DRUG TITO I NACIONALISTI

Sarajevo Sep 10, 1998

Tuzla pred izbore

AIM, Tuzla, 10. 09.1998. Tuzlansko-podrinjski kanton je jedini u Bosni i Hercegovini za koji analiticari tvrde da u njemu moze doci do pada vladajucih stranaka. Kako i zasto?

Tuzlanska predizborna kampanja protekla je u ofanzivi opozicije. Pecat su dali Socijaldemokrati i SDP BiH, dok je najveci kriticar postojecih vlasti bio BOS. Vladajuce SDA i HDZ bile su u defanzivi, a pocele su se same urusavati i prije samih izbora. Opozicija je imala mnostvo indikatora za kritiku postojece vlasti, koja je obecavala brda i doline, a nije ispunila ni
trecinu obecanja. Gradjani su gladni i nije rijedak sluzaj da egzistenciju "traze u kontejnerima". Nezaposlenost, neizvjesna sudbina prognanih i raseljenih, besperspektivnost mladih, koji u sve vecem broju odlaze "u pecalbu", preskupo zdravstvo, mirovine koje kasne, tezak polozaj invalida i porodica poginulih "rezultati" su vladajucih stranaka. Umjesto novih tvornica grade se nove bogomolje, a u obrazovanju je jezik i nacionalna grupa predmeta - za postojecu vlast - vaznija od tehnickih znanja. To je jos jedna "karika tora", kako opozicija cesto kategorizira vladajuce stranke. Na strateskom planu, Dayton je "zakocen", sto znaci da sa starim vlastima nove Bosne i Hercegovine nema.

Na drugoj strani, Socijaldemokrati BiH su u Tuzli pokazali i dokazali da se u BiH moze zivjeti drugacije od recepata iz "cetverokuta" - Sarajevo- Grude-Banja Luka - Pale. U Tuzlu se vracaju prognanici, medjunarodne organizacije ulazu znacajna sredstva u gradsku infrastrukturu radi poticanja tzv. tuzlanskog modela vlasti. Medjutim, zasluge za taj model pokusavaju pripisati sebi i vladajuce stranke TPK - SDA i HDZ.

Selim Beslagic vodja Socijaldemokrata, po mnogim misljenjima najpragmaticniji BiH politicar, iz dana u dan postaje sve harizmaticniji. On uziva neskrivene simpatije obicnih gradjana na cijelom TPK, pa i u drugim regijama. Ovoj stranci priklanjaju se i neke malobrojnije, a sudeci po predizbornim porukama, spremni su - nakon izbora - podrzati Beslagicevu opciju. Njegovim zaslugama pokusavaju se "kititi" sve lokalne vlasti u Kantonu, ali gradjani sve vise shvataju - ko je ko i sta je sta? SDP BiH ima najbolju "infrastrukturu" u Kantonu i sudeci po raspolozenju gradjana, ove godine ce - kao i Socijaldemokrati - dobiti znatno vise glasova, nego na prethodnim izborima. Malo je analiticara koji BOSS - cije je sjediste u Tuzli - shvataju ozbiljno. Medjutim, sudeci po reakcijama javnog mnijenja, ova stranka sa svojim kontroverznim vodjom Mirnesom Ajanovicem, uziva sve vece simpatije gradjana. Njihovi najzesci komentari su - "Mirnes javno i ostro osudjuje kriminalce, mutikase i sve lopove, a korektno se ponasa i prema prethodnom sistemu. Poziv za socijalizam, sto ga Ajanovic cesto ponavlja u gradjanima budi sjecanje na besplatno lijecenje,skolovanje, redovne penzije, mir i sigurnost, a dzingl "Druze Tito, mi ti se kunemo", sto se danima vrti na radio stanicama, prihvacen je sa opcim simpatijama i nekih politickih rivala. O BOSS-u kao mogucoj alternativi najcesce pominju mladi, "kojima je dosta obecanja i cekanja, kojima je dosta nacionalista", koje Mirnes Ajanovic u svojim predizbornim nastupima "udara" sa svih strana. Po mnogim analiticarima, ove tri stranke u TPK ce dobiti oko 50 posto birackog tijela, sto ce uz "asistenciju" manjih stranaka omoguciti postizbornu vlast sadasnje opozicije.

Pozicione stranke se "urusavaju" i same od sebe. Kresimir Zubak i NHI "pocijepala" je HDZ, a sto je jos vaznije "otvorili su oci" biracima, sta su sve radili vrhovi HDZ i za kakvu su politiku protezirali. NHI ima sve vise pristalica, a i Hrvatska seljacka stranka uziva sve vise simpatija potencijalnih biraca. Znaci, hrvatsko i bosnjacko glasacko tijelo vise nije i nece biti homogeno, kao na prethodnim izborima, sto otvara mogucnost raznih postizbornih varijanti, jer je tesko ocekivati da ce ubuduce NHI i HDZ obavljati "isti zadatak" u vlastima, ili opoziciji.

SDA, koja je na prethodnim izborima osvojila preko 50 posto glasova na TPK, pred ove izbore najavljuje pobjedu KCD i podrsku oko 60 posto biraca. Oni kao da zaboravljaju kako su i tokom obavljanja mandata "padale" vlasti HDZ i SDA u nekim opcinama. Mijo Anic nacelnik opcine Ravne Brcko iz HDZ-a se "preselio" u NHI, a ucinio je to i zupan Posavske zupanije Pavo Kobas. U opcini Kladanj, tokom jednog mandata promijenjena su tri nacelnika. Prije par mjeseci cak su i odbornici SDA glasali za smjenu Hamida Begica (clana SDA), a za nacelnika je izabran Muharem Jakupovic clan SPP. U Zivinicama je budzet blokirao privatnik Esad Kitic, koji je ranije bio u SDA, a sada predvodi Socijaldemokrate. Tokom ovog mandata u mnogim opcinama su pokretana pitanja povjerenja nacelnicima, zbog neispunjenih obecanja Stranke (SDA) ili lopovluka koje toleriraju u oranima vlasti. To je samo dio indikatora, koji govore o unutarstranackim i raspolozenjima gradjana. Javnost shvata da se od nacionalizma ne moze zivjeti, a sve je veci broj onih koji uzdisu za drugovima.

Mogu kriticari i analiticari tvrditi da su "uzdasi za drugovima" anahroni, da ih je "pregazilo vrijeme", da sa njima nema izlaza. Racionalni analiticari i ranije su upozoravali da treba glasati za buducnost, a ne istoriju, pa opet su glasaci noseni emocijama glasali za svoje mitove ili istorije. Izgleda da se istorijski pogledi biraca sve vise priblizavaju bliskoj proslosti - drugovima. To su parametri koji upucuju na zakljucak kako ce u Tuzlansko-podrinjskom kantonu nakon ovih izbora, gradjanske stranke, koje bastine demokratske dimenzije "drugova", znacajnije zakoraciti na politicku scenu. Ako ne kao dirigenti, bar kao nezaobilazan faktor u projiciranju buducnosti.

Vehid Jahic (AIM, Tuzla)