NANO ODLAZI, KRIZA OSTAJE
Fatos Nano je mogao da se odupre protivnickom "gigantu" Berisi, koji je nastojao da ga bezuslovno srusi svim sredstvima, ali nije uspeo da se odupre "patuljcima" saveznicima unutar vladine koalicije, cije su ga kritike i kaprici primorali da podnese ostavku. Pokusaj premijera Nanoa da reorganizuje vladin kabinet doziveo je neuspeh i u noci 28. septembra sasvim neocekivano, on je podneo ostavku. Kao sto je to postalo uobicajeno u Albaniji, vest o ostvaci docekana je sa puscanom paljbom od strane sledbenika opozicije. Predsednistvo Socijalisticke partije odmah je podnelo kandidaturu njenog coveka br. 2, 30-disnjeg Pandali Majkoa za buduceg premijera Albanije.
Ostvaka Nanoa u aktulenom trenutku niti se ocekivala niti se predvidjala i zbog toga postoji opasnost da ona stvori jedan privremeni vakum u vlasti. Posle dramaticnih dogadjaja od 14. septembra kada su sledbenici opozicije pokusali da svrgnu premijera zemlje, cinilo se da se njegov zivot kao sefa vlade produzio u najmanju ruku za jos nekoliko meseci. I njegovi najostriji protivnici unutar partije ili vladine koalicije povukli su svoje zahteve za odlazak Nanoa u nastojanju da se distanciraju od ultimativnih zahteva Berise. Socijalisticka partija ponovo je prosle nedelje potvrdila mandat Nanoa i zatrazila je reorganizaciju vladinog kabineta. I dok je Berisa nastavljao sa protestima na ulicama trazeci ostavku Nanoa, ovaj poslednji sa svojim partnerima nastojao je da komponuje njegov peti kabinet od 1991. godine.
Posle ostavke ministra unutrasnjih poslova Tete, u ponedeljak poslepodne, niko iz Socijalisticke partije na vlasti nije prihvatio da bude ministar unutrasnjih poslova. Partneri u koaliciji, Partija Demokratrske Alijanse i Socijaldemokratska partija nisu pristale da popuste niti u imenima, a niti u broju vladinih portfelja i sve je ostalo na mrtvoj tacki. Premijeru Nanou nije ostalo nista drugo nego da napise tekst svoje ostavke.
Drugacije nego sto se ocekivalo, predsednik opozicije Sali Berisa, koji je do kraja insistirao na ostvaci Nanoa bio je uzdrzan u svojim prvim komentarima. Berisa je stavio do znanja da se on ne bi zadovoljio stvaranjem jedne druge socijalisticke ili koalicione Vlade, vec da bi kao i do sada zahtevao stvaranje jedne Tehnicke Vlade, usvajanje Ustava i pripremu novih izbora.
I ostale partije, kako one iz UNIJE za demokratiju (saveznici Berise) i one iz ujedinjene desnice, kao i Partije Saveza za drzavu (u stvari partije vladine koalicije), su pozitivno reagovale na ostavku premijera.
Dakle, nece biti Vlade Nano 5. 46-godisnji ekonomista koji je vodio cetiri kratkotrajna vladina kabineta (ukupno 18 meseci), dva puta 1991. i dva puta posle izbora juna prosle godine, zabelezili su odlazak sa vlasti bivseg predsednika Saljija Berise. Izmedju ovih radoblja, on je proveo cetiri godine u zatvoru posle sudskog procesa za korupciju po pitanju italijanske pomoci za Albaniju. Njegovo hapsenje dalo je bivsim albanskim komunistima konvertiranih u socijaliste heroja za kojim su oni imali potrebu. Proces protiv Nanoa koji je za mnoge Albance bio politicki proces, postao je kontraproduktivan za samog Berisu koji se nasao pod pojacanim medjunarodnim pritiskom za oslobadjanje sefa opozicije. Nano je oslobodjen iz zatvora marta 1997. godine posle otvaranja zatvora zahvaljujuci dekretu predsednika Berise. Posle izbora juna 1997. godine, koji su zabelezili Berisin odlazak, Nano je imenovan za premijera koalicione Vlade.
Liberalni stil Nanoa izgledao je privlacan pocetkom leta 1997. ne samo za Albance koji su polagali mnoge nade u njegovu vladavinu, vec i za medjunarodnu zajednicu koja se nije ustrucavala da mu ponudi siroku podrsku. Medjutim, iako je uspeo da menjevise uspesno odstrani mrezu militanata i fanatika njegove partije, Nano nije mogao da izbegne mrezu sverca i korupcije. Vlada je izgubila rat sa svercom, da ne kazemo da je i sama bila ukljucena u njega. S druge strane, Nano je doziveo neuspeh u restauraciji javnog reda. Albanija ostaje jedna naoruzana zemlja sa visokim kriminalitetom i sasvim nesigurna. Nemoc Vlade za ponovno uspostavljanje reda i posebno visok nivo korupcije stvorile su prve sumnje na Zapadu o Nanou i njegovoj grupi.
