NOVA CISTKA U "GLASU SLAVONIJE"
AIM, ZAGREB, 13.10.1998. "Glas Slavonije", jedan od sest informativno-politickih dnevnika u Hrvatskoj, koji sa zagrebackim "Vjesnikom" vodi mrtvu trku na zacelju ljestvice najprodavanijih dnevnih listova, od prosle srijede potpisuje novo urednistvo. Dosadasnjeg glavnog urednika Darija Topica, koji je na tu duznost dosao 1992., u 23. godini (!) zivota, i s manjim prekidom (za koje je vrijeme obnasao duznost urednika "Slavonske televizije") list vodio do proslotjedne smjene, zamijenila je Sanja Marketic (32), relativno nepoznato ime u hrvatskom medijskom prostoru. Marketicka je u "Glas Slavonije" dosla sa "Slavonske televizije" (STV), koja djeluje u okviru istog medijskog centra.
Smatra se odanom suradnicom bivseg slavonsko-baranjskog zupana Branimira Glavasa. Dok se nalazila na celu STV, Glavas nije morao brinuti za svoju zastupljenost na ekranu. Bez pretjerivanja bi se moglo reci da se Hrvatska televizija prema predsjedniku Tudjmanu odnosila krajnje macuhinski, u usporedbi prema onome kako je STV tretirala Glavasa. Bio je uvijek prva vijest informativnog programa Slavonske televizije, a kad bi se ponekad znalo dogoditi da zupan nekog rijetkog dana nista ne radi, urednici bi muku mucili kako zapoceti vijesti. Uz to, Sanja Marketic bila je i marljiv suradnik na pripremi memoarske knjige bivseg osjecko-baranjskog zupana i jednog od osnivaca HDZ-a u Slavoniji, pa Glavas nema nikakva razloga sumnjati da ce ga osoba kojoj je povjerio vodjenje lokalnog dnevnika na bilo koji nacin iznevjeriti.
Zasto je pak doslo do smjene? Sredinom ljeta pocelo se govorkati o promjeni na celu "Glasa Slavonije". Prema nekim informacijama naklada lista pala je za 20-ak posto, mada je urednistvo, na celu s Topicem samozadovoljno izjavljivalo kako pojava "Jutarnjeg lista" ni na koji nacin ne ugrozava osjecki dnevnik. No, nije samo "Jutarnji list" ugrozio prodanu nakladu "Glasa Slavonije". Vise od svega tome je pridonijela nevjerodostojnost lista i njegovo neumjereno proteziranje HDZ-a. Poznato je da u Osijeku nikada nije pobijedio HDZ (od 1990. gradonacelnik Osijeka je dr. Zlatko Kramaric, a njegovi liberali gradom vladaju i danas), no "Glas Slavonije", zahvaljujuci Glavasevu utjecaju, neprekidno je sotonizirao Kramarica i HSLS, sto je dobar dio citatelja lista okrenulo prema drugim izvorima informiranja. Drugi razlog koji se navodi kao uzrok Glavaseve odluke da smijeni Topica ponesto je bizarniji, no poznavajuci cud bivseg osjecko-baranjskog zupana, ne izglada posve neuvjerljivo. Kad je Glavas u jesen prosle godine nakon zestokog sukoba s premijerom Matesom, vezano uz ulazak stranog kapitala u Slavonsku banku, ali i zbog sve veceg pritiska medjunarodne zajednice vezano zbog njegove negativne uloge u procesu mirne reintegrrtacije Podunavlja, morao odstupiti s mjesta zupana (Tudjman ga je tada kaznio i jednogodisnjom suspenzijom na sve stranacke duznosti i premjestio ga u inspektorat Hrvatske vojske), Topic je sa svojim suradnicima, navodno, proslavljao Glavasev pad. Bivsi se zupan tada zarekao da ce Topica smijeniti cim mu se za to pruzi prilika.
I doista, nakon sto se ponovno vratio u politicki zivot, posto mu je nedavno skinuta stranacka suspenzija i nakon sto je izabran za predsjednika osjecko-baranjskog HDZ-a, Glavas se sjetio Topica. Iako mu je sluzio vjerno, objavljujuci nerijetko i sezdesetak njegovih fotografija mjesecno na stranicama "Glasa Slavonije", iako ga je kao narodnog heroja opjevao u opseznoj knjizi "Slavonska krv", Glavas mu ocito nije zaboravio okretanje ledja, u trenutku kada je bivsi zupan silazio s politickog trona. Smijenjen je i Topicev zamjenik, Davor Spisic (koautor knjige "Slavonska krv" i, takodjer jedan od sudionika proslave Glavaseve smjene), a na njegovo je mjesto dosao Bojan Divjak, dosadasnji sef osjeckog dopisnistva "Slobodne Dalmacije". Divjak je necak potpredsjendika hrvatskog Sabora, Vladimira Seksa, a za bijeg iz medijske imperije Miroslava Kutle, u medijsko carstvo janjevackog tajkuna Josipa Gucica, odlucio se jer mu se navodno pocela tresti fotelja sefa dopisnistva.
