih ponavljaca". Ovo se u prvom redu moze pripisati cinjenici da ova televizija, upravo zbog bezrezervne podrske Socijalistickoj Partiji, koja je uzgred bude receno na ovim izborima dozivela pravi debakl u prvom krugu osvojivsi samo jedno mesto i ne uspevsi da osvoji neophodnih pet otsto na proporcionalnoj listi (ove godine izbori u Makedoniji su izvedeni po kombiniranom modelu pri cemu 35 kandidata je izabrano na proporcionalnoj listi a 85 vecinskim sistemom), ne uziva simpatije ni medju onima koji su se igrom slucaja nasli u istoj "vreci" sa Sitelom.
AIM Skopke
IBRAHIM MEHMETI