PREDIZBORNO OTKRIVANJE PRLJAVOG RUBLJA
AIM, ZAGREB, 6.8.1998. Otkako se Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine raspala na dva dijela, hrvatski su mediji puni tekstova, kojima nekadasnji stranacki drugovi, a sada ljuti protivnici jedni drugima podmecu nogu. Verbalni rat izmedju HDZ-a BiH, na cijem je celu Ante Jelavic, i Nove hrvatske inicijative, novoformirane stranke Kresimira Zubka, prerastao je u zestok okrsaj tajnim materijalima, obavjestajnim sredstvima i kompromitirajucom dokumentacijom.
Zubak je optuzen da je kao sudac u proslom rezimu sudjelovao u politickim procesima Hrvatima i fratrima, da mu je zena Srpkinja, da mu se djeca skoluju u Zagrebu. Jedan je tjednik javio o video-snimci, koja, po toj interpretaciji, tesko optuzuje Zubka, jer pokazuje da se 1992. godine borio u redovima Armije BiH; navodno se na snimci vidi i njegovo polaganje zakletve pod ljiljan-zastavom. U jednom drugom tjedniku Jelavic ga je optuzio da je suradjivao s KOS-om, zloglasnom tajnom sluzbom bivse Jugoslavije. Druga je strana odmah odgovorila da je Jelavic bio oficir Jugoslavenske vojske sve do pocetka rata u Bosni i Hercegovini.
Ali vise od tog politickog folklora, u kojem sve vrvi od kosovaca, udbasa i jugo-jataka (sto je retorika kakva se i u Hrvatskoj upraznjava u vremenima izbora), hrvatsku javnost zanimaju podaci o financijskim i kriminalnim vezama Zagreba i Hercegovine. A u tome Jelavic, navodno, ima istaknutu ulogu. Prvo se pojavila informacija da Hrvatska svakog mjeseca u logisticki centar HVO-a u Grudama plasira oko 32 milijuna njemackih maraka. Sredstva se, navodno, koriste za pomaganje hrvatskih duznosnika u Bosni i Hercegovini, pa tako oni svakoga mjeseca primaju od 2500 DEM, za one najistaknutije, do 1000 njemackih maraka, koliko se isplacuje vozacima ministara. Jelavic je u neku ruku potvrdio te informacije. On je u jednom intervjuu rekao da Hrvatska placa ratne stradalnike i pripadnike HVO-a. Ali on u tome ne vidi nista cudno, dapace, izrazio je nezadovoljstvo sto vojnici u Hercegovini primaju upola manje place od vojnika u Hrvatskoj.
Potom je jedan tjednik objavio dokument iz kojeg proizlazi da se Ministarstvo obrane Herceg-Bosne bavilo svercom automobila. Prema tom dokumentu, od proljeca '92. do ljeta '94. na crnom je trzistu nabavljeno 239 vozila za ministarstva obrane Herceg-Bosne i Hrvatske. Pedesetak je automobila zavrsilo u Zagrebu, a dva BMW-a navodno su darovana Tudjmanovom uredu. Dokument o trgovini ukradenim vozilima potpisao je Jelavic. Da su neke vojne strukture suradjivale s automobilskom mafijom, da se neki visoki hrvatski funkcionari voze u svercanim autima - o tome se i dosad ponesto znalo, u Hrvatskoj su svojedobno u vezi s tim uhiceni neki casnici, ali sada se po prvi put u javnosti pojavio dokument koji dolazi iz utrobe te sprege. Iz objavljenog proizlazi da kriminal u Hercegovini, na koji medjunarodna zajednica vec duze vrijeme upozorava, nije bio nus-produkt rata, ni njegova nezeljena posljedica, nego organizirana aktivnost struktura vlasti.
Smatrajuci kako je Zubak te dokumente dostavio novinama, njegov bivsi stranacki drug Vladimir Soljic istrcao je s tvrdnjom da on nema pravo kritizirati takve postupke, jer je, kako je rekao, njegov brat na slican nacin kupovao oruzje. Iako je Zubak tu informaciju odmah demantirao, zanimljiva je logika jednog od celnih ljudi HDZ-a, koji izmedju sverca oruzja, potrebnog za obranu, i sverca automobila - ne vidi razliku. Jelavic je i tu bio brz na jeziku. Potvrdio je - cini se, bez imalo nelagode - da su se u Hrvatskoj oduzimali osobni automobili, uglavnom Bosnjacima, i prebacivali u Hercegovinu za potrebe HVO-a.
