DA LI JE OTKINUT GUSTEROV REP

Sofia Oct 3, 1998

AIM Sofija, 03.10.1998

Kriminalne grupacije u Bugarskoj zazivele su trecim zivotom posle donosenja Zakona o osiguranju i ponovnom licenciranju svih osiguravajucih drustava. U ranija dva zivota najveci banditi prosli su kroz period ulicnog kriminala i pokusaj da legalizuju svoj biznis. Sada svi bivsi otimaci automobila, reketasi i siledjije treba da postanu posteni biznismeni sa svojim zakonitim biznisom i da zaborave na kriminalnu proslost, ako ne zele da se nadju na udaru zakona.

U zori posttotalitarnog razvoja Bugarske kriminalni biznis specijalizovan je u dve grane - kradje automobila u inostranstvu i reket na domacem terenu.

"Izvolite kod nas, vas automobil je vec stigao" - ovja vic bio je jedan od najpopularnijih u zemlji. On je na nasazetiji nacin docarava jedan od najprofitabilnijih i razvijenih nacina bogacenja. Bugarski otimaci automobila rastrkali su se sirom Evrope i postali strah i trepet za vlasnike luksuznih automobila kako u Nemackoj i Austriji, tako i u svim bivsim socijalistickim zemljama. Bugarska je bila udobni razvodni centar za preusmeravanje pokradenih automobila prema zemljama bivseg Sovjetskog saveza.

Drugi deo kriminalaca, siledjije, koji su u Bugarskoj dobili naziv "borci", specijalizovao se u ulicnom reetu. Strukture koje su bile vezaneprvenstveno za neke bivse sportiste - rvace, veslace i boksere, iskoristile su slabost posttotalitarne drzave da bi se silom umesali u preraspredelu sredstava. Oni su izabraali ulici posto su ostali bez zastite drzave ciji su miljenici bili za vreme rezime Todora Zivkova. Odlicna organizacija i disciplina iz doba sportskih logora pomogla im je da stvore strogo organizovane kriminalne strukture. Pod oblikom osiguravajucih firmi oni su vrsili reket vlasnika lokala i prodavnica, biznismena i vlasnika luksuznih automobila.

"Siledjijske strukture treba da se same oslobode ovog nepotrebnog dela svog biznisa kao sto guster kida svoj rep da bi spasio zivot". Ova recenica iz clanka Ilije Pavlova, predsednika smatrane najmocnijom bugarskom koorporacijom "Multigrup" objavljenog u listu socijalista "Duma", u maju 1995 godine smatraju se pocetkom drugog zivota kriminalnih grupacija. Vecina bosova podzemlja otkinuli su vsoj rep i pokusali da legalizuju biznis u skladu sa zakonom. Tim vise sto je veliki deo lidera tako zvanih siledjijskih grupacija bili indirektno ili direktno povezana sa bivsim rvacem Pavlovom. Pre no sto su zasnovali svoj vlastiti biznis oni su bili obezbedjenje, vozaci, ili deo njegovog osoblja.

Sa vremenom su bivse gorile postali osiguravaci. Grupacije su menjali imena, ponekad simbolicno, kao sto je slucaj sa osiguravajucom kompanijom VIS-1 i VIS-2, i bar na recima pocele su da postuju zakone. Osiguraci - siledjije specijalizovani su u oblasti u kojoj su bili najjaci - osiguranju automobila, javnih ustanova i prodavnica. Nalepnice "Objekat se obezbedjuje od VIS-1" zamenjene su nalepnicom "Osiguran u VIS-2" ili slicnim natpisom konkurencije iz SIK i "Apolo i Bolkan". Organizacija za kradje automobila koriscena je za njihovo cuvanje. Princip je bio jasan

  • ako ne zelis da ti nestane automobil, onda ga osiguraj kod "boraca". Ako se pak kojim slucajem neko osudi da ga pokrade, onda postoje dve varijante - ili bude ubrzo nadjen, ili krdaljivca sustigne ruka tako zvanih "brigada" tukaca. Prema zvanicnim podacima ta tri drustva drze posd kontrolom 500.000 od skoro 2 miliona i 800.000 automobila u Bugarskoj.

