sukob u DPS-u?

Podgorica Sep 26, 1998

Da li vladajucoj partiji u Crnoj Gori prijeti novi rascjep

DjUKANOVIC PREUZIMA I PARTIJU

tekst:

"Na redovnom Kongresu niceg vanrednog" - ovaj naslov jucerasnjeg intervjua presjednice DPS Milica Pejanovic - DjurisIc vladinom dnevniku "Pobjeda" mozda najilusstrativnije pokazuje da niti je stanje u vladajucoj partiji bas tako redovno, niti da su bez osnova sve cescI napisi u nezavisnoj stampi da pred najavljeni Kongres, DPS prolazi kroz jos jednu diferencijaciju.

Iako je nakon velikog rscjepa unutar dotad jedinstvene I svemocne vladajuce stranke, marta prosle godine, izgledalo da je proces raslojavanja I segmentacije bivse komunisticke stranke konacno doveden do kraja, najnovija desavanja u I oko Demokratske partije socijalista pokazuju da bi sljedece nedjelje I mjeseci mogli donijeti nove potrese ne samo unutar ove stranke vec I na cjelokupnoj politickoj sceni Crne Gore. Razlog za to je isti kao I u prethodnom slucaju - borba za sto vecI kolac vlasti. Istina, s obzirom na raspored snaga I pragmaticnost interesnih grupa koje se sada sudaraju, prije bi se mogalo ocekivati sitno varnicenje nego uznemirujuca grmljavina.

Naime, sve je pocelo ljetosnjim napisima u ovdasnjoj stampi da je predsjednik Republike Djukanovic preuzeo sve vazne poluge vlasti u svoje ruke, I da je predsjednik Skupstine Marovic ostao bez bitnijeg uticaja, cak I u primorskom podrucju sto je dosada vazilo kao njegova neprikossnovena zona uticaja. NavodecI konkretna kadrovska rjesenja na raznim nivoima, od privrede do gradonacelnickih pozicija, "Dnevni telegraf" je dokazivao kako je Marovic izvisio a Djukanovic nametnuo svoje kandidate, da bi kolumnista istog lista zakljucio kako su "Marovic I Pejanoviceva Djukanovicu potrebni, ali kako je on njima neophodan". Ti napisi, koji su u skladu sa uredjivackom politikom tog tabloida enormno predimenzionirali stvar oko "razracunavanja" Marovica I Djukanovica, toliko su iziritirali predsjednika Parlamenta da je javno reagovao napadajucI autorku tih napisa I samu novinu citavim setom uvreda I nipodastavanja. Poruka je bila ista kao I pomenuta koju je izrekla predsjednica Pejanovic - da je u vladajucoj stranci sve u redu, da nema nikakvih sukoba I da njega I predsjednika Djukanovica veze iskreno prijateljstvo iskovano jos u vrijeme sukoba sa ranijim liderom njihove stranke Momirom Bulatovicem.

Medjutim, takva Maroviceva reakcija samo je dodatno raspalila mastu ovdasnje politicke carsije da je ona preko noci obasuta spekulacijama o novom sukobu unutar sada vec ne vladajuce vec najjace stranke u vladajucoj koalicionoj Vladi Crne Gore.

Prica je pocela da se odmotava jos od vremena nakon parlamentarnih izbora I poraza protivnicke strane ranijeg predsjednika Bulatovica. Tako se moglo cuti ili procitati da je predsjednik Skupstine Marovic, na Glavnom odboru svoje stranke, za mandatara predlagao upravo stranackog lidera Milicu Pejanovic, iako je kandidat "baze" I samog predsjednika DjukanoviCa bio aktuelni premijer Filip Vujanovic. Nije trebalo cekati dugo da bi glasine o novom nejedinstvu u DPS-u dobile I zvanicnu potvrdu. Naime, poslanik te stranke u crnogorskom Parlamentu I direktor jednog od najvecih privrednih kolektiva niksIcke Zeljezare Miodrag Pejovic, obratio se pismom predsjedniku Upravnog odbora RTV Crne Gore Miodragu Vukovicu, inace savjetniku Predsjednika Republike, u kome je zestoko kritikovao uredjivacku politiku RTV, posebno kada je u pitanju izvjestavanje o Kosovu:

