MEIDANI ILI "NAS COVEK U TIRANI"

Tirana Oct 8, 1998

Politicki portret aktulenog albanskog predsednika

Onaj koji se do 14. septembra smatrao nemocnim likom, koji se stajao u senci, predsednik Albanije Meidani neocekivano se pretvorio u najjaceg coveka u zemlji. I dok je besna gomila marsirala na glavnom trgu u Tirani sa kovcegom Azema Hajdarija na ramenima i kalasnjikovima u rukama, predsednik Meidani je ostao u svom kabinetu. Premijer Nano je otisao u nepoznatom pravcu. Televizija se nalazila u rukama sledbenika opozicije.

U 14 sati jedna delegacija opozicije poslata od strane njegovog prethodnika Berise, zakucala je na vrata predsednistva i zatrazila od Meidanija da preuzme i kompetencije odustnog premijera. Meidani je odbio da se sretne sa delegacijom kao i da govori na okupioranoj televiziji. Iako premijer nije bio prisutan, Meidani je odbio da sedne na dve stolice, na njegovoj i Nanoovoj.

Da je on prihvatio predlog opozicije na neki nacin on bi legitimisao pokusaj svrgavanja Vlade putem nasilja. Da je preuzeo i premijersku stolicu (sto se na osnovu albanskog Zakona moze uciniti u posebnim slucajevima) danas bi se formalno imao jedan predsednika, mozda i jednu Tehnicku vladu i zasto ne i jedan Komitet Nacionalnog spasa. Mozda bi i medjunarodna zajednica prihvatila ovako hibridnu formulu u ime obustave nasilja i izbegavanja jedne slicne krize onoj od prosle godine. Medjutim, da li bi se bande vratile u svoje jazbine? Opozicija na celu sa bivsim predsednikom Berisom izvukla je "djavola iz boce", ali jos se nezna da li ce se ti demoni ponovo vratiti odakle su dosli. Ovo je bio samo jedan moguci scenarij mogucih dogadjaja pominjan i u albanskoj stampi, ali koji je izbegnut. Rexhep Meidani, 54-disnji naucnik, koji je ostavio fiziku da bi se posvatio politici, bez obzira na to sto nije poznat kao covek koji zna da udara pesnicom o sto ili kao covek koji zna da vice na mitinzima pred egzaltiranim masama, uspeo je da u miru resi jedan od najkomplikovanijih cvorova novije istorije Albanije.

To je njemu donelo ne samo porast popularnosti u zemlji vec i jasnu medjunarodnu podrsku. Zapadne kancelarije posto su zapretile crvenim kartonom lideru opozicije Berisi zbog njegove uloge u podsticanju oruzanog revolta, posto su zapetili zutim kartonom i premijeru Nanou zbog njegovog neuspeha u uspostvaljanju javnog reda i zbog galopanske korucpcije i sverca, jasno su stavili do znanja da je Meidani "Our man in Tirana". "Ja ohrabrujem vasu vodecu ulogu u resavanju krize", napisao je u poruci Meidaniju americki predsednik Klinton. "Drugaciji" predsednik Albanije Meidani razlikuje se kako od autoritarnog poluboljsevickog stila njegovog prethodnika Berise, tako i od arogantnog i ekstravagantnog stila bivseg premijera Nanoa. Meidani nema iza sebe neku stabilnu politicku vecinu kao sto je ona koju je imao njegov prethodnih Berisa koji je ostao do kraja njegovog mandata kao clan rukovodstva Demokrarske partije. Niti jedan ekonomski lobi kojem se pripisuje da stoji iza bivseg premijera Nanoa. Bandi svakako ne.

Medjutim, moze se pretpostaviti da jedna transfenzalna vecina, vise narodna nego politicka, podrzava danas predsednika Meidanija. Kazemo transfenzalna jer se on aktuelno cini jedina politicka figura koja uziva poverenje i levih i desnih slojeva ili u najmanju ruku ne uziva njihovu antipatiju.

Meidani je jedina albanska znacajna politicka figura koja se moze kretati na citavoj teritoriji svoje zemlje bez ikakvog problema, a da ne stvara glavobolje njegovom obezbedjenju. Isto se ne moze reci ni za sefa opozicije Berisu koji ne moze da kroci u nekoliko gradova na jugu Albanije, ali ni njegov rodni grad na najsevernijem gradu Albanije; Niti za bivseg premijera Nanoa kojem je bilo gotovo nemoguce da ode u neke delove severa. Cini se da je Meidani jedna figura koncenzusa i za Albance na Kosovu, sto se ne moze reci za par Berisa - Nano. Bez obzira na konflikte na kosovskoj politickoj sceni, kada je rec o Meidaniju, on se prihvata od raznih strana u Pristini. Bilo to zbog licnih prijateljstava koje je on stvorio iz iskustva kao predavac na Kosovu 70-tih godina, bilo zbog uravnotezenijih i pazljivijih stavova prema pitanju Kosova. Stavovi Meidanija se porede kao sa verbalnim ekstravagancijama i servilnim saginjanjem Nanoa prema stavovima medjunarodne zajednice oko kosovske krize, tako i sa Brisinim cik - cak stavovima koji je dok je bio na vlasti bio moderiran, a radikalan sada u opoziciji.

Ravnoteza koja zraci iz zgrade predsednistva, toliko potrebna za politiku i albansko drustvo, ipak ima malog odjeka i rezonanciju na politickoj sceni u zemlji. Toliko da se cak moze reci da je Meidani jedan hipoteticki lik. Njegove mirotvorne poruke cini se da ne nailaze na prijem antena politickih partija koje nastvaljaju borbu sa recnikom gde rec "smrt" nije tako retka. Politika i zlocin u Albaniji cini se da nisu tako udaljene jedna od druge.

I to je razlog zbog cega je Meidani u poslednjoj poruci parlamentu, imajuci u vidu ove opasnosti obratio i levoj i desnoj politici da je "vreme da se politika definitivno distancira od zlocina, da osigura svoj opstanak zastitom drzave a ne zlocina".

AIM Tirana Arben KOLA