U tom nizu medjusobnih optuzbi treba - na koncu, zasad - navesti da je jedan dnevni list objavio neugodne podatke o tome koliko ce stajati predizborna kampanja Hrvatske demokratske zajednice. Navodno ce ta stranka za predizborne aktivnosti potrositi vise od dva milijuna njemackih maraka, bez placanja emitiranja TV-spotova. Stavke su vrlo zanimljive. Primjerice, samo ce izrada 500 jumbo plakata s Jelavicevim likom stajati vise od sto tisuca DEM, a predvidjeno je i da se za odijela izbornih kandidata potrosi skoro 50 tisuca maraka. Objavljeni podaci pokazuju da je rijec o enormnom rasipanju novca, ali otvaraju i pitanje odakle jednoj stranci u ratom poharanoj Bosni i Hercegovini tolika sredstva.
Optuzbom na optuzbu, tako prljavi ves HDZ-a ubrzano dospijeva na javnu scenu. Iako je vecina onoga sto su u posljednje vrijeme iznijeli raskolnici (i njima bliski mediji) vec otprije poznata, nekadasnje glasine i spekulacije sada su dobile uvjerljivost. Nije isto kada o namjerama dijeljenja Bosne i Hercegovine ili svercu automobila govori opozicija i kad se o tome progovori iz utrobe HDZ-a. Oni koji danas iznose cinjenice o politicki i kriminalno mutnim poslovima - imaju informacije iz prve ruke. Objavljeni podaci tesko kompromitiraju obje strane, jer su i jedni i drugi u toj necisti imali ruke do lakata. Zubakovoj se strani moze zamjeriti da je u svemu protiv cega se danas izjasnjava - i osobno sudjelovala. Olakotna joj je okolnost da se sada, kao, distancira od takve politike, da je - navodno, otrijeznjena - krenula u avanturu stvaranja nove stranke. Za one koji ostaju s HDZ-om nema olaksavajucih okolnosti.
Ovako nesmiljeni obracun izmedju HDZ-a i NHI, odnosno izmedju Jelavica i Zubaka, pokazuje da je nadmetanje za pozicije medju bosanskim Hrvatima krajnje neizvjesno. Ima misljenja da je borba za hrvatskog clana bosansko-hercegovackog Predsjednistva najveca, ili jedina ozbiljna, nepoznanica predstojecih bosanskih izbora. Alija Izetbegovic medju Bosnjacima nema konkurenta, ni medju Srbima ishod izbora nije tesko prognozirati. Ispitivanja koja je proveo zagrebacki "Vecernjak" u gotovo svim gradovima Bosne i Hercegovine pokazuju da bi Jelavic danas dobio oko 48 posto glasova, Zubak 28 posto. Ali zato u Bosni Jelavic Zubaku bjezi samo za tri posto. Slicne podatke daju i istrazivanja sto su ih uradili neki sarajevski mediji. Smatra se da bi u toku predizborne kampanje Zubak jos mogao rasti, ne vidi se na osnovu cega bi JelaviS mogao napredovati.
Ali nezavisno o ishodu izbora, vrijeme HDZ-a i u Bosni i Hercegovini neminovno prolazi. Cak i ako ponovo pobijedi, za tu stranku vise nista nije kao prije. Rascijep mozda nece promijeniti HDZ (i u Hrvatskoj se pokazuje da se vladajuca partija ne umije mijenjati), ali ce se promijeniti njena pozicija. Nece vise biti jedini zastupnik hrvatskih interesa u Bosni i Hercegovini, morat ce dijeliti vlast. Iako se u Zagrebu mogu cuti spekulacije da hrvatski predsjednik igra na obje sada zestoko sukobljene stranke, a da ce nakon izbora - zavisno o njihovu ishodu - donijeti konacnu odluku. Sigurno je da HDZ BiH i Jelavica danas u Hrvatskoj podrzava samo desni pol Tudjmanove partije, a Zubaka - oporbene stranke i umjereno krilo vladajucih, grupirano oko ino-ministra Granica. Smatra se da su upravo oni ohrabrili formiranje nove stranke, kada je postalo jasno da hercegovacke radikale u HDZ-u ne mogu nadvladati.
Tako se u Bosni i Hercegovini, i preko BiH, vode i unutarhrvatski sukobi, pa cak i rat medjusobno zestoko suprotstavljenih HDZ-ovih frakcija. Ali, ishod narednih izbora i novi odnos snaga, koji ce se u Bosni i Hercegovini nakon njih uspostaviti, ipak se ne odredjuje u Hrvatskoj. No, bosanski ce rezultati sigurno utjecati na politicku konstelaciju u Hrvatskoj.
JELENA LOVRIC