NA HORIZONTU - "BALKANSKI NATO"

Skopje Oct 1, 1998

WPC]      ¹   2        B   V P Z Z        Courier 10cpi ë ? x x x x   $$- x · 6 X    @+ ô8+ ; X @······· · Canon BJ-10e CABJ10E.PRS # x     î   @+ c¤    , X h h  + FfX @Ë . , , . Ëdj ¸ É3Ï'  É3Ï'  Standard dj6-&  dj6-&  Standard     J-10e    | »  Ûî# # # #    ¸  djË   USHR   Ë¹   2   I      K      [  Ûî #| x

AIM Skopje, 01.09.1999

  •       -Uz veliku pompu koja dosta dugo nije vi+O +ena u glavnom graduMakedonije, ministri odbrane +# +est balkanskih zemalja i Italije26 septembra su se sastali u Skopju da bi potpisali dokumenat odkojeg potpisnici o+c +ekuju da promeni historijske tokove unapa+c +enom regionu. Radi se o osnovnom dokumentu za formiranjeMultinacionalnih Mirovnih Snaga Jugoisto+c +ne Evrope (MMS) koji supotpisali ministri odbrane Makedonije, Albanije, Gr+c +ke, Bugarske,Turske, Rumunije i Italije (koja je i najzaslu+¤ +nija za "evropski+# +mek" ovih snaga). Ovaj +c +in, koji su prosledili oko dvestotinenovinara iz zemlje i inostranstva (+# +to je retko visoki broj zamakedonske prilike) i koji je dr+¤ +avna televizija preneladirektno, je plod dvogodi+# +njeg truda pod pokroviteljstvomSjedinjenih Dr+¤ +ava koji je zapo+c +eo na sastanku ministara odbranespomenutih zemalja (plus SAD i Slovenije kao posmatra+c +a) u Tirani1996 godine kada je potpisano Pismo namere o formiranju MMSJugoisto+c +ne Evrope da bi nastavio u Sofiji pro+# +le godine, a ume+O +uvremenu je odr+¤ +ano i pet susreta eksperata od kojih zadnjiu Skopju izme+O +u desetog i jedanaestog septembra.

  •       -Potpisivanju dokumenta je prisustvova li+c +no ameri+c +kiministar odbrane, Vilijam Koen, a u svojstvu posmatra+c +a jeprisustvovao i ministar odbrane Slovenije kao i pretstavniciNATO-a, OEBS-sa i ZEU. "U regionu ima ljudi koji bi rado daotvaraju nove grobove umesto da pokriju stare mr+¤ +nje", izjavioje Koen prilikom potpisivanja dokumenta pritom ne +# +tede+a +i re+c +ipohvale za ovaj korak balkanskih zemalja. Ameri+c +ki ministar jepromovirao i pretstavu o ovom dokumentu kao o odluci koja +a +eodrediti budu+a +i tok balkanske historije oceniv+# +i da potpisom nadokumenat ove zemlje su odabrale lak+# +i put, put saradnje "kojije malo kori+# ++a +en".

  •       - -       -Sto se ti+c +e samih snaga za sada su poznati malo detalja. Zasada se zna da +a +e mirovna jedinica biti u rangu brigade i zva+a +ese "Brigada Jugoisto+c +ne Evrope". U njenom sastavu +a +e biti oko dvehiljade vojnika od kojih Makeodnija +a +e dati 130 "skorpiona"(specijalna jedinica koja obi+c +no u+c +estvuje na ve+¤ +bama NATO-a).Sve pojedina+c +ne, nacionalne jedinice ove brigade +a +e bitistacionirane u svojim mati+c +nim zemljama i bi+a +e nezavisne jednaod druge a sastavlja+a +e se samo u slu+c +aju akcije. Ove snage +a +ebiti aktivirane isklju+c +ivo za mirovne operacije, i to tek otkakobudu dobile "zeleno svetlo" od OUN ili na poziv OEBS-a, aostavljena je mogu+a +nost da se one uklju+c +e i u operacije NATO-ai ZEU. Naravno, prethodno svaka zemlja sama odlu+c +uje o svomu+c +e+# ++a +u u mirovnoj operaciji. Osnovni dokumenat o formiranju ovihsnaga predvidja da u njoj sa po jednim mehaniziranim bataljonomu+c +estvuju Bugarska, Grcka, Rumunija i Turska, koja +a +e ujednoobezbediti logistiku mirovne brigade kao i jednu artiljerijskubrigadu, a Makedonija i Albanija +a +e u+c +estvovati sa po jednom+c +etom, dok +a +e Italija u+c +estvovati sa jednom regimentom.