Prema izvorima iz "Glasa Slavonije" Olga Ramljak, glavna urednica "Slobodne", bila je nezadovoljna njegovim radom, pa je Divjak, ne bi li preduhtrio sudbinu, sam potrazio novo radno mjesto. Treca izmjena u uredjivackom timu jest dolazak u Osijek Petra Pozara, komentatora lista sa sjedistem u Splitu. On je preuzeo funkciju clana uprave, no nejasno je kolike ce biti njegove nadleznosti u uredjivackoj politici lista. Pozar je bez sumnje jedan od najboljih "Glasovih" novinara, a 1975/76. vec je obnasao funkciju glavnog urednika tog lista. No zbog sukoba s tadasnjim politickim strukturama u Osijeku, mjesto glavnog urednika napustio je prije kraja mandata. Pozar je jedno vrijeme bio i najozbiljniji kandidat za celno mjesto "Glasa", no tome se navodno usprotivio gubernator Slavonije, Vladimir Seks, koji ne moze oprostiti jedan podatak iz Pozareve biografije - on je svojedobno bio urednik "Komunista".
Iako nisu bile neocekivane, promjene na celu osjeckog dnevnog lista ipak su izvedene prije nego sto se to ocekivalo. Cini se da je Glavas postao nestrpljiv i da se za predstojece izbore kani ozbiljno pripremiti, pa je pospremanje u lokalnim medijima uvod u njegov ponovni pohod hrvatskom politickom scenom. Uskoro, negdje od Bozica ove godine, "Glas Slavonije" trebao bi se poceti stampati na novoj kolor rotaciji, koja se vec uveliko montira. Ta skupa igracka koju ce biti tesko isplatiti sadasnjom nakladom lista, kosta oko sest milijuna njemackih maraka, a znatan udio u toj sumi osigurava Josip Gucic. Iako je svojedobno u intervjuu za "Jutarnji list" izjavio kako ga mediji uopce ne zanimaju, cinjenica je da preko svojih poduzeca janjevacki tajkun kontrolira 30-ak posto dionica "Glasa Slavonije". Ta neobicna uloga da covjek koga mediji apsolutno ne zanimaju (Gucic) znacajno vlasnicki sudjeluje u osjeckom dnevniku, nije nimalo neobicna ako se zna da je upravo zahvaljujuci svesrdnoj pomoci Branimira Glavasa, Gucic svoje poslove prosirio i na Slavoniju.
On je naime prosle godine postao vecinskim valsnikom dvije profitabilne osjecke tvrtke - Pivovare i Slavonija osiguranja. Bez Glavaseve pomoci, koji je s mjesta zupana vedrio i oblacio slavonskim nebom, Gucic to ne bi uspio. Uostalom, i sam je to rekao u razgovoru za "Jutarnji list": "Glavas je covjek koji je ispravno ocijenio da se okoncanjem reintegracije Podunavlja, Slavonija mora otvoriti prema ostalim dijelovima Hrvatske. Nasi od pocetka korektni odnosi prerasli su u prijateljske. Razlog tome je i cinjenica da je Glavas jedan od rijetkih hrvatskih politicara koji se drzi dane rijeci i koji me nije ometao u realizaciji pojedinih poslova. Razlog sto ga izuzetno cijenim je taj sto pripada malom krugu onih ljudi i politicara koji nisu trazili niti ocekivali nikakve 'nagrade' za potporu koju mi daju". No, nesto dalje u istom intervjuu Gucic ce reci i sljedece: "Susreo sam se s poslovodstvom ("Glasa Slavonije", op. a.) koje me upoznalo s njihovim problemima i namjerom da nabave novu kolor rotaciju. Uspjeli smo postici dogovor, te sam kupovinom 30-ak posto vlasnicke strukture preuzeo na sebe obvezu sufinanciranja te kupovine. Spreman sam, ako je netko drugi zainteresiran, svoj udio u medijskom centru odmah prodati pod istim uvjetima. Sve se to koordinira s poglavarstvom Osjecko baranjske zupanije, koje je takodjer suvlasnik medijskog centra. Nabavka nove kolor rotacije za tu osiromasenu zupaniju je investicija koju oni mogu tesko sami realizirati".
Ako Gucic, za razliku od svog tajkunskog kolege Miroslava Kutle doista nema nikakvog interesa za medije, pitanje zasto je vlasnicki usao u "Glas Slavonije" ima vrlo prozaican odgovor. Usluge koje je Glavas ucinio Gucicu, nisu placene izravno, vec posredno - Glavas je ocijenio da mu je u ovom trenutku politicki vrlo znacajno da "Glas Slavonije" prezivi, kako bi preko njega, kao i dosad - otkako je 1991. na spektakularan nacin preuzeo taj list - vodio svoju promidzbenu kampanju. No, Glavas je previse iskusan politicar da bi se zaustavio samo na tome: Gucicu je ostavio brigu o parama, a on se latio rjesavnja "kadrovskih problema". Glavas naime zna jedno od osnovnih pravila svakog kupleraja - kad bordelu lose krene ne mijenja se posteljina vec personal.
DRAGO HEDL