PATRIOTSKE KOMBINACIJE

Sarajevo Sep 13, 1998

Sta nose izbori u RS

Banjaluka, 9. septembar 1998 (AIM)

Prica o srpskoj patriotskoj koaliciji dosla je iz redova Srpske demokratske stranke (SDS) kada je nakon proslih vanrednih parlamentarnih izbora bilo potpuno izvjesno da njihova neformalna koalicija sa Srpskom radikalnom strankom (SRS) gubi parlamentarnu vecinu. Tipovanje na patriotizam u situaciji kada se pouzdano znalo da ce u skupstinske klupe sjesti znacajan broj poslanika iz Federacije BiH, po procjenama partijskog staba na Palama, trebalo je obezbijediti kontinuitet dominantne vladavine nacionalista u cijem kolu bi 'patriotske' stranke samo obezbjedjivale potreban dekor. Nije se vjerovalo da bi neka od stranaka iz RS mogla da racuna na savez sa strankama 'sa neprijateljske strane'. Najmanje se to ocekivalo od socijalista koji su bili pod hipotekom optuzbi za izdaju nacionalnih interesa i pod kontrolom Beograda, koji je odrzavao dobre odnose sa Krajisnikom i Palama.

Izbor nove vlade nije izbrisalo san o patriotskoj koaliciji. Ovih dana se iz istih tabora salje ista poruka. Na nekoliko regionalnih mitinga Momcilo Krajisnik sa blagoscu patrijarha poziva Srbe da se ujedine u patriotski front protiv 'neprijatelja' Srba, uvjeravajuci narod da SDS otvoren za takvu koaliciju i da je to jedini srpski spas. Vojislav Seselj, prvi covjek svih srpskih radikala, najavio je prije nekoliko dana takvu koaliciju SDS i radikala sa socijalistima i jednim dijelom Srpskog narodnog saveza (SNS) Biljane Plavsic. Seselj prognozira poraz Biljane Plavsic i njen odlazak sa politicke scene, sto bi, po njemu, pocijepalo SNS i jedan njegov dio svrstalo uz SDS i radikale. "SRS je spremna na koaliciju sa svakom srpskom strankom nakon izbora", porucio je biracima na promotivnom skupu u Brckom Nikola Poplasen, predsjednik SRS RS, posebno isticuci da "ne moze biti razgovora samo sa Strankom demokratske akcije, odnosno Koalicijom za cjelovitu i demokratsku BiH, jer je politicka opcija ove Koalicije unitarna BiH".

Prica SDS o patriotskoj koaliciji do sada je funkcionisala kao izborni trik za Srbe koji drze da je srpska nesloga i strancarenje izvor svih njihovih zala. Da su o tome ozbiljno razmisljali sigurno ne bi odbacili ideju prof. Mladena Ivanica, prvog mandatara za sastav vlade nakon proslogodisnjih parlamentarnih izbora, koji je predlagao vladu nacionalnog jedinstva. Posto su zbog svoje politicke osionosti i lose procjene izgubili vlast, danas im se povratak cini jedino mogucim preko koalicije u koju bi pridobili socijaliste.

Iz izvora bliskih vrhu Socijalisticke partije AIM saznaje da se ideja o postizbornoj patriotskoj koaliciji ozbiljno razmatra i u redovima socijalista. U njihovom projektu planirano je pridobijanje radikala Nikole Poplasena na stranu koalicije "Sloga", sto bi garantovalo relativnu, a mozda i dvotrecinsku vecinu. Potrebu instaliranja srpske parlamentarne vecine, prema socijalistima, namece realan strah od odlucujuceg uticaja Koalicije za jedinstvenu i cjelovitu BiH u kojoj odlucujucu ulogu ima Izetbegoviceva SDA. "Ne smijemo dozvoliti da u Narodnoj skupstini RS odlucujucu ulogu ima nacionalisticka stranka koja se treba srusiti i u BiH. Mi imamo potpuno drugaciju generalnu strategiju koja je prirodno upucena na druge politicke opcije i ne bi imali nista protiv nekih drugih partija iz Federacije BiH", kaze nas izvor, dodajuci da to ne bi trebao biti ni interes medjunarodne zajednice. Sklonost ka ovakvoj koaliciji socijalisti su pokazali nakon proslih lokalnih izbora, ulazeci u koaliciju sa SDS i SRS u devet opstina gdje ove dvije stranke nisu male vecinu.

Zivko Radisic, predsjednik Socijalisticke partije RS, tvrdi da ova ideja nije razmatrana, ali ne iskljucuje da do toga nece doci nakon izbora. "Nema nista prirodnije od toga da o sudbini RS odlucuju stranke i drugi politicki faktori u RS", kaze Radisic. Po njemu, takvu vrstu dugorocne vizije nije moguce graditi sa "onima koji su ispoljili veliki stepen ignorancije, iskljucivosti i netolerancije". Ocigledno je da Radisic cilja na SDS, ali je isto tako jasno da iz igre ne iskljucuje radikale, koji su bili umjereniji, pa cak u jednom momentu bili i pred odlukom da udju u vladu nacionalnog jedinstva prof. Ivanica.

Svoj optimizam socijalisti grade na cinjenici da su radikali Vojislava Seselja u Srbiji usli u patriotsku koaliciju sa socijalistima i da bi sa te strane mogao doci efikasan pritisak na ovdasnje radikale. Kao dodatni argument navodi se "razuman stav" predsjednika SRS Nikole Poplasena i cinjenica da su radikali ostali izvan kruga organizovanog drzavnog kriminala, tako da njihovo instaliranje u vlast ne bi nosilo hipoteku korumpiranosti.

Prepreka za uvodjenje radikala u postizbornu koaliciju sa "Slogom", po nekim procjenama, moze biti samo Biljana Plavsic. Jedino ona vazi za nepomirljivog protivnika onih koji su joj se zamjerili neosnovanim optuzbama i cesto puta najprimitivnijim klevetama. A u tome radikali nisu imali mjeru. Po drugima, toj ideji bi se mogla suprostaviti medjunarodna zajednica, strahujuci da bi takav odnos snaga u srpskom parlamentu mogao ugroziti dalju implementaciju Dejtonskog sporazuma.

Vrlo je vjerovatno da Biljana Plavsic jos ne razmislja o koaliciji sa radikalima. Ona je ubijedjena da ce tri danas vladajuce stranke osvojiti parlamentarnu vecinu i da su i SDS i radikali politicka proslost. Ukoliko se desi suprotno, ona bi imala dva rjesenja: osloniti se ponovo na pomoc medjunarodne zajednice i pristati na postojecu varijantu odlucujuceg uticaja stranaka iz Federacije BiH, ili prihvatiti koaliciju sa radikalima. Prihvatanje prve varijante nosi politicku opasnost jacanja u parlamentu RS stranaka iz Federacije, sto bi sa daljim potezima na implementaciji Dejtonskog sporazuma (povratak izbjeglica, multietnicki organi) moglo voditi jacanju nacionalistickih stranaka u RS (SDS i radikala). To bi znacilo slabljenju vlastitog politickog uticaja, zbog cega su realne prognoze da i SNS prihvati postizbornu koaliciju sa radikalima.

Branko Peric (AIM)