Danasnji ministar unutrasnjih poslova Bogomil Bonev je cim je preuzeo polozaj obecao da ce se obracunati sa siledjijama - osiguracima i za sada drzi do reci. Nakon donosenja Zakona o osiguarnju, lisene su licence sve firme za koje su postojale opravdane sumnje da su osnovane prljavim novcem i da su u njihovim rukovodstvima ucestvvali bivsi kriminalci. Licencu je dobilo osiguravajuce drustvo "Multihrup"-a posto je kompanija Ilije Pavlova jedan od najvecih neprijatelja vlade Saveza demokratskij snaga (SDS).

Djta ce se dogoditi sa bivsim "borcima" i "osiguracima"? Postoje dve varijante - povratak proslosti ili ulazak u realni biznis. Bez obzira sto su bosevi podzemlja nagomilali ozbiljan kapital, prva varijanta nije iskljucena. "Raspolazemo operativnom informacijom da ce jedan deo osiguravajucih drustava kojima je odbijeno izdavanje licence, pokusati da deskridituju delatnost onih koji su dobili licencu, tako sto ce pokusati da preduzmu neke akcije sa siledjijskim strukturama", izjavio je ministar Bonev za vreme konferencije na kojoj je ucestvovao i generalni sekretar "Interpola" Rajmond Kendel.

Varijanta da se prljavi novac kriminalnog sveta ulije u privredu izgleda ipak realnija. "mozda ce doci do napetosti, ali tesko da bi se moglo ocekivati eskaliranje. Ovi ljudi zele da se legalizuju kao privredni subjekti", izjavio je zamenik sefa antiteroristickog odelenja MUP-a Venelin Velikov.

A sfera u kojima bi mogli razvijati biznis ima vise - hazard, finansije, naftni biznis, sport, modne i reklamne agencije, turizam. Jos pre no sto je doslo do oduzimanja licenci deo prljavog novca osiguraca-siledzija ulozen je u druge sfere privrede.

Vlasnik VIS-2 Georgi Ilijev, brat ubijenog osnivaca kompanije Vasila Ilijeva, razvio je raznostrani biznis. On drzi bingo salu u svom rodnom Custendilu, ima nekoliko benzinskih pumpi, ortak je fudbalera Ljube Peneva u vlasnistvu par lokala, podigao je dva supermarketa u Sofiji. Njegova supruga Maja drzi jednu od dve najpoznatije modne agencije lepotica "Andergraund". On je i vlasnik fudbalksog kluba "Levski" u Custendilu, a bio je sponzor i najpopularnijeg sofijskog tima "Levski". VIS drzi skladista u Ilijancima i tri hotela u Sofiji - "MOskva", "Evropa" i Rodina". Propala je jedino ideja o osnivanju banke "Nacional" u kojoj je trebalo da akcioneri budu bliski VIS-2 sportisti.

U tom pogledu konkurenti iz SIK-a drze prednost. Oni su akcionari sa 51% u Prvoj istocnoj madjunarodnoj banci. SIK drzi jednu trecinu hazardnog biznisa u zemlji preko firme "Aj Dzi Em" u kojoj su pored njih ortaci "MUltigrup" i Vasil Boskov. Tvrdi se da je ortak u SIKU-u Krasimir Marinov pomagao sredstvima startovanje najvece u zemlji modne agencije "Vizaz" ciji je predsednik "Mis Bugarske 95", Zeni Kalkanzijeva. Bliske toj grupaciji su vlasnici najstarijeg fudbalksog kluba "Slavija".

Postoji velika verovatnoca da ce se "sitne ribe" vratiti svom kriminalnom zivotu jer ne raspolazu dovoljnim kapitalom za ozbiljan i veliki biznis, a i ne znaju kako da ga realizuju. Najcesce se obicne siledjije ukljucuju u biznis sa transportovanjem gradskog smeca, koriste ih kao inkasatore za struju i vodu ili za kontrolore u gradskom saobracaju. Oni drze mnoga placena parkiralista, ucestvuju u firmama taksi prevoza ili drze prodavnice automobliskih delova.

AIM Sofija

GEORGI FILIPOV