I DALJE PREDNOST NACIONALNIM KANDIDATIMA
Istrazivanja javnog mnijenja uoci izbora
AIM, Sarajevo, 8.9.1998.
Do sveopcih, parlamentarnih izbora u Bosni i Hercegovini, koji
ce se odrzati 12. i 13. rujna ove godine, ostalo je jos nekoliko
dana. Dok predizborna kampanja politickih stranaka i nezavisnih
kandidata ulazi u zavrsnu fazu, u javnosti se, odredjenim
istrazivanjima javnog mnijenja spekulise sa izbornim rezultatima,
posebno onim za Predsjednistvo BiH. Premda, istrazivanja javnog
mnijenja, anketa i prognoza rezultata predstojecih izbora, ove
godine, u odnosu na prve poslijeratne izbore odrzane 1996. znatno
je manje.
Na osnovu dosadasnjih anketa za izbor clana Predsjednistva BiH, bilo onih koje se provode po stampi, bilo onih u elektronskim medijima, ali se predsjedavajuci Predsjednistva BiH, Alija Izetbegovic, ponovni kandidat za ovu funkciju, uveliko favorizuje. Izetbegovic se, bez obzira na ishod glasanja, opet vidi u predsjednickoj fotelji odredjenoj za clana iz reda bosnjackog naroda. Favorizovanja Izetbegovica u javnosti je prisutno gotovo od prvog dana objavljivanja njegovih protukandidata, Ibrana Mustafica (Bosanski zeleni), koji je u medjuvremenu skinut sa liste, Fikreta Abdica (Demokratska demokratska narodna zajednica), Sefera Halilovica (Bosanska patriotska stranka) i Hajrije Rahmanovic (Bosanska stranka). Ocito i sam uvjeren u istrazivanja javnog mnijenja i prednost koju ima u odnosu na svoje protukandidate, Izetbegovic je odbio da ucestvuje u TV debati predsjednickih kandidata, cime je utrka za osvajanje bosnjacke drzavnicke funkcije izgubila na znacaju.
Za clana Predsjednistva iz reda hrvatskog naroda ispitanici su podijelili glasove, po 38 posto Kresimiru Zubaku, aktualnom clanu Predsjednistva, kandidatu Nove hrvatske inicijative (NHI) i Anti Jelavicu kojeg je nominirala HDZ BiH. Oni su, po objavljenim istrazivanjima u mrtvoj utrci. Devet posto upitanih gradjana misli da ce Gradimir Gojer (SDPBiH) uci u Predsjednistvo, a tri posto njih da ce to biti Senka Nozica, kandidat Koalicije centra.
S druge strane, prema nekim istrazivanjima iz Washingtona, na koja se poziva Zlatko Lagumdzija, predsjednik SDP BIH, kandidat ove stranke Gradimir Gojer u dosadasnjoj predizbornoj utrci nadmasio je Zubaka a priblizava se Jelavicu.
Kod prognoza za izbor clanova iz reda srpskog naroda sanse su na strani Zivka Radisica (Sloga), koji je dobio 39 posto glasova. Momcilu Krajisniku (SDS), sadasnjem clanu Predsjednistva, prema istrazivanjima, izborni rejting je opao. Dvadeset dva posto ispitanika misli da bi on ponovo trebao sjesti u predsjednicku fotelju, a nesto manje njih svoje povjerenje ukazuju Zoranu Tadicu iz Srpske koalicije za Republiku Srpsku, dok 19 posto njih nije zeljelo da se opredjeljuje. Zivko Radisic je favorit i politickih stranaka iz Federacije BiH, koje imaju svojih pristalica i simpatizera u Republici Srpskoj. Tako je SDP sugerirao svojim pristalicama i simpatizera da podrze Radisica.
Ono sto je interesantno u rezultatima istrazivanja je koliko koji od kandidata ima podrsku u gradovima i regijama gdje narod iz cijih redova je kandidiran za predsjednicku funkciju, nije u vecini. Bolje receno, koliko uistinu predlozeni kandidati mogu i imaju povjerenje svih gradjana BiH, bez obzira na naciju.
Istrazivanja u Bijeljini, Banjoj Luci i Zvorniku u Republici Srpskoj pokazala su veliku nezainteresiranost ispitanika za to koji bi od bosnjackih kandidata mogao biti izabran. Njih 29 posto opredijelilo se za Izetbegovica, a 12 posto za Fikreta Abdica. U ovim gradovima podjednake sanse daju se Krajisniku i Radisicu, dok Jelavic vodi ispred Zupka.
Prema prognozama iz zapadnog dijela Mostara, Sirokog Brijega, Kiseljaka i Zepca, mjesta sa pretezno hrvatskim stanovnistvom, u Predsjednistvo BiH u rujnu bi mogli sjesti, Izetbegovic, Jelavic i Radisic. U ovim mjestima znacajna podrska daje se i Abdicu, Zupku i Krajisniku.
Ispitanici Sarajeva, Tuzle, Bihaca, gradova sa vecinskim bosnjackim stanovnistvom prognoziraju da bi u Predsjednistvu BiH ponovo mogli biti Izetbegovic i Zubak, a da im bi se iz Republike Srpske mogao pridruziti Radisic. Istina, dosta sanse, po ocjeni ispitanika ovih gradova imaju i Gradimir Gojer, te Zoran Tadic.
Momcilo Krajisnik i Ante Jelavic, kao eksponenti tvrde politike, u Sarajevu, Tuzli i Bihacu vrlo nisko kotiraju. Tek osam posto anketiranih misli da ce Krajisnik nastaviti rad u Predsjednistvu a tri posto njih tu funkvciju predvidja za Antu Jelavica.
Vjerodostojnost ovih istrazivanja, koja su uradjena po principu slucajnog uzorka uskoro ce se znati. Nesporna je cinjenica, medjutim, da su sva ranije provedena istrazivanja, koja su bila mnogo organiziranija i relevantnija, pokazala kako gradjani uglavnom misle i govore jedno, a rade sasvim drugo. Stoga je veoma simptomatican podatak iz provedene ankete, po kom gradjani u velikoj vecini, bez obzira sto i dalje visoko rangiraju predstavnike nacionalnih stranaka, vjeruju u bolje sutra. Pri tome ocito zanemaruju fakat sta su sve mogli a nisu ucinili svi oni koje favorizuju, a od kojih ce im opet ovisiti "bolje" sutra.
Mirjana MICEVSKA (AIM, SARAJEVO)