  •       -Ovom multinacionalnom brigadom +a +e rukovoditi general sajednom zvezdom, a on +a +e imati i dvojicu zamenika sa +c +inompukovnika. Me+O +utim, do sada jo+# + nije odlu+c +eno ko +a +e biti budu+a +iÈ    ê,    p-p-p-# #   È komandant ove brigade niti gde +a +e biti smesten njen +# +tab.Ekspertski timovi treba da se dogovore o tome ho+a +e li funkcijakomandanta biti rotiraju+c +a, a treba da priciziraju i odre+O +eneanekse koji su ocenjeni kao "neprecizni". Tako+O +e nije izvesno nivreme kada +a +e ova brigada biti formirana a jo+# + manje kada +a +e mo+a +iobavljati funkciju za koju je namenjena. Jedino se zna da +a +eMakedonija biti deponent svih dokumenata ovog multinacionalnogprojekta. Tako+O +e se zna da ime sedi+# +ta +# +taba ove brigade ne+a +eskoro biti poznato. Optimisti+c +ka varijanta jeste da +a +e se tore+# +iti na nekom od susreta eksperata, kako se veruje - najkasnijedo sredine slede+a +e godine. Za sada kao najverovatnije ime sespominje bugarski grad Plovdiv koji skoro da i nemaprotivkandidata. Makedonija se zalagala da +# +tab bude sme+# +ten unekom od tri zemalja u+c +esnika koje su +c +lanice NATO-a, pri tomtipiju+a +i na turski grad Edrene, ali se +c +ini da Bugari imaju ja+c +upodr+# +ku i to od Gr+c +ke i SAD, +# +to pretstavlja svojevrsnoiznena+O +enje.

  •       -Ovi momenti sami po sebi ukazuju da MMS Jugoisto+c +ne Evrope,koje su neki nazvali "Balkanski NATO", nisu stvorene da bi re+# +ilineki konkretan spor u regionu, odnosno kosovski problem, kako seprvi+c +no spekuliralo. Tim pre +# +to je skoro izvesno da +c +e dokona+c +nog formiranja brigade pro+c +i nekoliko godina +# +to je potaklomakedonskog ministra odbrane da ka+¤ +e da niko nije tolikipesimista pa da veruje da do tada (t.e. do formiranja brigade)kosovski problem ne+a +e biti re+# +en. I pored toga, Kosovo je bilaglavna sporedna tema sastanka ministara odbrane spomenutih devetzemalja. Nakon ovog sastanka ministri su dali zajedni+c +ku izjavuu kojoj su izrazili zabrinutost razvojem doga+O +aja na Kosovupritom podr+¤ +avaja+a +i rezoluciju OUN o Kosovu. Ameri+c +ki ministarodbrane, Vilijam Koen je iz Skopja poru+c +io da "odluka ointervenciji na Kosovu zavisi od NATO-a, ali sigurno +a +e bitipotrebno da se primeni akcija ukoliko predsednik Milo+# +evi+a + nepo+# +tuje odluki OUN". Ovom prilikom je ponovo aktualiziranopitanje kori+# ++a +enja makedonskog vazdu+# +nog prostora za eventualninapad protiv srpskih ciljeva na +# +to je makedonski ministarodbrane izjavio da je "makedonsko nebo pretesno za tako mnogoaviona" (!?) +# +to je ostavilo nedoumicu oko toga +# +ta je time hteore+c +i. Malo "precizniji" je bio njegov ameri+c +ki kolega koji jerekao da za sada jo+# + nije razgovarano po ovom pitanju.

  •       -Ono +# +to nakon potpisanja ovog Osnovnog dokumenta ostaje dase vidi bez sumnje jeste njegova realizaciju na terenu. Spojitiu jednoj jedinici vojnike iz Gr+c +ke i Turske, Bugarske iMakedonije, i tako dalje, pri +c +emu je vredno spomena da neke odovih zemalja nemaju bilateralne dogovore o vojnoj saradnji,sigurno ne+a +e biti lak zadatak. +b +itavu stvar ote+¤ +ava i pitanjeeventualne mirovne intervencije u nekoj od ovih zemalja. Poznatje na primer stav Makednije iz vremena na pocetku ove inicijativekada se ona protivila da se one razmeste u nekoj od zemaljau+c +esnica, pla+# +eci se da bi upravo Makedonija bila "prva stanica"zbog toga +# +ta na njenoj teritoriji ve+a + po+# +toje strane snage. Zamakedonsku vladu bi verovatno bilo prili+c +no nezgodno da ubediglasa+c +e da je eventualno prisustvo bugarskih vojnika nateritoriji Makedonije zbog njihove blagodeti, a sli+c +no iskustvobi verovatno imali i Turci kada bi recimo trebali ugostiti Gr+c +kevojnike, i naravno - obratno. Ovaj stav Makedonije je kasnijeubla+¤ +en +c +injenicom da +a +e se sve odluke o pokretanju ovihÈ    ê,    p-p-p-# #   È mirovnjaka donositi konsenzusom svih zemalja u+c +esnika. Koliko +a +eovaj mehanizam odlu+c +ivanja u poznatom balkanskom politi+c +kom ihistorijskom kontekstu, kome +a +e morati prethoditi odluka OUN iliOEBS-a, biti u funkciji mirovne misije ove jedinice ostaje da sevidi za nekoliko godina kada ona i prakti+c +no bude formirana.Naravno, ukoliko se u me+O +uvremenu ne dogodi ne+# +to nepredvi+O +eno,+# +to je ina+c +e uobi+c +ajeno u balkanskom ambientu.

AIM Skopje

IBRAHIM MEHMETI