Sudbina albanskog premijera se neodvojivo povezala ove godine i sa krizom na Kosovu. Novembra 1997. godine tokom Samita na Kritu Nano se sreo sa srpskim predsednikom Milosevicem - susret koji je izazvao ostre kritike u Pristini. Moze se reci da su nakon ovog susreta Albanci sa Kosova sa sumnjama gledali, da ne kazemo neprijateljski na albanskog premijera. Ipak, cini se da je Vlada Nanoa imala osetan uticaj kod jednog krila OVK sa centrom u Svajcarskoj, sto je izazvalo i druge sumnje kod zapadnih saveznika. Bilo kako bilo, demokratski kredencijali Nanoa izgledali su cvrstim do hapsenja krajem avgusta sest bivsih visokih zvanicnika Vlade Demokratske partije. Hapsenje sestorice primljeno je sa zabrinutoscu na Zapadu i agresivnoscu od strane opozicije Berise, koji je svakodnevnim protestima zeleo da svrgne Vladu Nanoa. Posle ovog trenutka, politicka temperatura u zemlji se stalno povecavala dostizuci najkriticniju tacku tokom pogreba popularnog vodje opozicije Azema Hajdarija.
Nano je uspeo da odolo ultimatumu da podnese postvaku, kojeg je 13. septembra uputio bivsi predsednik Berisa, ali je mnogo izgubio u ocima svojih sledbenika kada je nestao iz javnog zivota vise od 24 sata. Njegov polozaj u Vladi i ranije poljuljan, sada se osetno uzdrmao. U stvari, cinilo se paradoksalno da je Berisa bio taj koji je na vlasti drzao Nanoa upravo njegovim agresivnim napadima.
Naslednik Nanoa ce biti Pandeli Majko, 30 -disnjak, diplomirani ekonomista Generalni sekretar Socijalisticke partije. Majko je jedan od studenata koji je ucestvovao na studentskim protestima koji su doveli do pada komunisticke diktature u Albaniji. Nosilac je odlikovanja "luca demokratije" koji mu je dodelio bivsi predsednik Berisa. Neko vreme on je vodio Forum evrosocijalisticke omladine, dok je pre godinu dana kada je Generalni sekretar Socijalisticke partije Meidani izabran za predsednika, Majko zauzeo njegovo mesto. On je takodje i predsednik Socijalisticke parlamentrane grupe u Narodnoj Skupstini Albanije. Smatra se osobom koja je stajala na ekvidistanci izmedju bivseg premijera Nanoa i predsednika Meidanija ciji su se odnosi poceli zahladjivati. I dok se smatra pozitivnom cinjenica sto se jedna licnost iz mlade generacije penje na politicku scenu, izrazava se skepticizam zbog cinjenice da jedan 30-snjak ne moze da se suoci sa teskim bremenom izvlacenja zemlje iz krize i haosa.
Ako Majko dobije mandat za formiranje nove Vlade, on ce biti najmladji premijer u istoriji Albanije neka vrsta albanskog Kirijenka. Medjutim, pitanje je kakva ce se politicka formula pronaci za formiranje novog kabineta. S jedne strane stoje socijalisti koji sa 101 mestom u Parlamentu teoretski mogu i sami da vladaju, ali koji bi bez njihovih koalicionih saveznika bili gledani sa sumnjom od strane sve ravnodusnijeg albanskog izbornog tela i Zapada koji podrzava Vladu sa sto sirom osnovom. S druge strane, stoji Berisina opozicija koja zahteva Tehnicku Vladu kojoj se protive socijalsiti i koju cini se ne podrzava ni predsednik Meidani. U sredini su partije vladine koalicije koje su u prilog jedne nove koalicije, ali ona ce se izgleda veoma tesko ostvariti posle dogadjaja koji su doveli do ostvake Nanoa.
Albanski politicki lavirint izgleda vrlo zamrseno. Ne zna se cak ni da li odlazak Nanoa uproscava ili komlikuje stvari. Postoji strah od nekakvog vakuuma vlasti koji bi mogle iskoristiti oruzane bande pljackasa. Postoji isto tako i mogucnost da se ostvaka Nnaoa perceptira kao pobeda Berise, sto bi njega i njegove sledbenike moglo ohrabriti da zatraze jos vise i da u suprotnom iznerviraju sledbenike Nanoa i da ih to uvuce u konfrontacije.
Razni posmatraci uocavaju da odlazak Nanoa moze skratiti dane u albanskoj politici i njegovom protivniku Berisi. Poslednih dana pojacali su se glasovi i unutar diplomatskih krugova u Tirani, koji su videli resavanje albanske politicke krize u odlasku sa politicke scene binoma Berisa - Nano. Berisa je aktuleno bez parlamentranog imuniteta i ubrzo ce morati da se suoci sa javnim tuziocima. Berisa se nalazio pod veoma jakim medjunorodim pritiskom koji se odlaskom Nanoa moze jos vise pojacati. Njemu ce biti veoma tesko da ponavlja iste formule i isti recnik i prema 30-godisnjaku Majko, kako je postupao prema Nanou.
Nano odlazi, ali problemi i pitanja ostaju.
AIM Tirana Arjan LEKA