Iracionalni partneri

Ljubljana Sep 22, 1998

Ljubljana,21.9.1998

Janez Drnovsek, sef slovenacke vlade, sledecim je recima prokomentarisao odluku Jugoslovenske uprave za vazduhoplovstvo o zabrani letova slovenackom avio-prevozniku Adria Airways za Tivat: "Zabrana letova Adrije Airways za Crnu Goru predstavlja nerazuman potez Savezne Republike Jugoslavije i deo je iracionalnog nacina delovanja beogradskog rukovodstva, koje je dovelo drzavu do bankrota i do otvaranja mnogih neuralgicnih pitanja. Sto se Slovenije tice, ona nema vecih problema sa drugim drzavama i spremna je na racionalan dijalog, sto je kod iracionalnog partnera, na zalost - nemoguce!" Inace, Adria Airways je prvi put posle 1991. godine ovog leta ponovo uspostavila avionski saobracaj izmedju Slovenije i Crne Gore.

Prica o iracionalnom ponasanju nacionalnih lidera u odnosima izmedju Slovenije i Jugoslavije ima, naravno, dva kraja. Jer, upravo je Janez Drnovsek, na primer, pre manje od mesec dana bio onaj slovenacki politicar koji je u intervjuu datom za americki Herald Tribjun javno podrzao zahtev kosovskih Albanaca za nezavisnom drzavom kao legitiman - sto je ne samo iz jugoslovenske, nego i iz medjunarodne optike tesko shvatiti kao racionalan potez jednog iskusnog drzavnika. A da se politika i privreda u odnosima izmedju dve drzave itekako preplicu, dobro je poznata cinjenica privrednicima obe zemlje.

Najnoviji zaplet izmedju Beograda i Ljubljane je ovog puta u Sloveniji pobudio posebnu paznju zbog istovremene odluke o prizemljenju JAT- ovih letilica od strane Evropske Unije... Dodatne nedoumice je podstakla i vest da se Crna Gora ne slaze sa voljom beogradskih vlasti. Stavise, slovenacka stampa je objavila izjavu crnogorskog ministra za saobracaj Jusufa Kalomperovica da Podgorica nece postovati naredjenja iz Beograda. Navode se i reci predsednika crnogorskog ustavnog suda Blagoja Mirtica da je "nezakonita savezna vlada prihvatila nezakonitu odluku".

Da sve bude zanimljivije, Adria Airways je potom dobila i zvanicni poziv od strane crnogorskih ministarstava za saobracaj i turizam da slovenacki avioprevoznik jednostavno nastavi sa letovima za Tivat, uprkos zabrani jugoslovenskih organa. Direktor Adrie Airways Bojan Sodnik je, medjutim, odlucio da novih letova u ovakovoj situaciji nece biti jer bi u tom slucaju jugoslovenski organi imalo pravo da izvrse prisilno prizemljenje letilica, pa cak i da zaplene Adrijine avione.

U Adriji nisu propustili priliku da potvrde kako beogradsko ukidanje dosadasnjeg komercijalnog ugovora izmedju Ljubljane i Podgorice ipak nece izazvati vecu stetu na racunu slovenackog prevoznika, posto je Adria na toj liniji ostvarivala samo 0,1 odsto od svog ukupnog prometa. Iako priznaju da i ostvarenih 300.000 nemackih maraka prometa, odnosno oko 2500 putnika na 60 letova, nije bilo tako malo. Narocito ako se uzme u obzir da je Adrija za sredinu novembra planirala otvaranje redovne carterske linije, koja bi dva puta nedeljno povezivala Ljubljanu i Podgoricu.

Vodstvo Adrije Airways je posle svega ipak optimisticno i ne krije nadu da odluka o zabrani letova jedinom slovenackom avio-prevozniku na destinacije u Crnoj Gori nece trajati dugo. Razlog za optimizam lezi u vec pomenutoj odluci evropskih ministara u Strazburu, kojom se JAT-u ponovo zabranjuje da leti u drzave Evropske Unije, u kojoj Slovenija jos uvek nije punopravan clan. Drugim recima, Slovenija veruje da bi mogla da se ukaze potreba, a bogme i nuzda da se uspostavi avionska veza izmedju Crne Gore i malih vrata za Evropsku Uniju - Ljubljane. Odakle svi putevi vode dalje, u beli svet.

Igor Mekina (AIM Ljubljana)