REKONSTRUKCIJA VLADE - KORAK DO AMBISA
Koliko ce jos trajati treca Jugoslavija
Prihvatanjem premijera iz vladajuce crnogorske koalicije, Milosevic bi zapravo prepustio kormilo savezne drzave u ruke Mila Djukanovica. Ko takvu sliku moze da zamisli moze i da masta da ce federalni predsednik naprasno poceti da vlada po Ustavu. Milosevic ce ici na zaostravanje odnosa po cenu konacnog razlaza, kaze Miodrag Vukovic, savetnik predsednika Crne Gore
AIM, BEOGRAD, 10. 9. 1998.
Dok Kosovo iz dana u dan sve jace razara "ostatke ostataka" Jugoslavije, utisak je da ce se savezna drzava pre slomiti na tankoj liniji koja jos nekako spaja Crnu Goru i Srbiju. "Dalje opstajanje takozvane savezne vlade vodi ka konacnom kraju nase zajednicke drzave", izjavio je nedavno Milo Djukanovic, predsednik juzne republike. U intervjuu podgorickim "Vijestima" on je jos jednom pozvao Slobodana Milosevica da "povuce potez kojim ce anulirati ranije ucinjeni predizborni ustupak Momiru Bulatovicu i da stvari dovede u sklad sa Ustavom SRJ i osnovnim demokratskim pravilima".
Ukoliko bi prvi covek SRJ zaista izasao u susret racionalno i pravno utemeljenom zahtevu crnogorskog predsednika to bi znacilo da mu "mirno i dostojanstveno" predaje kormilo savezne drzave. Po slovu najviseg pravnog akta, Jugoslavija je ustrojena po kancelaskom principu, sto znaci da je savezni premijer, odnosno vlada, najjaci politicki organ. Ustupanje premijerske fotelje Demokratskoj partiji socijalista znacilo bi, dakle, da bi drzava zaplivala nekim drugim tokom u kome bi Milosevic morao da se smanji na protokolarnu meru, tipa Lilica. Ko takvu sliku moze da zamisli, moze i da masta da ce aktuelni predsednik federacije naprasno poceti da vlada po Ustavu.
U tom pogledu nema iluzija ni Miodrag Vukovic, savetnik predsednika Crne Gore. Na pitanje da li se moze ocekivati da Milosevic prakticno prepusti vlast Milu Djukanovicu, Vukovic u izjavi za AIM kaze: "Ne verujem da ce gospodin Milosevic na to pristati. On ce pre ici na zaostravanje odnosa po cenu konacnog razlaza. U tom slucaju realniji je pesimizam, nego sto je realan optimizam".
Kako vreme odmice treca Jugoslavija sve vise lici na puki provizorij Slobodana Milosevica. U rukama Momira Bulatovica Savezna vlada pre podseca na kancelariju saveznog predsednika nego na najznacajniji izvrsni organ federalne vlasti. Nista drugacije ne izgleda ni savezni parlament. Iako su poslanici vec od 1. septembra morali da se nadju u skupstinskim klupama, za sada je neizvesno kada ce se to desiti. Crna Gora jos nema formiranu delegaciju za Vece republika, a junski zakon crnogorskog parlamenta o izboru i prestanku poslanickih mandata u ovom domu jos je pred sudijama Ustavnog suda.
U saveznom vrhu ocito ne postoji raspolozenje da se ni po ovom pitanju izadje u susret vlastima u Cenoj Gori. Zoran Knezevic, savezni ministar pravde, komentarise mogucnost da se u Vecu republika nadje 20 poslanika koalicije "da zivimo bolje" kao "politicko samoubistvo, sto nadlezni organi savezne drzave nece dozvoliti". Ako se ima u vidu da bi nova delegacija crnogorskog parlamenta u Donjem domu mogla da blokira rad najviseg organa vlasti u SRJ, onda je jasno zasto ce to tesko, ili nikako, biti izvodljivo. Odgovor za AIM daje i Miodrag Vukovic. On objasnjava da kada bi nova delegacija usla u Skupstinu SRJ, ona bi odbila sve zakonske predloge Momira Bulatovica. Takodje bi, tvrdi, trazila izbor nove vlade i premijera, a za dosadasnje nezakonite poteze neko bi morao da odgovara, naglasava savetnik crnogorskog predsednika.
U svetlu vrlo ociglednih problema u funkcionisanju savezne drzave i najnovije najave o rekonstrukciji federalne vlade izgledaju samo kao dolivanje ulja na vatru umesto uskladjivanja odnosa izmedju dve federalne clanice. Iako je iz tabora Momira Bulatovica stiglo obavestenje da treba razgovorati o ulasku u Bulatovicev kabinet i sa onima sa kojima postoje suprotna politicka misljenja, tesko je posle svega poverovati da bi medju ministrima mogao da se nadje i neko iz DRS. Miodrag Vukovic podseca da se stav drzavnog vrha i Vlade Crne Gore kao i DRS o Saveznoj vladi nije promenio i da ona kao nelegalna i nelegitimna ne postoji za ovu republiku.
"Crna Gora ne moze i nece ni u kakvu rekonstrukciju vlade, rekonstrukcija ne dolazi u obzir, treba birati novu saveznu vladu u koju bi usli predstavnici vladajuce politicke koalicije u Crnoj Gori i koja bi predlozila premijera. Vlada treba da bude sastavljena na paritetnoj osnovi i da odrazava ravnopravnost republika. S druge strane, mi ne podrzavamo personalni sastav sadasnje takozvane vlade. To su 'puzajuci Crnogorci', u funkciji poslusnika koji rade na stetu Crne Gore i savezne drzave. Ako dodje do te rekonstrukcije, uz dozvolu jednog coveka koji drzi sve nase sudbine u svojim rukama, onda cemo biti korak od ambisa".
U takvoj situaciji Crna Gora sve manje vidi svoje mesto u Jugoslaviji. Ako do toga dodje, Vukovic to vidi kao ishod politike "onoga koji ignorise Ustav Jugoslavije iz 1992. godine, koji kontrolise saveznu administraciju; onoga koji drzi Srbiju kao drugo ime za Jugoslaviju; onoga koji zapravo nikada nije stanovao u Jugoslaviji".
Vesna Vujic (AIM)