  • "Umjesto da teroriste nazovu pravim imenom, poslenici RTV-a ih nazivaju oslobodilackom vojskom", ocjenjuje Pejovic, jadikujucI sto na crnogorskoj Televiziji vise nema priloga RTS-a. Vukovic, nakon konsultacija sa partijskim vrhom, nije htio da odgovara svom kolegi I poslaniku, vec je stvar prepustio glavnom uredniku TV CG Veliboru Covicu koji je Pejovicu porucio da Televizija dok je on na mjestu glavnog urednika nece oblaciti ratnohuskacku uniformu I da vrijeme patriotskog novinarstva nepovratno iza nas.

Taman sto je stavljena tacka na slucaj direktora niksIcke Zeljezare, DPS je pogodio novi ispad. Javnosti se ovog puta obratio visoki cinovnik ove stranke, doskorasnji sef poslanickog Kluba DPS u saveznom parlamentu Milan Gajovic, tvrdnjom da mu predsjednica te stranke Milica Pejanovic I potpredsjednik DPS Svetozar Marovic pripremaju fizicku likvidaciju - i njemu i njegovoj porodici! Politicka carsija je bila sokirana, ali samo nakratko. Vrlo brzo, istina iz nezavnicnih izvora, otkrivena je dugo cuvana tajna o paranoicnom ponasanju Gajeviceve supruge, koje je ocito sada preslo i na njega samog. Ali, i nakon ubjedjenja da se radi o neosnovanim optuzbama, ostao je po DPS neprijatan utisak o razracunavanju u vrhu stranke I borbi za prevlast po svaku cijenu.

Jedini koji se u svim ovim turbulencijama DPS-a nije komprotivao, naprotiv, koji je samo izvukao politicku korist bio je predsjednik Republike Djukanovic. Protagonisti svih pomenutih trvenja, od zeljezarca Pejovica, preko nesrecnog Gajovica, do sefa Parlamenta Marovica iskazali su lojalnost predsjedniku Republike, trazeci od njega da presudi u tim sporovima I svima njima pokaze svoju naklonost. Djukanovic je ostao u svemu distanciran, ali ne I nezainteresovan da pruzI pomoc onima koji je traze. Time je jos vise ucvrstio svoju lidersku poziciju stvarajucI utisak I u javnosti I u Partiji, da se na buducem Kongresu DPS njegovo formalno imenovanje za vodecu figuru namece kao neminovnost. Djukanovic toliko dominira situacijom da je tesko vjerovati kako je moguc novi rascjep u DPS-u, jer niko od njegovih potencijalnih protivkandidata nema znacajniju moc da bi izazvao jacI potres, pogotovo ne takvog inteziteta kakav je bio onaj marta prosle godine. Takvu tvrdnju potvrdjuje najnovija informacija da su na poklonjenje Djukanovicu, ovih dana, isla I dva "najjaca" covjeka DPS I drzave, premijer Vujanovic I predsjednik Pralamenta Marovic, sa molbom da Djukanovic na buducem Kongresu preuzme I kormilo njihove stranke.

Ukoliko Djukanovic uslisI zelju svojih saboraca, onda ce u njegove ruke dospjeti zabrinjavajuca kolicina vlasti. Parlamentarni sistem vladavine koji je ustavno zaveden u Crnoj Gori, ustupice makar i nefromalno mjesto predsjednickom, a pred svemocnim Djukanovicem biCe samo jedna dilema - kako upotrijebiti ili zloupotrijebiti tu vlast. Da li krenuti putem Lukasenka I Mecijara, ili, sve to staviti u sluzbu opsteg interesa I istinske tranzicije crnogroskog drustva ka liberalnoj ekonomiji I civilnom drustvu.

Zeljko Ivanovic AIM Podgorica